Akademia Budowlana

Jak zaprojektować schody wewnętrzne, aby były wygodne i bezpieczne?

Spis treści:

 

Jak zaprojektować schody wewnętrzne

 

Jakie cechy powinny mieć dobre schody wewnętrzne w naszym domu? Powinny być przede wszystkim bezpieczne i trwałe w perspektywie nadchodących lat. Muszą być także funkcjonalne i umożliwiać przenoszenie nieco większych rzeczy. Istotną kwestią jest również wygoda domowników, a także wygląd dostosowany do stylistyki domu. W tym miejscu udzielimy kilku wskazówek, które ułatwią wybór odpowiednich schodów wewnętrznych do domu jednorodzinnego.

 

Wybór rodzaju schodów w zależności od metrażu pomieszczenia

 

 

Podstawowym wyznacznikiem przy wyborze schodów jest metraż pomieszczenia, ale również wysokość. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzą się schody zabiegowe lub schody dwubiegowe wyposażone w półpiętro. Dobrym rozwiązaniem mogą być także schody spiralne, które zajmują najmniej miejsca. W wąskich, ale za to długich pomieszczeniach, np. korytarzu, można zastosować jednobiegowe schody, które w prostej linii łączą ze sobą dwie kondygnacje. Jeśli dysponujesz przestronnym holem lub przedpokojem, a takim miejscu możesz pozwolić sobie na schody zajmujące nieco więcej przestrzeni, np. schody wachlarzowe. W artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego rozplanowania poszczególnych wnętrz oraz wykorzystania dostępnej przestrzeni.

 

Jakie stopnie wybrać w zależności od stromości schodów?

 

Jeśli mamy do czynienia z wysokim wnętrzem, a ponadto, nie mamy wiele miejsca na ulokowanie schodów, rodzi się problem związany z doborem odpowiednich stopni, które powinny gwarantować bezpieczne i wygodne poruszanie się domownikom. W takich sytuacjach na pewno warto wybrać schody ażurowe, w których przestrzenie pomiędzy stopniami nie są zabudowane. Daje to więcej miejsca na stopy. Dobrym pomysłem mogą być również stopnie kacze, czyli wyprofilowane w taki sposób, aby zrobić więcej miejsca na jedną ze stóp. W przypadku, gdy we wnętrzu jest ekstremalnie mało miejsca, najbezpieczniejszym rozwiązaniem pod względem stopni będą schody spiralne.