Jak zaprojektować schody wewnętrzne, aby były wygodne i bezpieczne?
Spis treści:
Jakie cechy powinny mieć dobre schody wewnętrzne w naszym domu? Powinny być przede wszystkim bezpieczne i trwałe w perspektywie nadchodących lat. Muszą być także funkcjonalne i umożliwiać przenoszenie nieco większych rzeczy. Istotną kwestią jest również wygoda domowników, a także wygląd dostosowany do stylistyki domu. W tym miejscu udzielimy kilku wskazówek, które ułatwią wybór odpowiednich schodów wewnętrznych do domu jednorodzinnego.
Wybór rodzaju schodów w zależności od metrażu pomieszczenia
Podstawowym wyznacznikiem przy wyborze schodów jest metraż pomieszczenia, ale również wysokość. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzą się schody zabiegowe lub schody dwubiegowe wyposażone w półpiętro. Dobrym rozwiązaniem mogą być także schody spiralne, które zajmują najmniej miejsca. W wąskich, ale za to długich pomieszczeniach, np. korytarzu, można zastosować jednobiegowe schody, które w prostej linii łączą ze sobą dwie kondygnacje. Jeśli dysponujesz przestronnym holem lub przedpokojem, a takim miejscu możesz pozwolić sobie na schody zajmujące nieco więcej przestrzeni, np. schody wachlarzowe. W artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego rozplanowania poszczególnych wnętrz oraz wykorzystania dostępnej przestrzeni.
Jakie stopnie wybrać w zależności od stromości schodów?
Jeśli mamy do czynienia z wysokim wnętrzem, a ponadto, nie mamy wiele miejsca na ulokowanie schodów, rodzi się problem związany z doborem odpowiednich stopni, które powinny gwarantować bezpieczne i wygodne poruszanie się domownikom. W takich sytuacjach na pewno warto wybrać schody ażurowe, w których przestrzenie pomiędzy stopniami nie są zabudowane. Daje to więcej miejsca na stopy. Dobrym pomysłem mogą być również stopnie kacze, czyli wyprofilowane w taki sposób, aby zrobić więcej miejsca na jedną ze stóp. W przypadku, gdy we wnętrzu jest ekstremalnie mało miejsca, najbezpieczniejszym rozwiązaniem pod względem stopni będą schody spiralne.
Jaką szerokość powinny mieć wygodne schody wewnętrzne?
Schody wewnętrzne powinny być na tyle szerokie, aby umożliwić domownikom wnoszenie nieco większych przedmiotów, a także spakowanych w pudła mebli. Zgodnie z przepisami, szerokość schodów nie powinna być mniejsza, niż 80 cm, ale to zdecydowanie za mało, aby zapewnić domownikom należytą wygodę. Optymalna szerokość schodów w domu jednorodzinnym wynosi 100 – 110 cm. Oczywiście możemy postawić na nieco szersze schody, o ile tylko pozwala na to metraż pomieszczenia. Jeśli chodzi o szerokość stopni, wygodne i bezpieczne wchodzenia zapewnią nam stopnie o szerokości 16 – 18 cm. W szerszych stopniach zabudowanych często montuje się dodatkowe oświetlenie, które dodatkowo poprawia bezpieczeństwo domowników.
Jak dobrać balustradę do schodów wewnętrznych?
Schody powinny być zabezpieczone balustradą z obu stron, jeśli są to schody wolnostojące lub z jednej strony, gdy bieg schodów jest położony przy ścianie. Wybór balustrady ma duży wpływ na komfort domowników. Najlepiej sprawdzają się prosty schody ze stalową balustradą, które można wykończyć drewnianą poręczą. O ile górną zabudowę schodów można wykonać ze szkła, o tyle nie jest to optymalne rozwiązanie do balustrady zabezpieczającej bieg schodów. Pomimo, że jest to szkło hartowane, mocniejsze uderzenie twardym przedmiotem może prowadzić do uszkodzeń.
Jakim materiałem wykończyć schody wewnętrze?
Bezpieczne schody to schody, na których trudno jest się poślizgnąć. W związku z tym, materiał wykańczający stopnie schodów powinien posiadać odpowiednie walory antypoślizgowe. W przypadku schodów drewnianych, nie może to być drewno nadmiernie gładkie i polerowane, ponieważ po ich umyciu zrobi się naprawdę niebezpiecznie. Bardzo dobrze sprawdzą się schody wykończone naturalnym kamieniem, ewentualnie dekoracyjnym betonem. Dobrym rozwiązaniem będą także płytki gresowe, ale tutaj warto zwrócić uwagę na klasę antypoślizgowości wybranych płytek.
Jak dobrać praktyczne, wygodne i bezpieczne schody?
Wybór schodów następuje już na etapie tworzenia gotowego projektu domu. Architekt dobiera optymalne rozwiązanie pod kątem metrażu i wysokości wnętrza. Jednakże na etapie adaptacji projektu można zmienić rodzaj schodów, wprowadzając inne rozwiązania. Na tym etapie dobiera się także materiały wykończeniowe. W artykule na temat domów murowanych mówimy więcej na temat tego, jak przebiega kompleksowa realizacja projektu w technologii murowanej, a także zwracamy uwagę na wybór materiałów. Zawsze warto skonsultować się z architektem adaptującym, który weźmie pod uwagę specyfikę i aranżację wnętrza, indywidualne potrzeby domowników, a także budżet inwestora. W ten sposób łatwiej jest dobrać praktyczne, bezpieczne, a zarazem ładne schody wewnętrzne.