Dom jednorodzinny z częścią usługową

Budynek jednorodzinny wyposażony w część usługową to doskonałe rozwiązanie dla osób prowadzących różne formy działalności gospodarczej. Chętnie korzystają z tego przedstawiciele takich zawodów, jak chociażby: lekarz, fryzjer, kosmetolog, psycholog, doradca finansowy, mechanik. Tworząc przestrzeń pod świadczenie usług w swoim domu możesz zaoszczędzić pieniądze w związku z brakiem konieczności najmowania dodatkowego lokalu. Jednocześnie, każdego dnia oszczędzasz czas pieniądze związane z brakiem konieczności dojeżdżania do pracy.
Wybierając budynek jednorodzinny z lokalem usługowym nie trzeba obawiać się tego, że przestrzeń pracy będzie nadmiernie przenikać się z przestrzenią domową. Wszystko jest kwestią odpowiednio dobranego projektu, w którym część usługowa zostanie odpowiednio odizolowana od części mieszkalnej. Nie wymaga to nawet osobnego wejścia, o ile tylko wybierzemy rozsądny układ. W artykule na temat budynków biurowych możesz dowiedzieć się więcej o tym, czym powinien charakteryzować się taki projekt, a także, jak wygląda kompleksowa budowa domu krok po kroku.
Należy pamiętać, że budynek usługowy musi spełniać określone normy i wymagania. Takie same normy będą obowiązywać w przypadku domu jednorodzinnego wyposażonego w część usługową. Oto niektóre z wymogów, które musi spełnić dom przystosowany do prowadzenia działalności gospodarczej:
Powyższe wymagania sprawiają, że budowa domu jednorodzinnego z wydzieloną częścią usługową może rodzić pewne dodatkowe trudności i komplikacje, ale jeśli wymagania te zostaną wzięte pod uwagę z odpowiednim wyprzedzeniem, nie powinno być większego problemu.
Budynek jednorodzinny z częścią usługową powinien być przede wszystkim funkcjonalny, a jednocześnie zaprojektowany z myślą o dobrej izolacji części mieszkalnej i usługowej. Jeśli wejście do domu będzie prowadziło do obu tych części, wówczas warto zdecydować się na przedsionek, który będzie strefą buforową. W przedsionku stosuje się osobne przejście do części usługowej, w której znajdzie się gabinet/warsztat/pracownia, poczekalnia, toaleta oraz ewentualnie pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Jeśli działka budowlana posiada dostęp do drogi z dwóch stron, wówczas świetnym rozwiązaniem będzie osobne wejście, które pozwoli odizolować także strefy rekreacyjne na naszym ogrodzie.
Przymierzając się do budowy domu jednorodzinnego z częścią usługową należy wziąć pod uwagę te same czynniki, co w przypadku budowy zwykłego domu. Należy zatem uwzględnić MPZP lub warunki zabudowy, wymagane odległości od granic działki, a także warunki wodno-gruntowe. W przypadku budynku usługowych dochodzą dodatkowe wymagania związane z BHP oraz przystosowaniem części usługowej do potrzeb osób niepełnosprawnych. W artykule na temat budowy domu znajdziesz szereg informacji związanych z kompleksową realizacją projektu w technologii murowanej. Sporo miejsca poświęcamy także formalnościom towarzyszącym budowie domu.
Budynek usługowy powinien być dostosowany przede wszystkim do indywidualnych potrzeb osoby, która zamierza wykorzystywać przestrzeń do prowadzenia działalności gospodarczej. Predysponuje to liczbę i powierzchnię użytkową pomieszczeń. Ponadto, część usługowa powinna być dobrze odizolowana od mieszkalnej, aby prowadzenie działalności nie utrudniało życia innym domownikom. Na stronie New House znajdziesz kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów, w tym również budynki usługowe i budynki jednorodzinne wyposażone w lokal usługowy. Dzięki temu, w naszym katalogu bez trudu dobierzesz projekt pod kątem indywidualnych potrzeb. Firma New House zajmie się również kompleksową adaptacją projektu.