Dom szkieletowy czy murowany?
Spis treści:
Domy szkieletowe z drewna cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, głównie za sprawą szybkiej budowy oraz przystępnych cen. W naszym kraju od lat dominują jednak domy w technologii murowanej i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości tendencja ta miała się zmienić. W tym artykule porównamy ze sobą domy szkieletowe i murowane, wskazując ich mocne i słabsze strony.
Jak powstają domy w technologii szkieletowej?
Domy szkieletowe powstają z drewna. Z gotowych, prefabrykowanych elementów wznosi się szkielet domu, który następnie jest wykańczany i ocieplany. Taki sposób wznoszenia domu wpływa na krótszy czas realizacji – domy szkieletowe można wznieść w przeciągu kilku miesięcy. Ze względu na mniejszą wagę, taki dom wywiera mniejszy nacisk na grunt, co pozwala na zastosowanie tańszych fundamentów. Jest to ważny atut podczas wznoszenia domu w trudnych warunkach wodno-gruntowych. W naszym artykule na temat budowy domu znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z kompleksową realizacją projektów krok po kroku. Już od dłuższego czasu domy szkieletowe cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem, ale wciąż nie wyprzedzają sprawdzonych domów murowanych.
Porównujemy domy szkieletowe i murowane
Wybierając technologię budowy domu zawsze powinniśmy zwracać uwagę na indywidualne potrzeby, budżet, ale również klimat przeważający w danym regionie. Aby uzyskać kompletne porównanie obu tych technologii, warto wziąć pod uwagę cztery kluczowe czynniki: trwałość konstrukcji, czas budowy, koszty budowy, a także charakterystykę energetyczną.
Trwałość konstrukcji
Pod tym względem domy murowane nie mają sobie równych. Są w stanie wytrzymać nawet bardzo intensywne zjawiska atmosferyczne, czego nie da się niestety powiedzieć o domkach szkieletowych. I trudno się dziwić. Domy szkieletowe zyskały ogromną popularność na wybrzeżach Ameryki Północnej, które często są dotykane przez huragany. W przypadku zniszczenia takiego domu, nowy można postawić w ciągu kilku miesięcy. Nie oznacza to jednak, że domy szkieletowy rozpadną się przy pierwszym lepszym wietrze. To wciąż bardzo wytrzymałe i trwałe domy, ale w porównaniu z domami murowanym, o których przeczytasz w naszym artykule, są jednak mniej odporne. Domy z drewna są także bardziej narażone na wilgoć oraz rozwój szkodliwych drobnoustrojów.
Charakterystyka energetyczna
Od 2012 roku nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na wybór technologii murowanej czy szkieletowej. Wytyczne obowiązujące w krajach Unii Europejskiej wprowadzają określone normy względem charakterystyki energetycznej, które muszą być spełnione przez każdy nowy dom. Przy zastosowaniu właściwej warstwy termoizolacyjnej, domy z drewna mogą skutecznie utrzymywać ciepło. W lecie należy jednak uważać na to, aby nie nagrzewać wnętrz, ponieważ ochłodzenie takiego domu jest dużo trudniejsze, aniżeli w domach murowanych. W domach szkieletowych coraz częściej stosuje się nowoczesne instalacje grzewcze w postaci pomp ciepła.
Czas budowy
Budowa domu w technologii murowanej zazwyczaj trwa dwa sezony, chociaż niektóre materiały budowlane, np. bloczki betonowe, pozwalają na zakończenie budowy w ciągu jednego sezonu. Pod tym względem, domy murowane nie mogą jednak konkurować z domami szkieletowymi, które można postawić nawet w przeciągu kilku miesięcy. W dużej mierze przypomina to układanie dużych puzzli. Dom szkieletowy składa się z gotowych elementów, które wystarczy połączyć na placu budowy. W Ameryce Północnej niektóre firmy oferują wznoszenie domów szkieletowych w terminie kilku tygodni. Tak ekspresowe realizacje nie są jeszcze ogólnodostępne w Polsce, ale pokazuje to, jak łatwa i szybka jest budowa domu w technologii szkieletowej.
Koszty budowy domu
W teorii, domy szkieletowe są dużo tańsze. Budowa domu trwa której, materiały są tańsze w porównaniu z domem murowanym, można zastosować cieńsze i lżejsze fundamenty. W rezultacie, dom szkieletowy może być nawet dwukrotnie tańszy. Ale to tylko teoria. W praktyce, w Polsce wciąż dominują domy murowane, a co za tym idzie, wybierając technologię szkieletową trzeba liczyć się z mniejszą dostępnością ekip budowlanych oraz fachowców. To sprawia, że budowa domu szkieletowego faktycznie jest tańsza, ale nie są to tak wyraźne różnice.
Którą technologię budowy domu wybrać?
Wszystko zależy od tego, jakiego domu oczekujesz. Młodzi ludzie z mniejszym budżetem zazwyczaj decydują się na domy szkieletowe, które można wybudować dużo szybciej. Jednocześnie, takie osoby nie są jednak bardzo przywiązane do takiego domu, ponieważ w przyszłości zakładają przeprowadzkę do większego i bardziej komfortowego domu. Osoby, które chcą postawić dom wielopokoleniowy na lata częściej wybierają domy murowane, które w perspektywie czasu są dużo trwalsze i wytrzymalsze. Ponadto biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność fachowców przy budowie domu szkieletowego, w Polsce od wielu lat królują domy murowane. Wynika to także z klimatu panującego w naszym kraju.