Przeniesienie pozwolenia na budowę

Zdarzają się sytuacje, w których inwestor, na którego wydane zostało pozwolenie na budowę rozmyślił się z realizowania projektu budowlanego. Zwykle jest to podyktowane kwestiami finansowymi – inwestor po prostu nie ma środków potrzebnych na budowę domu. W takich sytuacjach możliwa jest sprzedaż nieruchomości przy jednoczesnym przeniesieniu pozwolenia na budowę, o którym możesz przeczytać więcej na naszej stronie. Aby tak się stało, dotychczasowy właściciel działki musi wyrazić na to zgodę, natomiast nowy inwestor musi zaakceptować aktualny kształt projektu budowlanego. W praktyce możliwe będą zmiany, ale dopiero po przeniesieniu pozwolenia. Pozwolenie na budowę jest przypisane do konkretnego projektu i konkretnej działki budowlanej.
Tak, osoby, które chcą przenieść pozwolenie na budowę muszą pamiętać o tym, że nie jest ono bezterminowe. Pozwolenie na budowę może wygasnąć, jeśli budowa została przerwana na dłużej, niż 3 lata lub budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym podjęta została ostateczna decyzja. W takiej sytuacji możliwe jest odnowienie pozwolenia na budowę. Formalności są tutaj nieco prostsze, aniżeli wydawanie pozwolenia od podstaw, dzięki czemu sprawę w urzędzie można załatwić dużo szybciej.
Podstawą jest oczywiście wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wraz z wnioskiem należy złożyć komplet niezbędnych dokumentów, a mianowicie: oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oświadczenie o przejęciu przez podmiot, na który ma być przeniesiona decyzja o pozwoleniu na budowę, wszelkich warunków zawartych w przenoszonej decyzji, zgoda inwestora, na którego wydane zostało pozwolenie na przeniesienie go na rzecz innego podmiotu, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarpowej za wydanie decyzji. Jeśli sprawa w urzędzie ma być załatwiana przez pełnomocnika, wówczas tradycyjnie należy zadbać również o: pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej.
Wniosek należy złożyć w urzędzie właściwym dla lokalizacji działki budowlanej: w urzędzie gminy, w starostwie powiatowym, w urzędzie wojewódzkim, w urzędzie dzielnicowym, w urzędzie miast na prawach powiatu. Należy wypełnić wniosek, wpłacić opłatę administracyjną i skompletować niezbędne dokumenty wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty. Urząd w przeciągu kilku dni sprawdzi, czy wniosek jest kompletny i zawiera niezbędne dokumenty. Jeśli pojawi się taka konieczność, w ciągu 7 dni otrzymasz wezwanie do uzupełnienia braków. Jeśli wcześniej nie wpłaciłeś opłaty administracyjnej, zostaniesz poproszony o nadrobienie tej zaległości.
Urząd zapozna się z Twoim wnioskiem, a także sprawdzi, czy nie żadnych przeciwskazań stojących na drodze do przeniesienia pozwolenia. O ile inwestor wyraził na to zgodę, a wnioskodawca zatwierdził wszystkie warunki wynikające z pierwotnej decyzji, a także pozwolenie jest ważne, to w zasadzie nie ma żadnych przeciwskazań, a pozytywna decyzja urzędu to jedynie formalność.
Tak, jest to możliwe, aczkolwiek najpierw inwestor musi załatwić pozytywną decyzję o przeniesieniu pozwolenia na budowę. Gdy jest już pełnoprawnym posiadaczem takiego pozwolenia, może wnioskować o wprowadzenie zmian. Najpierw należy jednak skonsultować się z architektem lub kierownikiem budowy, czy zmiany są rzeczywiście konieczne. Nieistotne zmiany można bowiem wprowadzać bez składania wniosku. Jeśli jednak planowane zmiany kwalifikują się jako istotne (zazwyczaj chodzi o zmianę kluczowych parametrów technicznych budynku) wówczas inwestora czeka kolejna batalia urzędowa związana ze składaniem wniosku o zmianę pozwolenia na budowę. Oczywiście planowane zmiany muszą być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub wydaną wcześniej decyzją o warunkach zabudowy.
Jeśli złożyłeś wniosek wraz z kompletem dokumentów oraz od razu uiściłeś opłatę administracyjną, wówczas decyzja zostanie podjęta w przeciągu kolejnych 30 dni od momentu złożenia wniosku. Tylko w nadzwyczajnych sytuacjach rozpatrywanie wniosku może przedłużyć się do 60 dni, ale wówczas wnioskodawca zostanie o tym poinformowany. Jeśli chodzi o koszty, opłata skarbowa za przeniesienie pozwolenia na budowę domu wynosi 90 zł (z opłaty zwolnione jest pozwolenie na budowę dotyczące budownictwa mieszkaniowego). Jeśli sprawa będzie załatwiana przez pełnomocnika, wówczas należy także zapłacić 17 zł opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.