Projektowanie domu – jak stworzyć swój dom marzeń?
Spis treści:
Indywidualny projekt domu to ciekawe rozwiązanie dla osób, które mają skonkretyzowane oczekiwania względem swojego domu i chcą od podstaw stworzyć swój dom marzeń. Taki projekt jest opracowywany przez architekta, ale jego pomysłodawcą jest inwestor. Architekt przelewa jedynie oczekiwania oraz potrzeby inwestora na papier. Projektowanie domu od podstaw jest dobrym rozwiązaniem także w przypadku problematycznych działek budowlanych.
Co to jest projekt indywidualny?
Projekty indywidualne są tworzone przez architektów na indywidualne życzenie inwestora. Inwestor ma określone potrzeby i oczekiwania względem swojego przyszłego domu – to on decyduje o tym, jaka będzie powierzchnia, ile będzie posiadał pokoi, w jakim stylu zostanie zachowany. Architekt bierze pod uwagę wszystkie te oczekiwania i przelewa je na papier w postaci projektu budowlanego. W ten sposób marzenia inwestora mogą być zrealizowane przez ekipę budowlaną. Warto także zaznaczyć, że indywidualne projekty domów są tworzone z myślą o konkretnej działce budowlanej.
Czym różni się projekt indywidualny od gotowego?
Gotowe projekty domów można znaleźć w katalogach licznych pracowni architektonicznych. Bogaty katalog złożony z kilkunastu tysięcy opracowań jest dostępny także na stronie firmy budowlanej New-House. Taki projekt każdy może kupić od ręki. Następnie, gotowy projekt domu przechodzi adaptację. Jest to proces, w którym projekt dostosowuje się do specyfiki działki budowlanej, a także wprowadza się zmiany zadysponowane przez inwestora. Wymaga to jednak dodatkowych kosztów.
Projekt indywidualny od początku powstaje pod kątem potrzeb i oczekiwań inwestora, a także uwzględnia specyfikę działki budowlanej, na której będzie wznoszony budynek. Taki projekt uwzględnia zatem ukształtowanie terenu, warunki wodno-gruntowe oraz inne czynniki, które są kluczowe dla uzyskania praktycznego domu. O ile gotowy projekt domu zawsze można sprzedać dowolnej osobie, o tyle projekt indywidualny można sprzedać tylko w sytuacji, gdy częścią tej transakcji jest także działka budowlana, do której projekt ten został stworzony.
Kto może stworzyć indywidualny projekt domu?
Projekt domu może być stworzony przez architekta lub inżyniera budownictwa posiadającego stosowne uprawnienia. Wymogiem jest także to, aby autor był wpisany na listę członków okręgowej izby samorządu zawodowego. Zaświadczenie o przynależności jest niezbędnym elementem dokumentów wchodzących w skład projektu budowlanego. Projektant nieposiadający powyższych uprawnień może natomiast pomagać przy niektórych zadaniach i wykonywać polecenia głównego architekta, który podpisze gotowy projekt budowlany swoim nazwiskiem.
Jak powstaje projekt indywidualny?
Projekt indywidualny powstaje w trzech prostych krokach. Pierwszy krok to rozmowa inwestora z architektem, w trakcie której inwestor przedstawi swoje oczekiwania i potrzeby, a architekt dopyta o szczegóły. Następnie architekt zaproponuje koncepcję, aby inwestor mógł sprawdzić, czy o takie efekty końcowe mu chodzi. W koncepcji wprowadza się poprawki, a gdy zostanie ona zaakceptowana przez inwestora, architekt tworzy od podstaw projekt budowlany. Na etapie przygotowań projektanci muszą otrzymać mapy do celów projektowych, a nierzadko chcą zobaczyć działkę osobiście.
W jakich sytuacjach indywidualny projekt to dobry wybór?
Projekt indywidualny to świetne rozwiązanie w przypadku inwestorów, którzy dysponują skonkretyzowanymi oczekiwaniami oraz potrzebami i mają w głowie swój dom marzeń. W zasadzie są oni współautorem takiego projektu, ponieważ to na bazie ich oczekiwań i potrzeb architekt będzie tworzył projekt budowlany. Projekty indywidualne są także idealnym rozwiązaniem w przypadku problematycznych działek budowlanych, na których trzeba walczyć o każdy metr przestrzeni. Architekt jest w stanie łatwiej wykorzystać pełny potencjał takiej działki. Wymogiem dla inwestorów chcących zamówić projekt indywidualny jest dostatecznie duży budżet.
Projekty indywidualne – zalety i wady
Największą zaletą jest to, że indywidualne projekty domów pozwalają w pełni wykorzystać potencjał działki budowlanej. Nawet jeśli jest to działka problematyczna, architekt jest w stanie przekuć niektóre wady w atut. Ponadto, taki dom jest w pełni dostosowany do potrzeb oraz oczekiwań inwestora, ponieważ to właśnie one decydują o tym, co na papierze stworzy architekt. Kompletny projekt indywidualny ułatwia także załatwienie formalności związanych z pozwoleniem na budowę domu.
Jeśli chodzi o minusy, są to czas i cena. Zacznijmy od tego, że projekt indywidualny może powstawać nawet kilka miesięcy, co w przypadku inwestorów, którym zależy na czasie, jest sporym problemem. Dlatego też, o projekcie indywidualnym należy pomyśleć z wyprzedzeniem. Druga wada to cena, koszt opracowania projektu indywidualnego może wynieść nawet 150 – 250 zł za m2, co w przypadku domu o powierzchni 100m2 oznacza wydatek rzędu 15,000 – 25,000 złotych.