Balustrady balkonowe – rodzaje, cena, sposób montażu
Spis treści:
Balkon można ogrodzić na wiele sposobów. Wybór materiałów ma spory wpływ zarówno na stylistykę budynku, jak również na funkcjonalność, ale i bezpieczeństwo domowników. Bardzo istotną kwestią, często bagatelizowaną, jest także sposób montażu balustrady. W tym artykule powiemy kilka słów o popularnych rodzajach balustrad, ich cenach, a także metodach montażu.
Balustrady stalowe
Najpopularniejsze są balustrady wykonane ze stali. Są one stosowane zarówno w blokach mieszkalnych, jak również domach jednorodzinnych. To materiał trwały, praktyczny oraz odporny na większość czynników. Należy zwrócić uwagę na rodzaj stali. Tańsza jest stal czarna, aczkolwiek nie posiada ona właściwych zabezpieczeń antykorozyjnych (chyba, że postawimy na jakościowy materiał w dużo wyższej cenie). Cena takich balustrad to koszt rzędu 150 – 200 złotych za metr bieżący w przypadku standardowych materiałów oraz 300 – 400 złotych w przypadku wysokogatunkowej stali. Alternatywą jest balustrada nierdzewna kosztująca nawet 50% więcej od stali czarnej. Jest jednak bardziej trwała i żywotna. Plusem balustrad stalowych jest duża różnorodność wzorów.
Balustrady kute
Droższą alternatywą dla marketowych balustrad stalowych są balustrady kute. Są one produkowane ręcznie i poddawane specjalistycznej obróbce kowalskiej. Efekt? Praktycznie dowolny wygląd oraz niezwykła odporność na wszystkie czynniki, od mechanicznych, poprzez wilgoć, aż po promieniowanie UV. Balustrady kute przez wiele lat zachowują swój doskonały wygląd i nie poddają się procesom starzenia. Wielu producentów posiada w swoim katalogu pakiety elementów kutych: balustrady balkonowe, balustrady schodowe, ogrodzenia, a także bramy. W ten sposób łatwiej jest zachować spójność kompozycyjną. Balustrady kute są również najdroższe – trzeba za nie zapłacić nawet ponad 700 – 1000 złotych za każdy metr bieżący.
Balustrady szklane
W nowoczesnych domach balkon często odgradza się z pomocą balustrad szklanych utrzymywanych przez stalowe profile. Ich zaletą jest lekkość, pewna swoboda formy, a także estetyczny wygląd. Balustrady szklane mają jednak pewne wady. Przede wszystkim, trzeba wydać niemałe pieniądze za szkło, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Ponadto, balustrada szklana, podobnie jak okna, z czasem się brudzi i wymaga czyszczenia, co nastręcza dodatkowych obowiązków. Za balustradę z tradycyjnego szkła zapłacimy ok. 400 – 600 złotych za mb, natomiast w przypadku bezpiecznego, nietłukącego się szkła może to być nawet ponad 1000 złotych.
Balustrady drewniane
Kolejnym sposobem na to, aby ukończyć balkon są balustrady wykonane z drewna. Świetnie komponują się w domach zachowanych w stylistyce klasycznej, góralskiej czy rustykalnej. Zwykle są złożone z pionowych belek, do których montowane są poziome elementy. Innym rozwiązaniem jest pozioma balustrada, którą zabudowuje się pionowymi panelami. Przestrzenie między belkami można wypełnić także szkłem. Balustrady z drewna wymagają impregnacji, aby zachować wysoką ochronę przed wilgocią i rozwojem drobnoustrojów. Za balustradę z drewna dębowego zapłacimy ok. 300 zł za mb, natomiast w przypadku drewna egzotycznego może to być ok. 500 – 700 zł.
Balustrady kamienne
Balustrady wykonane z naturalnego kamienia są spotykane dość rzadko, a wszystko za sprawą ich dużej wagi. W wielu przypadkach nie można stosować tak ciężkiego materiału, gdyż będzie on zbytnio obciążał konstrukcję balkonu. Dlatego też, balustrada z kamienia zwykle jest stosowana na balkonach lub tarasach podtrzymywanych przez kolumny. W ten sposób można zabezpieczyć także loggię. Balustrady kamienne ciekawie prezentują się w stylistyce klasycystycznej w otoczeniu kolumny oraz innych elementów dekoracyjnych typowych dla tego stylu. Minusem jest także cena. Za balustrady balkonowe z kamienia zwykle trzeba zapłacić nawet ponad 1000 złotych za mb.
Jaki sposób montażu balustrady jest najlepszy?
Najczęściej spotykaną formą jest montaż od góry. Wielu ekspertów przekonuje jednak, że jest to najgorsze możliwe rozwiązanie. Wiercenie w płycie zwiększa bowiem ryzyko przeciekania i pękania płyty balkonowej. Lepszym rozwiązaniem jest mocowanie do czoła płyty lub do ścian zewnętrznych. Możliwe jest nawet mocowanie balustrady do płyty od spodu. W artykule na temat budowy domu poświęcamy wiele miejsca poszczególnym etapom realizacji projektu, zwracając uwagę na optymalne techniki wykonywania określonych prac. Balkon powinien być przede wszystkim praktyczny oraz trwały w perspektywie nadchodzących lat. Montaż od góry to powszechny błąd, który naraża balkon na uszkodzenia. Oczywiście dobrze przeprowadzony montaż nie powinien nieść ze sobą przykrych konsekwencji, niemniej jednak, najbezpieczniejszy będzie montaż do czoła płyty lub do ścian zewnętrznych. Montaż od spodu jest nieco trudniejszy i wymaga już pewnej wprawy od fachowca.