Akademia Budowlana

Słup energetyczny na działce a budowa domu

Spis treści:

 

Słup energetyczny na działce a budowa domu

 

Słupy energetyczne na działce budowlanej to dość powszechny problem wynikający z dwóch kwestii. Po pierwsze, elektryfikacja była realizowana bardzo chaotycznie, a po drugie, przez wiele lat właściciele działek budowlanych nie znali swoich praw. A jak to wygląda dzisiaj? Budowa domu na działce ze słupami energetycznymi jest jak najbardziej możliwa, choć może wiązać się z dodatkowymi formalnościami, a także z wchodzeniem w spór z zakładem energetycznym.

 

Linie energetyczne na działce budowlanej

 

Słup energetyczny na działce budowlanej może utrudnić budowę domu. W pierwszej kolejności należy zidentyfikować, jaka jest to linia. Wyróżniamy linie najwyższego napięcia 400 kV i 220 kV, linie wysokiego napięcia 110 KV, a także linie średniego napięcia do 45 kV. Przez działki budowlane zwykle przebiegają dwie ostatnie. Istnieją jeszcze linie niskiego napięcia, które mają dostarczyć dom bezpośrednio do finalnego odbiorcy. A zatem, jeśli Twój dom nie może być podłączony do sieci podziemnej, bardzo możliwe, że konieczne będzie postawienie słupa niskiego napięcia, który umożliwi doprowadzenie prądu do Twojego domu.

 

Obecność słupów energetycznych na działce budowlanej oznacza konieczność zachowania odpowiednich odległości budynku od linii. Przy mniejszych działkach może to być jednak problem, zwłaszcza gdy linie zostały poprowadzone niechlujnie i przebiegają przez sam środek parceli. W takich sytuacjach można starać się o ich usunięcie lub przesunięcie, ale w wielu przypadkach oznacza to spore wydatki, a także czasochłonny spór z zakładem energetycznym. A zatem, linie energetyczne na działce w wielu przypadkach mogą stanowić poważne utrudnienie.