Budowa domu stan surowy
Spis treści:
Budowa domu jest podzielona na kilka kluczowych etapów. Jednym z nich jest stan surowy, w którym rozróżnić możemy otwarty i zamknięty. W praktyce, pojęcie te są zwyczajowe i nie są skonkretyzowane prawnie. Dlatego też, przy podpisywaniu umowy z firmą budowlaną należy sprawdzić, co dokładnie obejmować będzie budowa domu stan surowy. W tym artykule omawiamy kluczowe prace, które prowadzą do uzyskania domu w stanie surowym, a także wskazujemy czas trwania tych prac oraz koszty z nimi związane.
Jak przebiega budowa domu?
Realizacja projektu budowlanego jest podzielona na etapy, a kluczowe z nich to: stan zerowy, stan surowy otwarty i zamknięty i stan deweloperski. Ostatnim etapem jest wykończenie, które pozwala uzyskać dom pod klucz. Przed rozpoczęciem budowy warto zatroszczyć się o harmonogram prac budowlanych, w którym w czytelny i przejrzysty sposób ukazuje się, w jakich terminach wykonywane będą poszczególne prace. Ułatwia to zarządzanie budżetem, a w przypadku realizacji projektu z wieloma podwykonawcami pomaga inwestorowi sprawdzić, kiedy należy zamówić odpowiednich fachowców i kiedy na plac budowy muszą być dostarczone określone materiały.
W tym artykule skupimy się na stanie surowym. Powiemy, jakie prace są wykonywane na poprzedzającym go stanie zerowym, czym różni się stan surowy otwarty i zamknięty, a także ile czasu zajmuje budowa domu w stanie surowym i z jakimi kosztami trzeba się liczyć.
Stan zerowy
Pierwsze prace budowlane skupiają się na niwelacji terenu działki, robotach ziemnych, wykonaniu drenażu, jeśli jest to konieczne oraz oczywiście usytuowaniu ław i ścian fundamentowych. W trakcie tych prac konieczne jest także zabezpieczenie przepustów pod przyłącza, które następnie zostaną poprowadzone wewnątrz budynku. Po zaizolowaniu fundamentów są one zasypywane. Jeśli budynek posiada podpiwniczenie, wykonuje się strop nad piwnicą. To właśnie stan zerowy. To pierwszy moment, w którym można przerwać budowę domu przed zimą. Wówczas wystarczy jedynie zabezpieczyć fundamenty (oraz ewentualnie strop) przed warunkami atmosferycznymi.
Stan surowy otwarty
Na tym etapie wznoszona jest konstrukcja nośna budynku, a zatem: ściany nośne, słupy nośne, stropy, betonowe schody, jak również konstrukcja dachu wraz z pokryciem. To bardzo satysfakcjonujący etap budowy, ponieważ budynek jest wznoszony dość szybko, dzięki czemu, inwestor może podziwiać efekty. Dokładny przebieg zależy oczywiście od rodzaju materiałów budowlanych, jak również od konstrukcji dachu. Inaczej wznoszony jest dach spadzisty z więźbą, a inaczej stropodach lub dach płaski. W ścianach zewnętrznych pozostawiono otwory pod okna i drzwi. Jeśli nie zostaną one wstawione do zimy, należy je zabezpieczyć folią, aby chronić wnętrze przed warunkami pogodowymi. To jest właśnie stan surowy otwarty. Pamiętajmy jednak, że w prawie budowlanym nie posiada on definicji i to z firmą budowlaną należy ustalić dokładny zakres prac na tym etapie.
Stan surowy zamknięty
Na tym etapie wykonuje się wszystkie prace związane z przygotowaniem wymiarów okiennych i drzwiowych, stolarką okienną oraz oczywiście wstawieniem okien i drzwi zewnętrznych. Jak sama nazwa wskazuje, stan surowy zamknięty staje się dostatecznie chroniony i odcięty od warunków atmosferycznych. Tutaj warto jednak zwrócić uwagę na konstrukcję dachu. Niektóre firmy budowlane zapisują, że w stanie surowym otwartym wykonuje się więźbę i deskowanie, ale dopiero w zamkniętym układa się pokrycie. To jedna z głównych rozbieżności w ofertach wielu firm budowlanych. W klasycznym podejściu do budowy domu stan surowy zamknięty ogranicza się jednak do okien i drzwi, podczas gdy wszystkie elementy konstrukcyjne robi się w stanie surowym otwartym. Pewne wątpliwości pojawiają się także w kwestii wykończenia dachu, a mianowicie, kiedy wykańczany jest komin, kiedy montuje się rynny, instalacje odgromową, zabezpieczenia przed śniegiem.
Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy?
Przy negocjowaniu warunków umowy z wykonawcą zawsze należy szczegółowo ustalić zakres prac, na który się umawiamy. Warto pamiętać zwłaszcza o wspomnianych detalach. Wybrana firma odpowiedzialna za prace murarskie i konstrukcje dachu może bowiem nie posiadać w swojej ofercie prac wykończeniowych na dachu, co automatycznie oznacza dla inwestora kłopot z szukaniem kolejnych fachowców. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest kompleksowa budowa domu z generalnym wykonawcą, który zajmie się wszystkimi etapami prac budowlanych. Firma budowlana New House od ponad 30 lat pomaga inwestorom realizować marzenia o własnym domu, odznaczając się przy tym profesjonalizmem, terminowością oraz kompleksowym wsparciem.
Ile czasu trwa budowa domu w stanie surowym?
Inwestorzy często pytają o to, ile trwa budowa domu stan surowy. Wiele zależy oczywiście od wybranej technologii i materiałów budowlanych, co wpływa chociażby na konieczne przerwy technologiczne. W większości przypadków, stan surowy zamknięty można osiągnąć w czasie od 3 do 6 miesięcy. To dobra wiadomość dla inwestorów, którzy chcą zmieścić się z całością inwestycji w jednym sezonie. Jeśli budowa domu zostanie rozpoczęta wczesną wiosną, do końca lata można już uzyskać stan surowy zamknięty, dzięki czemu wystarczy czasu na montaż instalacji grzewczej oraz ocieplenie budynku. A to oznacza, że prace wewnątrz domu będzie można wykonywać niezależnie od pogody panującej jesienią i zimą. Ocieplony dom z ogrzewaniem jest już w pełni niezależny od warunków pogodowych, dzięki czemu, prace pod kątem stanu deweloperskiego można kontynuować o dowolnej porze roku.
Ile kosztuje budowa domu stan surowy?
Na koszty budowy składa się wiele czynników. Zakładając jednak prostą konstrukcję (dom z poddaszem użytkowym z dwuspadowym dachem i powierzchnią użytkową do 150m2) koszt budowy domu w stanie surowym pochłonie ok. 250 – 350 tys. złotych. Wiele zależy od materiałów budowlanych, technologii oraz od specyfiki projektu. Nie bez znaczenia jest także model realizacji projektu i lokalizacja. Budowa domu stan surowy to zazwyczaj ok. 40-50% kosztów całej inwestycji.