Budowa domu bez kierownika budowy jest wykluczona. To wyspecjalizowany fachowiec posiadający bardzo szeroką wiedzę z dziedziny architektury i budownictwa. To on będzie reprezentował inwestora na wielu istotnych etapach budowy i to właśnie on dopilnuje, aby budowa domu przebiegała bez żadnych błędów. W tym artykule dowiesz się, kto może pełnić tą ważną funkcję, a także jakie są najważniejsze obowiązki kierownika budowy.
Kim właściwie jest kierownik budowy?
Kierownik budowy to najważniejsza osoba na placu budowy. To on jest zobowiązany zapewnić należyte bezpieczeństwo oraz prawidłową realizacje poszczególnych prac budowlanych zgodnie z projektem budowlanym. To on dba o to, aby wszystkie prace były wykonywane w taki sposób, aby inwestor nie miał nieprzyjemności związanych z ewentualnymi błędami. Kierownik budowy często jest również pełnomocnikiem inwestora i może załatwiać formalności związane z uzyskaniem niezbędnej dokumentacji, w tym również pozwolenia na budowę.
Bez kierownika budowy nie ma prawa powstać żaden obiekt budowlany. To on zabezpiecza teren, nadzoruje prace, dokonuje ich obiorów, a także prowadzi dziennik budowy. Po zakończeniu budowy to właśnie kierownik budowy sporządzi oświadczenie, w którym deklaruje, że wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z projektem budowlanym. Jest to zatem bardzo odpowiedzialna funkcja, która wymaga ogromnej wiedzy oraz doświadczenia. Dysponując rzetelnym kierownikiem budowy inwestor oszczędza mnóstwo czasów i nerwów, ponieważ ma świadomość, że realizacja projektu przebiega w sposób prawidłowy, bezpieczny i fachowy.
Kto może pełnić funkcję kierownika budowy?
Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, kierownikiem budowy może być osoba, która ukończyła wyższe studia na kierunku architektonicznym lub budowlanym, a ponadto posiada stosowne uprawnienia do pełnienia odpowiedzialnych funkcji technicznych. To z kolei wymaga odbycia dostatecznie długiego stażu oraz zdania egzaminu państwowego. Kierownik budowy może nadzorować wszystkie prace budowlane, o ile posiada do nich właściwe uprawnienia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których inwestor zatrudnia kilku kierowników budowy, którzy mają uprawnienia i są wyspecjalizowani w nadzorowaniu określonej fazy budowy.
Jakie są obowiązki kierownika budowy?
Kierownik budowy w wielu kwestiach wyręcza inwestora, zastępując go na placu budowy. Dlatego też, bardzo często posiada stosowne pełnomocnictwa, dzięki czemu, inwestor oszczędza mnóstwo czasu. Lista obowiązków kierownika budowy jest naprawdę długa. Fachowiec ten odpowiada na placu budowy za następujące zadania:
Zabezpieczenie terenu budowy celem zapewnienia bezpieczeństwa osobom postronnym,
Sumienne prowadzenie dziennika budowy oraz kompletowanie dokumentacji,
Zorganizowanie i kierowanie budową obiektu budowlanego zgodnie z projektem,
Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom na placu budowy,
Koordynowanie zadań i kontrolowanie, czy są one realizowane w sposób poprawny,
Wstrzymanie robót budowlanych w sytuacji, gdy prace zostały wykonane niezgodnie z projektem lub występuje zagrożenie dla mienia i zdrowia osób postronnych,
Obecność przy odbiorach poszczególnych prac budowlanych,
Obecność w trakcie kontroli oraz przy finalnym odbiorze budynku,
Reprezentowanie inwestora w zakresie zgodnym z zawartą umową,
Wydanie oświadczenia stwierdzającego wykonanie budynku zgodnie z projektem.
Kierownik budowy ma zatem pełne ręce roboty i w zasadzie jest obecny niemal każdego dnia na placu budowy. Warto jednak zaznaczyć, że jeden fachowiec nie musi posiadać uprawnień do realizowania wszystkich prac budowlanych. W takich sytuacjach kierownik może wyznaczyć inną osobę, która takie uprawnienia posiada i zastąpi go w trakcie tychże prac.