Uzbrojenie działki budowlanej krok po kroku
Spis treści:
Poprzez uzbrojenie działki budowlanej rozumiemy dostęp parceli do określonych przyłączy technicznych. Możemy wyróżnić cztery takie przyłącza: energetyczne, wodne, kanalizacyjne oraz gazowe. Dostęp do przyłączy ma ogromne znaczenie w kontekście funkcjonalności przyszłego domu, a także technologii, z jakich korzystać będą domownicy. Jeszcze przed zakupem działki budowlanej warto zatem sprawdzić, jak wygląda aktualna sytuacja, a także dowiedzieć się, jak przebiega uzbrojenie działki budowlanej krok po kroku.
Jak sprawdzić uzbrojenie działki budowlanej?
Najwygodniejszym rozwiązaniem na dzień dzisiejszy jest Geoportal. To serwis, w którym mamy bezpłatny dostęp od zasobów geodezyjno-kartograficznych. Na mapie wystarczy odnaleźć interesującą nas działkę oraz zapoznać się z legendą, aby sprawdzić, w jakim kolorze są nitki ukazujące przebieg poszczególnych przyłączy technicznych. Na mapie można także ocenić odległość przyłączy od działki, co będzie miało duży wpływ na koszty uzbrojenia działki. W ten sposób inwestor może ocenić, czy zakup danej działki jest dla niego opłacalnym rozwiązaniem. Informacje o uzbrojeniu działki budowlanej można uzyskać także w wydziale geodezji i kartografii przy urzędzie miasta lub gminy.
Uzbrojenie działki krok po kroku
Jeśli działka budowlana nie posiada przyłączy technicznych, inwestor z dużym wyprzedzeniem powinien zająć się formalnościami związanymi z ich uzyskaniem. Zapewne zastanawiasz się, jakie formalności są konieczne do rozpoczęcia prac. W pierwszej kolejności należy podpisać umowę z dostawcą usług, który zajmie się doprowadzeniem przyłącza. Prace należy także zgłosić do odpowiedniego organu administracyjnego. Wśród dokumentów powinien znaleźć się projekt zagospodarowania działki z zaznaczonymi przyłączami. Poniżej opisujemy, jak wygląda procedura uzyskania poszczególnych przyłączy: energetycznego, wodociągowego, kanalizacyjnego i gazowego.
Przyłącze energetyczne
W Polsce mamy do wyboru tylko kilku dostawców prądu do wyboru. Pięć największych firm to: PGE, Tauron, Energa, Innogy oraz Enea. Warto zauważyć, że zasięg powyższych firm nie obejmuje całej Polski, a konkretne regiony. W związku z tym, może się okazać, że inwestor ma do wyboru tylko jednego dostawcę. Należy się do niego udać i złożyć wniosek o warunki przyłączenia. We wniosku należy podać przewidywaną moc przyłączeniową. Jeśli inwestor posiada już projekt domu, moc przyłączeniową może oszacować zgodnie z projektem, natomiast jeśli projekt nie został jeszcze dobrany, warto skonsultować się z fachowcem, który oceni przyszłe potrzeby i wskaże optymalne rozwiązanie. W przeciągu kilku tygodni operator przekaże inwestorowi warunki przyłączenia do sieci wraz z projektem umowy. Jeśli inwestor akceptuje umowę, wystarczy ją podpisać, a prace rozpoczną się zgodnie z terminem podanym w umowie. W miastach standardem jest przyłącze podziemne, ale w wielu regionach wciąż bazuje się na przyłączach napowietrznych.
Należy pamiętać, że do rozpoczęcia budowy domu potrzebny jest prąd budowlany, który można czerpać z przyłącza stałego lub tymczasowego. Na przyłącze stałe czasami trzeba czekać ponad rok, natomiast na przyłącze tymczasowe zwykle do trzech miesięcy. Dlatego też, inwestorzy powinni z wyprzedzeniem zająć się załatwieniem formalności związanych z prądem budowlanym. Można za jednym zapachem załatwić sprawę przyłącza stałego, ale jednocześnie zamówić przyłącze tymczasowe z myślą o wcześniejszym rozpoczęciu budowy domu. Alternatywą jest agregat prądotwórczy.
Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne
W następnej kolejności należy zadbać o przyłącze wodociągowe. Tutaj formalności są już dużo bardziej skomplikowane. Należy udać się do zakładu wodociągowego odpowiedniego dla danej lokalizacji i złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę. Do wniosku należy załączyć mapę sytuacyjną. Zakład wodociągowy podejmie decyzje i jeśli będzie ona pozytywna, wyda warunki przyłączenia. Zgodnie z tymi warunkami należy przygotować projekt związany z wykonaniem przyłączy, który składa się w zakładzie wodociągowym.
Jednocześnie można również załatwić formalności związane z przyłączem kanalizacyjnym, które przebiegają analogicznie. Warto jednak zauważyć, że niektóre domy jednorodzinne można podłączyć do sieci wodociągowej, ale już do sieci kanalizacyjnej nie. Wówczas, na działce budowlanej trzeba będzie wybudować szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. W niektórych lokalizacjach, zwykle na wsiach, nie ma również możliwości podłączenia od sieci wodociągowej. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie studni głębinowej.
Przyłącze gazowe
Najtrudniejsze do uzyskania jest przyłącze gazowe. Chociaż w ostatnich latach gazyfikacja stale postępuje, to wciąż wiele obszarów nie ma dostępu do sieci gazowej, a nierzadko wynika to z braku możliwości poprowadzenia takiej sieci w okolicy. Jeśli jednak istnieje możliwość uzyskania przyłącza, należy złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia u Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Tutaj wybór jest nieco szerszy. Do największych operatorów zaliczają się: PGE, Tauron, E.ON, PGNiG, G. EN Gaz Energia, Handen, EWE, Fortum, Elektrix, Axpo czy Energa. Operator wyda decyzję i jeśli jest ona pozytywna, inwestor otrzyma umowę gotową do podpisania.
Uzyskanie przyłącza gazowego oznacza, że domownicy będą mogli korzystać z kuchenki i pieca gazowego, jak również z gazowej instalacji grzewczej. Jeśli nie ma możliwości przyłącza gazowego, wówczas istnieją następujące opcje: w kuchni można wybrać kuchenkę i piecyk elektryczny lub kuchenkę gazową zasilaną z butli. Z instalacji grzewczych mamy piece na paliwo stałe, instalacje eklektyczne czy też pompy ciepła.
Ile może kosztować uzbrojenie działki budowlanej?
Koszty uzbrojenia sieci zależą przede wszystkim od odległości, w jakich znajduje się sieć, z której pociągnięte zostanie przyłącze do naszej działki. Wpływ mają także stawki oferowane przez Operatorów Systemu Dystrybucyjnego. Przyłącze energetyczne zwykle można zamknąć w przedziale do kilku tysięcy złotych. W przypadku przyłącza gazowego jest to zwykle do 2,000 zł, o ile odległość nie przekracza 15 metrów. Najdroższe okazuje się przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, ponieważ tutaj inwestor musi liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.