Schody dywanowe. Czym charakteryzują się schody dywanowe?
Spis treści:
Schody dywanowe to bardzo popularne rozwiązanie znajdujące zastosowanie w wielu nowych domach. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przestronnych holach z pustką przestrzenną, gdzie mogą w pełni „rozwinąć skrzydła”. W praktyce, schody dywanowe rozwijają przed nami płynny i elegancki „dywan” prowadzący na drugą kondygnację. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się konstrukcja schodów dywanowych.
Czym właściwie są schody dywanowe?
Schody dywanowe to konstrukcja samonośna charakteryzująca się lekką i przestronną formą. Schody te przypominają wstęgę łączącą ze sobą dwie kondygnacje. Przestrzeń pod nimi nie jest w żaden sposób zabudowana, dzięki czemu, z boku widzimy jedynie charakterystyczny zygzak. Plusem jest to, że schody dywanowe mogą być zarówno jedno- jak i dwubiegowe, zabiegowe, a także z podestem na półpiętrze. Można z nich wykonać także schody wachlarzowe.
Ze względu na swoją konstrukcję, schody dywanowe muszą być odpowiednio mocne i sztywne. Warto pamiętać, że w wielu domach schody są gotowe zanim osiągnięty zostanie stan surowy. To oznacza, że po takich schodach wnosi się również ciężkie materiały budowlane i wykończeniowe, co generuje duże obciążenia. Jednak dobrze wykonane schody dywanowe nie uginają się nawet pod obciążeniami rzędu 300-400 kg na metr kwadratowy. Bardzo istotną rolę pełni przy tych schodach balustrada, która bardzo często stanowi element poprawiający nośność.
Z jakich materiałów można zbudować schody dywanowe?
Najczęściej spotykane są schody drewniane wykonane np. z drewna dębowego. Prezentują się niezwykle elegancko i wnoszą do wnętrza pewną lekkość. Jednocześnie, są bardzo solidne, trwałe, a zarazem praktyczne. Plusem jest możliwość doboru kolorystyki do stylistyki wnętrza. Schody dywanowe mogą mieć również konstrukcję żelbetową, choć jest ona rzadziej spotykana. Jako iż jest to konstrukcja samonośna, raczej dąży się do tego, aby obniżyć wagę schodów, tymczasem schody żelbetowe są najcięższe. Ich atutem jest możliwość wykończenia drewnem, kamieniem, gresem oraz innymi materiałami. W modernistycznych wnętrzach czerpiących inspirację z industrializmu świetnym rozwiązaniem mogą być schody dywanowe wykonane z profili stalowych.
Jaka balustrada pasuje do schodów dywanowych?
W schodach dywanowych balustrada może dodatkowo wzmacniać całą konstrukcję. Powszechnie stosowane są profile stalowe, a także balustrady drewniane. Jeśli mamy do czynienia z wolnym biegiem schodów, wówczas balustrada jest zalecana z obu stron. Ze schodami dywanowymi doskonale współgrają balustrady szklane, które pozwalają dodatkowo zwiększyć lekkość i przestronność tej konstrukcji. Aby możliwe było zastosowanie takiej balustrady, konieczne jest zastosowanie konstrukcji o zwiększonej wytrzymałości na obciążenia. Dość często z balustradą szklaną spotkamy się w przypadku schodów dywanowych, które od jednej strony przylegają do ściany, dzięki czemu, możliwe jest uzyskanie lepszej nośności, bez dodatkowego wzmacniania konstrukcji balustradą.
Jakie zalety posiadają schody dywanowe?
Pomimo niepozornej konstrukcji, która wydaje się lekka i „zwiewna” jak wstęga, schody dywanowe są naprawdę wytrzymałe i odznaczają się bardzo wysoką nośnością. Jak już mówiliśmy, jeśli budowa domu w technologii murowanej jest prowadzona w sposób prawidłowy i schody zostały wykonane zgodnie z wytycznymi architekta, wytrzymałość na obciążenia może być wyższa niż 400 kg na metr kwadratowy. Dzięki temu, schody utrzymają kilka osób i umożliwią wnoszenie ciężkich przedmiotów.
Zaletą jest również to, że schody dywanowe są konstrukcją bardzo lekką i przestronną w swojej formie, dzięki czemu, nie zabierają nam dostępnej powierzchni i nie tworzą wrażenia ciasnoty. Świetnie pasują do różnych stylów architektonicznych i można je wykonać z drewna, stali oraz betonu. Schody dywanowe nie należą także do drogich, choć ich budowa wymaga sporej wprawy i precyzyjnych obliczeń. Można je łączyć z kilkoma typami balustrad, dzięki czemu, bez trudu można wkomponować schody dywanowe do wnętrza w wybranej stylistyce.
Na co należy uważać wybierając ten typ schodów?
Budowa domu w technologii murowanej stwarza wiele wyzwań, a wiele z nich należy rozwiązać już na etapie projektowania. Schody dywanowe to dość złożona konstrukcja, która wymaga precyzyjnego projektu oraz sporych umiejętności od osób je budujących. O ile schody jednobiegowe nie stanowią większego problemu, o tyle wachlarzowe schody dywanowe to już prawdziwe wyzwanie. W naszym artykule, w którym szczegółowo opisana została budowa domu poświęcamy wiele miejsca poszczególnym etapom realizacji projektu, takim jak: stan zerowy, stan surowy, stan deweloperski i dom pod klucz. Biorąc pod uwagę konstrukcję schodów dywanowych, jest to rozwiązanie dobre w przestronniejszych wnętrzach, gdzie mogą w pełni zademonstrować swój unikalny charakter.