Projekty domów z wiatą garażową
Spis treści:
Jednym z udogodnień własnego domu jest bezpieczne miejsce parkingowe. Część inwestorów rezygnuje jednak z garażu, obniżając w ten sposób koszty budowy domu. Ciekawą alternatywą może być dużo tańsza do wykonania wiata garażowa. W tym artykule opiszemy korzyści wynikające z tego rozwiązania, a także przedstawimy kilka przykładowych projektów domów z wiatą.
Obowiązkowe miejsce parkingowe na posesji
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego można znaleźć warunki zabudowy, które trzeba spełnić, aby zgodnie z przepisami zagospodarować działkę budowlaną. W wielu miejscach MPZP (lub decyzja o warunkach zabudowy) obliguje inwestora do zadbania o miejsce lub miejsca parkingowe. Nawet jeśli inwestor nie posiada samochodu, musi przewidzieć takie miejsca dla ewentualnych gości. Miejsca parkingowe może zapewnić garaż, podjazd, jak również wiata garażowa. Najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście podjazd, ale jeśli zależy nam na podstawowej ochronie auta przed warunkami atmosferycznymi, wówczas dużo lepszym rozwiązaniem będzie wiata garażowa.
Korzyści płynące z wyboru wiaty garażowej
Wiata garażowa to rozwiązanie dużo tańsze w porównaniu z garażem. Może to być prosta, drewniana konstrukcja zwieńczona blachą lub tworzywem sztucznym zapewniającym zadaszenie. Stosuje się również murowane wiaty garażowe przylegające do bryły domu. W ten sposób nie tylko oferują bezpiecznie miejsce do parkowania, ale również wpływają korzystnie na wygląd zewnętrzny budynku, wprowadzając element urozmaicenia. Wiata może również stanowić element zadaszenia nad wejściem do domu. Wiata zapewni podstawową ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jak chociażby grad. Szyby osłonięte przed opadami śniegu nie będą tak narażone na zamarzanie nastręczające konieczności skrobania. No i dodatkowo – tańsze ubezpieczenie Autocasco.
Projekty domów z wiatą garażową zainteresują również tych inwestorów, którzy dysponują małą działką budowlaną. Garaż zabiera powierzchnię użytkową i jako obiekt budowlany musi być uwzględniany przy zachowaniu odpowiednich odległości od granicy działki. Tymczasem prosta wiata garażowa nie poszerza obrysu budynku i nie musi być uwzględniana. Wiata może się zatem znajdować blisko granicy działki, co ułatwi budowę wymarzonego domu zgodnie z przepisami.
Przykładowe projekty domów z wiatą garażową
Przymierzasz się do budowy domu i uważasz, ze wiata garażowa to optymalne rozwiązanie? W takim razie warto przemyśleć wybór gotowego projektu, w którym architekt zastosował już wiatę, która korzystnie wpływa na stylistykę całego budynku. Oto projekty godne uwagi:
Wąski 3
To nowoczesna stodoła z wiatą garażową przylegającą do jednej ze ścian bocznych. Pod nią ulokowane jest także wejście do domu. Jest to wiata murowana z drewnianym przepierzeniem na ścianie bocznej. Podobnie jak dwuspadowy dach domu, jest ona pokryta blachą. Przewidziano także oświetlenie górne zapewniające większe bezpieczeństwo. Dom Wąski 3 ma 123,7 m2, na którą składają się: strefa dzienna, cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Cechą charakterystyczną są duże, nowoczesne przeszklenia oraz drewniane elementy urozmaicające wygląd elewacji. Dom ten będzie można zrealizować na działce budowlanej o minimalnych wymiarach: 21,4 x 26 metrów.
Dom przy Wiosennej 7
To niewielki dom z poddaszem użytkowym wyposażony w drewnianą wiatę garażową przylegającą do bocznej ściany budynku. Nie ma osobnego wyjścia prowadzącego do przestrzeni pod wiatą, co nieco pogarsza komunikację, ale z drugiej strony obniża koszty budowy domu. Powierzchnia użytkowa Domu przy Wiosennej 7 wynosi 81m2. Na dole znajduje się pokój dzienny z jadalnią, kuchnia, pokój, łazienka i kotłownia, a na poddaszu trzy sypialnie i łazienka. To dobra propozycja na małą działkę. Dom będzie można zrealizować na działce o powierzchni: 16,10 x 16,10 metrów.
Vertikal
To minimalistyczny dom piętrowy charakteryzujący się zwartą i bardzo ciekawą bryłą. Wiata garażowa znajduje się pomiędzy elementami nośnymi piętra, które jednocześnie stanowi zadaszenie wiaty. W ten sposób, parter ma kształt prostokąta, ale już piętro kształt litery L. To bardzo innowacyjne rozwiązanie, które łączy oryginalny wygląd i funkcjonalność. Wiata oferuje dwa miejsca parkingowe. Powierzchnia użytkowa domu Vertikal wynosi 133,35 m2, a do dyspozycji domowników pozostaje salon, jadalnia, kuchnia, trzy sypialnie i trzy łazienki. Dom będzie można wybudować na działce budowlanej o minimalnych wymiarach: 22,25 x 18,10 m.
Hanka 3
To nowoczesny dom parterowy, który łączy cechy stylu rustykalnego ze współczesnym. Mamy tu dużą wiatę garażową z dwuspadowym dachem i pełną zabudową boku. W wiacie zastosowano również pomieszczenie gospodarcze oferujące dodatkowe miejsce na rowery czy sprzęt ogrodowy. Powierzchnia użytkowa domu Hanka 3 wynosi 176,15 m2, a składają się na nią: pokój dzienny z jadalnią, kuchnia, cztery sypialnie oraz trzy łazienki. Elewację budynku wykończono naturalnym kamieniem oraz elementami drewna. Minimalne wymiary działki potrzebnej do zrealizowania tego projektu wynoszą: 26,68 x 29,57 m.
Dom przy Cyprysowej 53
To tradycyjny dom z poddaszem użytkowym usytuowany na planie prostokąta i zwieńczony dwuspadowym dachem. Wiata garażowa przylega do jednej ze ścian szczytowych. To bardzo prosta konstrukcja drewniana to murowanej podstawie zwieńczona jednospadowym dachem. Powierzchnia użytkowa domu przy Cyprysowej 53 wynosi 141,34m2. Do dyspozycji domowników pozostaje strefa dzienna, cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Ten projekt będzie można zrealizować na działce budowlanej o minimalnych wymiarach: 20,80 x 18,50 m.
HomeKoncept 45
W tym projekcie zastosowano wiatę garażową na wzór murowanej pergoli, która oferuje dodatkowe możliwości aranżacyjne. Przylega ona do ściany szczytowej domu. HomeKoncept 45 to dom parterowy zwieńczony dwuspadowym dachem. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 108,66 m2. Mamy tu otwartą strefę dzienną łączącą salon, jadalnię i kuchnię (z dostępem do spiżarni), cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Dom odznacza się nowoczesną stylistyką, a do wykończenia elewacji wykorzystano beton oraz elementy drewna. Do budowy domu potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 25,60 x 16,87 m.
Gdzie znajdziesz dobre projekty domów z wiatą garażową?
Jeśli wśród powyższych projektów nie znalazłeś takiego, który w pełni sprostałby Twoim oczekiwaniom, zachęcamy do odwiedzenia naszego katalogu dostępnego na stronie New House. Nasz katalog liczy kilkanaście tysięcy projektów od wielu cenionych pracowni architektonicznych. Wśród nich dostępne są oczywiście nowoczesne i funkcjonalne projekty domów z wiatą garażową. To dobry wybór dla inwestorów, którzy chcą obniżyć koszty budowy domu nie rezygnując przy tym zupełnie z miejsca parkingowego oferującego podstawową ochronę przed warunkami atmosferycznymi. To także bardzo dobry wybór na mniejszą działkę budowlaną.