Budynek jednorodzinny z wydzieloną częścią usługową może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku osób prowadzących jednorodzinną działalność gospodarczą. Jeśli swoje obowiązki możesz z powodzeniem wykonywać w domu, możesz w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze związane chociażby z dojazdami i najmem biura. Decydując się na budynek usługowy należy jednak pamiętać o tym, że wzniesienie takiego budynku wiąże się z dodatkowymi formalnościami.
Jakie zalety posiada dom z wydzieloną częścią usługową?
Budynek jednorodzinny wyposażony w część usługową to doskonałe rozwiązanie dla osób prowadzących różne formy działalności gospodarczej. Chętnie korzystają z tego przedstawiciele takich zawodów, jak chociażby: lekarz, fryzjer, kosmetolog, psycholog, doradca finansowy, mechanik. Tworząc przestrzeń pod świadczenie usług w swoim domu możesz zaoszczędzić pieniądze w związku z brakiem konieczności najmowania dodatkowego lokalu. Jednocześnie, każdego dnia oszczędzasz czas pieniądze związane z brakiem konieczności dojeżdżania do pracy.
Wybierając budynek jednorodzinny z lokalem usługowym nie trzeba obawiać się tego, że przestrzeń pracy będzie nadmiernie przenikać się z przestrzenią domową. Wszystko jest kwestią odpowiednio dobranego projektu, w którym część usługowa zostanie odpowiednio odizolowana od części mieszkalnej. Nie wymaga to nawet osobnego wejścia, o ile tylko wybierzemy rozsądny układ. W artykule na temat budynków biurowych możesz dowiedzieć się więcej o tym, czym powinien charakteryzować się taki projekt, a także, jak wygląda kompleksowa budowa domu krok po kroku.
Jakie warunki powinien spełniać budynek usługowy?
Należy pamiętać, że budynek usługowy musi spełniać określone normy i wymagania. Takie same normy będą obowiązywać w przypadku domu jednorodzinnego wyposażonego w część usługową. Oto niektóre z wymogów, które musi spełnić dom przystosowany do prowadzenia działalności gospodarczej:
- Utwardzone dojście o szerokości minimalnej 1,5 m,
- Przynajmniej jedno wejście przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- Schody prowadzące do lokalu muszą posiadać stopnie o szerokości min. 0,35 m,
- Drzwi wewnętrzne w lokalu powinny mieć szerokość min. 0,9 m oraz wysokość w świetle ościeżnicy min. 2 m,
- Wysokość pomieszczenia usługowego to min. 2,5 m w przypadku do czterech pracowników oraz przynajmniej 3 m powyżej czterech pracowników.
Powyższe wymagania sprawiają, że budowa domu jednorodzinnego z wydzieloną częścią usługową może rodzić pewne dodatkowe trudności i komplikacje, ale jeśli wymagania te zostaną wzięte pod uwagę z odpowiednim wyprzedzeniem, nie powinno być większego problemu.