Budowa domu to poważne przedsięwzięcie i niewielu inwestorów jest ją w stanie sfinansować wyłącznie z oszczędności. Przeważnie potrzebny jest mniejszy lub większy kredyt. Warto pamiętać, że budowę domu można sfinansować z pomocą kilku kredytów, które znacząco różnią się warunkami umowy oraz formą zabezpieczenia. W tym miejscu dowiesz się więcej na temat tego, jak można otrzymać atrakcyjny kredyt na budowę domu.
Jaki kredyt można podjąć na budowę domu?
Istnieje kilka form kredytów, które można uruchomić w celu pozyskania środków na budowę domu. Różnią się one warunkami, a także formą zabezpieczenia. Oto dostępne możliwości:
- Kredyt budowlano-hipoteczny – to właśnie kredyt na budowę domu. Łączy w sobie cechy kredytu hipotecznego i budowlanego. W okresie budowy domu jest to kredyt budowlany, a inwestor spłaca część odsetkową. Po wybudowaniu domu przekształca się natomiast w kredyt hipoteczny. Nieruchomość staje się zabezpieczeniem, a inwestor zaczyna spłacać część kapitałową. Ten kredyt można otrzymać tylko wtedy, gdy posiada się już działkę budowlaną.
- Kredyt hipoteczny – jest bardzo zbliżony do powyższego kredytu, ale nie wymaga działki budowlanej. Można go przeznaczyć na zakup działki, domu lub mieszkania, ale również na budowę domu. Z racji, że w kredycie hipotecznym zabezpieczeniem jest nieruchomość, aby wykorzystać środki na budowę domu, inwestor musi zadbać o inną formę zabezpieczenia. Zazwyczaj jest to ubezpieczenie, które trzeba wykupić na okres budowy domu.
- Kredyt gotówkowy – nic nie stoi na przeszkodzie, aby budowę domu sfinansować z tradycyjnego kredytu gotówkowego, który nie posiada konkretnego celu. Jest to jednak mało opłacalne – brak zabezpieczenia oznacza, że bank zabezpiecza się zazwyczaj wyższym oprocentowaniem, a ponadto, otrzymanie dostatecznie dużego kredytu wymaga bardzo dobrej zdolności kredytowej.
Na budowę domu najczęściej wybiera się kredyt budowlano-hipoteczny, aczkolwiek część inwestorów wybiera drugą opcję, godząc się na dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem. W obu przypadkach trzeba się jednak liczyć, że kredyty zazwyczaj są wypłacane w transzach, a opóźnienia i niezgodności z harmonogramem mogą podwyższać koszty, a nawet prowadzić do wstrzymania wypłaty kolejnych transz. Dlatego do budowy domu trzeba się bardzo dobrze przygotować.
Na co zwrócić uwagę przeglądając oferty banków?
Pamiętajmy, że w reklamach banków najczęściej pojawia się oprocentowanie nominalne, które absolutnie nie informuje nas o dodatkowych kosztach. Ten wskaźnik mówi jedynie o odsetkach, jakie trzeba będzie zapłacić bankowi za udzielony kredyt. Jednak kredyty na budowę domu często obejmują szereg innych opłat, w tym ubezpieczenia, prowizje (im wyższy kredyt tym wyższa prowizja), opłaty operacyjne. Dlatego kluczowym wskaźnikiem jest RRSO, który uwzględnia powyższe opłaty informując o rzeczywistym koszcie całego kredytu w stosunku rocznym. Wybierając raty zmienne zależne od stawki WIBOR należy pamiętać, że każda podwyżka stóp procentowych oznacza wzrost raty. Boleśnie przekonało się o tym wielu kredytobiorców w 2022 roku.