Jak działa kalkulator kosztów budowy domu?
Spis treści:
Na etapie przygotowań do budowy domu konieczne jest oczywiście oszacowanie kosztów budowy. W ten sposób można skonfrontować wymagania projektu względem dostępnego budżetu, ale również lepiej przygotować się do rozpoczęcia inwestycji. Bardzo dużym udogodnieniem może być kalkulator kosztów budowy, który pomoże oszacować wydatki potrzebne do realizacji projektu. W tym miejscu powiemy kilka słów o szacowaniu kosztów oraz o tym, jak działa kalkulator budowy.
Przygotowania do budowy domu – analiza budżetu
Pierwszym krokiem jest obliczenie dostępnego kapitału na budowę domu. Na podstawie budżetu inwestor wybiera projekt, który będzie można zrealizować w określonej cenie. Na tym etapie niezbędne jest również rozeznanie się w kwestii kredytów hipotecznych. Już na kilka miesięcy przed wnioskowaniem o kredyt warto rozpocząć przygotowania mające na celu poprawienie zdolności kredytowej. W tym celu warto przed czasem spłacić mniejsze zobowiązania, a także uregulować ewentualne zadłużenie. Warto także sprawdzić raport BIK. Klienci mają możliwość złożenia zapytania ofertowego do banku. W ten sposób można dowiedzieć się więcej o tym, jaką kwotę kredytu bank może maksymalnie zaoferować przy aktualnej zdolności kredytowej.
Co wpływa na koszty budowy domu?
Znając dostępny budżet można przejść do etapu wyboru gotowego projektu. Należy wybrać projekt, którego realizacja pochłonie maksymalnie 80-90% dostępnego budżetu. Należy zachować zapas na wydatki związane z przygotowaniami, formalnościami i nieoczekiwanymi wydatkami. Jakie kwestie mają kluczowy wpływ na koszty budowy domu? Przede wszystkim rodzaj budynku (parterowy, z poddaszem, piętrowy), rodzaj dachu, rodzaj stropu, technologia wznoszenia budynku wraz z materiałami, a także technologie niezbędne do użytkowania domu (np. instalacja grzewcza).
Dołóżmy do tego materiały wykończeniowe, jakość okien i drzwi czy ewentualne prace związane z zagospodarowaniem terenu działki Bardzo istotna jest także lokalizacja, dla przykładu, inne realia cenowe panują na Mazowszu, a inne na Podkarpaciu. To wszystko uwzględnia dokładny kalkulator kosztów budowy, stanowiący spore udogodnienie dla inwestorów przymierzających się do budowy. W artykule na temat kompleksowej budowy domu znajdziesz więcej informacji, które będą bardzo przydatne przy szacowaniu potencjalnych kosztów realizacji projektu.
Jakie koszty należy uwzględnić przed rozpoczęciem budowy?
Większość inwestorów popełnia błąd uwzględniając jedynie koszty materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz robociznę. W praktyce, budowa domu to wielopłaszczyznowa operacja, która wymaga większych nakładów finansowych. Nawet ponad 10 tysięcy złotych wydamy jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych na działce. Potrzebne będzie załatwienie formalności, uzyskanie prądu budowlanego, przyłączy, map, kompletnego projektu budowlanego i opracowań. Także uzyskanie pozwolenia na budowę więżę się z niewielkimi kosztami. Z kolei po zakończeniu budowy należy pamiętać o inwentaryzacji powykonawczej. Z związku z tym, budżet na budowę zawsze powinien uwzględnić te 10-15% na wydatki niezwiązane z samym procesem budowy domu.
Czym właściwie jest kalkulator kosztów budowy domu?
To proste i bardzo przydatne narzędzie, które pozwala inwestorom oszacować orientacyjne koszty budowy domu. Taki kalkulator kosztów budowy można znaleźć chociażby na naszej stronie internetowej. Oczywiście wycena ma charakter orientacyjny, jako iż nie uwzględnia wielu ważnych czynników, jak chociażby ukształtowanie terenu działki jak również warunki wodno-gruntowe. Inwestor może jednak sprawdzić, ile mniej więcej kosztować będzie budowa interesującego go domu w wybranej lokalizacji. Warto pamiętać, że koszty te można modyfikować na etapie adaptacji projektu chociażby poprzez wybór innych materiałów lub rozwiązań technologicznych.
Jak obliczyć koszty budowy domu na stronie New House?
Dostępny na naszej stronie kalkulator budowy domu wymaga podania kilku informacji, takich jak: powierzchnia użytkowa domu, województwo, rodzaj domu, rodzaj dachu, rodzaj stropu, a także garaż. Następnie wystarczy pozostawić dane kontaktowe: adres email oraz nr telefonu, aby uzyskać bezpłatnie orientacyjną wycenę. Co ważne, nie jest to jedyny sposób na sprawdzenie kosztów. Na stronie firmy budowlanej New House dostępnych jest kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów z wyceną. Jeszcze przed zakupem takiego projektu możesz sprawdzić koszty realizacji, co znacznie ułatwi wybór projektu pod kątem dostępnego budżetu. W pierwszej kolejności możesz zatem wykorzystać kalkulator kosztów budowy domu, a następnie przejść do wyszukiwarki, aby poszukać projektów spełniających kryteria zaznaczone w kalkulatorze.