Akademia Budowlana

Budowa domu stan surowy

Spis treści:

 

 

Budowa domu jest podzielona na kilka kluczowych etapów. Jednym z nich jest stan surowy, w którym rozróżnić możemy otwarty i zamknięty. W praktyce, pojęcie te są zwyczajowe i nie są skonkretyzowane prawnie. Dlatego też, przy podpisywaniu umowy z firmą budowlaną należy sprawdzić, co dokładnie obejmować będzie budowa domu stan surowy. W tym artykule omawiamy kluczowe prace, które prowadzą do uzyskania domu w stanie surowym, a także wskazujemy czas trwania tych prac oraz koszty z nimi związane.

 

Jak przebiega budowa domu?

 

 

Realizacja projektu budowlanego jest podzielona na etapy, a kluczowe z nich to: stan zerowy, stan surowy otwarty i zamknięty i stan deweloperski. Ostatnim etapem jest wykończenie, które pozwala uzyskać dom pod klucz. Przed rozpoczęciem budowy warto zatroszczyć się o harmonogram prac budowlanych, w którym w czytelny i przejrzysty sposób ukazuje się, w jakich terminach wykonywane będą poszczególne prace. Ułatwia to zarządzanie budżetem, a w przypadku realizacji projektu z wieloma podwykonawcami pomaga inwestorowi sprawdzić, kiedy należy zamówić odpowiednich fachowców i kiedy na plac budowy muszą być dostarczone określone materiały.

 

W tym artykule skupimy się na stanie surowym. Powiemy, jakie prace są wykonywane na poprzedzającym go stanie zerowym, czym różni się stan surowy otwarty i zamknięty, a także ile czasu zajmuje budowa domu w stanie surowym i z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

 

Stan zerowy

 

Pierwsze prace budowlane skupiają się na niwelacji terenu działki, robotach ziemnych, wykonaniu drenażu, jeśli jest to konieczne oraz oczywiście usytuowaniu ław i ścian fundamentowych. W trakcie tych prac konieczne jest także zabezpieczenie przepustów pod przyłącza, które następnie zostaną poprowadzone wewnątrz budynku. Po zaizolowaniu fundamentów są one zasypywane. Jeśli budynek posiada podpiwniczenie, wykonuje się strop nad piwnicą. To właśnie stan zerowy. To pierwszy moment, w którym można przerwać budowę domu przed zimą. Wówczas wystarczy jedynie zabezpieczyć fundamenty (oraz ewentualnie strop) przed warunkami atmosferycznymi.

 

Stan surowy otwarty

 

Na tym etapie wznoszona jest konstrukcja nośna budynku, a zatem: ściany nośne, słupy nośne, stropy, betonowe schody, jak również konstrukcja dachu wraz z pokryciem. To bardzo satysfakcjonujący etap budowy, ponieważ budynek jest wznoszony dość szybko, dzięki czemu, inwestor może podziwiać efekty. Dokładny przebieg zależy oczywiście od rodzaju materiałów budowlanych, jak również od konstrukcji dachu. Inaczej wznoszony jest dach spadzisty z więźbą, a inaczej stropodach lub dach płaski. W ścianach zewnętrznych pozostawiono otwory pod okna i drzwi. Jeśli nie zostaną one wstawione do zimy, należy je zabezpieczyć folią, aby chronić wnętrze przed warunkami pogodowymi. To jest właśnie stan surowy otwarty. Pamiętajmy jednak, że w prawie budowlanym nie posiada on definicji i to z firmą budowlaną należy ustalić dokładny zakres prac na tym etapie.