Budowa domu – od czego powinniśmy zacząć planując budowę domu?
Spis treści:
Przygotowanie do budowy domu to dość czasochłonny i stresujący proces, od którego zależy termin rozpoczęcia prac budowlanych. Osoby planujące budowę domu często nie wiedzą, w jakiej kolejności zająć się poszczególnymi przygotowaniami, co wydłuża czas na niezbędne formalności. W tym miejscu krok po kroku opiszemy, jakie przygotowania należy poczynić przed budową domu.
Analiza budżetu i wstępne rozmowy z bankiem
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jakim budżetem na budowę domu dysponujemy. W tym celu analizujemy kapitał ze wszystkich źródeł i sprawdzamy wkład własny. Można także zapoznać się z ofertami różnych banków i odbyć wstępne rozmowy, aby sprawdzić, jak wysoki kredyt będzie można otrzymać. Możesz także sprawdzić, jakie będą orientacyjne koszty budowy domu. Tutaj sporym ułatwieniem jest kalkulator kosztów budowy dostępny na stronie firmy budowlanej New House. Ze sporym wyprzedzeniem warto także zająć się poprawieniem zdolności kredytowej – spłacić otwarte kredyty i zobowiązania, uregulować ewentualne zadłużenia. Sytuacja „na czysto” sprawia, że bank będzie w stanie zaoferować Ci wyższą kwotę kredytu.
Szukanie gotowego projektu pod kątem dostępnego budżetu
Czas na wybór gotowego projektu domu. Weź pod uwagę potrzeby domowników względem liczby pokoi, łazienek oraz dodatkowych wnętrz. Pamiętaj, że rodzaj domu ma wpływ na koszty budowy. Najtańszym rozwiązaniem okazują się domy z poddaszem użytkowym usytuowane na planie prostokąta i pozbawione dodatkowych elementów architektonicznych. Obecnie bardzo mocne są energooszczędne nowoczesne stodoły. W artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach technologicznych, materiałach oraz instalacjach, dzięki czemu, zyskasz wiedzę potrzebną do wyboru projektu pod kątem dostępnego budżetu.
Wybór odpowiedniej działki budowlanej
Wielu inwestorów zaczyna od zakupu działki, a dopiero potem szuka projektu. Czasem działką już dysponujemy, ponieważ była ona kupiona dużo wcześniej lub otrzymana w spadku. Jednakże, jeśli nie masz jeszcze działki, najpierw wybierz projekt. Każda działka posiada bowiem pewne ograniczenia: warunki zabudowy opisane w miejscowym planie zagospodarowania, ukształtowanie terenu, wymiary, specyfikę gruntu. Może się okazać, że na wybranej działce nie będzie się dało zrealizować konkretnego projektu bez wprowadzania poważnych zmian. Dlatego też zdecydowanie polecamy najpierw wybrać projekt domu, a dopiero potem szukać działki, na której będzie go można zrealizować.
Badania wodno-gruntowe i mapa do celów projektowych
Bardzo istotnym krokiem jest wykonanie badań geotechnicznych, które pozwolą ocenić warunki wodno-gruntowe panujące na działce budowlanej. Może się okazać, że problemem jest słaba nośność gruntu, a także wysoki poziom wód gruntowych. Wymaga to odpowiedniej adaptacji i dostosowania fundamentów budynku. Należy także skorzystać z usług geodety, który sporządzi mapę do celów projektowych. Będzie ona niezbędna do stworzenia kompletnego projektu budowlanego. Warto także zacząć rozmowy związane z uzyskaniem przyłączy technicznych, zwłaszcza prądu budowlanego, bez którego budowa domu nie będzie mogła wystartować.
Kompleksowa adaptacja projektu
Adaptacja projektu to proces, w którym gotowy projekt jest dostosowywany do warunków panujących na działce budowlanej. Pod uwagę brane są warunki wodno-gruntowe, ukształtowanie terenu i orientacja względem drogi, warunki zabudowy opisane w MPZP lub decyzji WZ. Ponadto, inwestor może wprowadzić zmiany pod kątem indywidualnych potrzeb (np. zmienić układ ścian działowych lub zażyczyć sobie budowy balkonu). W artykule na temat adaptacji projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym właściwie jest adaptacja projektu, jakie zmiany są najczęściej wprowadzane przez inwestorów, a także, ile skosztuje sporządzenie kompletnego projektu budowlanego. Przed przystąpieniem do adaptacji warto także wybrać firmę budowlaną, zwłaszcza, jeśli interesuje Cię budowa domu z generalnym wykonawcą.
Pozwolenie na budowę i start budowy domu
Zanim na działce budowlanej rozgorzeje budowa domu, najpierw należy zdobyć pozwolenie na budowę. W tym celu udajemy się do wydziału architektoniczno-budowlanego przy urzędzie miasta lub starostwa. Składamy wniosek o wydanie pozwolenia wraz z projektem, mapami oraz niezbędnymi załącznikami. W artykule na temat pozwolenia na budowę domu możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie dokumenty są potrzebne i co zrobić, aby zwiększyć szanse na rychłe otrzymanie pozytywnej decyzji. Urzędy zwykle wydają decyzję w przeciągu 60 dni od otrzymania wniosku. Jeśli decyzja jest pozytywna, należy odczekać 14 dni, aż się uprawomocni. Teraz budowa domu może wystartować. Pierwszymi etapami będzie: ogrodzenie i zabezpieczenie terenu, niwelacja terenu, przygotowanie placu budowy, a także roboty ziemne pod kątem położenia fundamentów.