Obrzeża trawnikowe – wszystko, co powinno się o nich wiedzieć
Spis treści:
Obrzeża trawnikowe stanowią ważny element zagospodarowania terenu działki. Pozwalają lepiej zarządzać dostępną przestrzenią, chronić rabatki kwiatowe oraz strefy dla konkretnych roślin, a także ułatwiają koszenie trawy i pomagają utrzymać alejki ogrodowe w czystości. A zatem, wybór odpowiednich obrzeży trawnikowych jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym. W tym artykule omówimy najpopularniejsze rozwiązania.
Jaką rolę pełnią obrzeża trawnikowe?
Obrzeża trawnikowe, jak sama nazwa wskazuje, mają oddzielić trawnik od innych części ogrodu: rabatek, stref wyznaczonych na konkretne rośliny, podjazdu i alejek ogrodowych. Takie rozwiązanie daje nam kilka zalet. Przede wszystkim znacznie ułatwia koszenie samego trawnika i ogranicza problem wpadania skoszonej trawy na pozostałe części ogrodu, dzięki czemu, łatwiej jest zachować alejki ogrodowe i podjazd w czystości. Obrzeża trawnikowe pozwalają także zabezpieczyć rabatki przed chwastami i roślinami, których nie chcemy mieć w danym miejscu. Do tego dochodzi kwestia czysto estetyczna – obrzeża ogrodowe dobrze wyznaczają przestrzeń i stanowią dekorację ogrodu.
Najpopularniejsze rodzaje obrzeży trawnikowych
Zagospodarowanie terenu trzeba rozplanować już na etapie projektowania, jako, iż częścią projektu budowlanego jest właśnie projekt zagospodarowania terenu, o czym więcej możesz przeczytać w naszym artykule. Na etapie projektowania podejmujemy jednak decyzje związane z wytyczeniem ścieżek, alejek ogrodowych, podjazdu, ogrodzenia, wiaty śmietnikowej, altany, tarasu oraz innych obszarów kluczowych dla zagospodarowania przestrzeni działki budowlanej. Na tym etapie nie musimy jednak decydować się na wybór konkretnych obrzeży trawnikowych. Warto jednak pomyśleć o tym, jakie obrzeża będą pasowały do wybranej stylistyki ogrodu. Poniżej omawiamy najpopularniejsze rozwiązania na odgrodzenie trawnika od reszty ogrodu.
Obrzeża plastikowe
Obrzeża plastikowe występują w kilku formach. Może to być coś na wzór palisady, listwy, jak również specjalnych kołnierzy, które mogą oddzielić trawnik od niżej lub wyżej położonego terenu, np. rabatek lub obszaru posypanego korą i obsadzonego iglakami. Zaletą jest przede wszystkim niski koszt zakupu oraz banalnie prosty montaż. Takie obrzeża występują w specjalnych rolkach, które rozwijamy, ustawiamy według potrzeb i przytwierdzamy plastikowymi kotwami do podłoża. Minusem jest jednak trwałość. Z czasem kotwy mogą wychodzić, co sprawi, że plastikowe obrzeża trawnikowe będą wymagały poprawek, a w skrajnych wypadkach wymiany na nowe.
Obrzeża betonowe
Trwalszym, ale i droższym rozwiązaniem są obrzeża betonowe, które występują w formie palisady, krawężników, murków oraz bloczków. Ich montaż polega na wkopaniu w ziemie po uprzednim przygotowaniu podłoża. Zagospodarowanie terenu działki powinno być spójne z wybraną stylistką domu oraz ogrodu. Obrzeża betonowe świetnie sprawdzą się w otoczeniu modernistycznych oraz minimalistycznych domów, w których elementy betonu odgrywają bardzo istotną rolę.
Obrzeża drewniane
Bardzo popularnym rozwiązaniem są również drewniane palisady oraz płotki, które doskonale sprawdzą się w naturalistycznych ogrodach, w których bazujemy wyłącznie na naturalnych materiałach. Tego typu obrzeża trawnikowe świetnie współgrają z innymi elementami drewna, a także podsypką z kory drzewnej. Są również stosunkowo niedrogie, a ich montaż jest bardzo prosty. Drewno ma jednak to do siebie, że jest podatne na działanie wilgoci, grzybów, a także pleśni, a co za tym idzie, z czasem estetyka tego rozwiązania może ulec pogorszeniu.
Obrzeża kamienne
Najdroższym rozwiązaniem będzie wykonanie obrzeży kamiennych z kamienia. Istnieje kilka technik. Pierwszą z nich jest po prostu wybór dostatecznie dużych kamieni i wkopanie ich w ziemię dookoła obszaru, który chcemy odgrodzić. Warto uprzednio odpowiednio przygotować podłoże, aby kamienie były stabilne i dobrze „związane” z gruntem. Innym rozwiązaniem są specjalne płyty kamiennie, podobne do betonowych krawężników. Najczęściej są wykonane z granitu. Minusem jest jednak cena – jest to to zdecydowanie najdroższy typ obrzeży trawnikowych.
Jak wybrać odpowiednie obrzeża trawnikowe?
Obrzeża trawnikowe to ważny element zagospodarowania terenu, który musi być spójny z resztą ogrodu, jak również ze stylistyką domu. Oczywiście możemy postawić na uniwersalne obrzeża plastikowe, które pasują na każdym ogrodzie. Jeśli chodzi o trwałość i funkcjonalność, najlepszą opcją wydają się obrzeża betonowe i plastikowe, choć swój urok mają także obrzeża drewniane. Z kolei opcją dla osób ceniących sobie uroki naturalistycznych ogrodów są obrzeża z naturalnych kamieni. Obrzeża kamienne z płyt to rozwiązanie wymagające największych finansów. W tekście poświęconemu ogrodom możesz dowiedzieć się więcej na temat planowania i urządzania pięknego, a zarazem praktycznego ogrodu. Nieoceniona może okazać się pomoc ze strony projektanta ogrodów.