Dom z keramzytu czy murowany – która technologia okaże się lepsza?
Spis treści:
Budowa domów keramzytowych cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów, głównie za sprawą krótszego czasu realizacji projektu, jak również niższych kosztów budowy. Jednak czy technologia ta może zaoferować odpowiednią trwałość na lata? A jak wygląda kwestia energooszczędności? W tym artykule porównamy domy z keramzytu i domy murowane.
Czym charakteryzują się domy z keramzytu?
Keramzyt jest lekkim kruszywem budowlanym wypalanym z gliny. Budowa domu z keramzytu polega na zastosowaniu gotowych, prefabrykowanych elementów, do produkcji których wykorzystuje się także drewno, beton oraz stal. Połączenie ze sobą tych elementów zajmuje zaledwie kilka dni, dzięki czemu, stan surowy można osiągnąć w dużo krótszym czasie w porównaniu z domem murowanym. Budowa domu z keramzytu jest możliwa także zimą, o ile pozwalają na to warunki pogodowe. Keramzyt uchodzi za materiał bardzo trwały oraz zapewniający dobrą izolację akustyczną oraz termiczną. Ale czy to jest dobra alternatywa dla domów murowanych?
Porównujemy domy murowane i z keramzytu
Pomimo wyższych kosztów budowy domu, technologia murowana wciąż króluje w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce. Mamy do niej największe zaufanie, ponieważ domy murowane kojarzą nam się z solidnością na lata. W artykule na temat domów murowanych możesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych etapach wznoszenia budynku w technologii murowanej. Coraz wyższe koszty materiałów budowlanych sprawiają jednak, że co rusz pojawią się alternatywy, które mają zagwarantować tańszą i krótszą budowę domu. Jedną z nich są domy z keramzytu. Poniżej porównujemy domy keramzytowe z murowanymi w kilku najważniejszych aspektach.
Trwałość i wytrzymałość konstrukcji
Pod tym względem, domy murowane nie mają sobie równych. W przypadku zastosowania tradycyjnych materiałów budowlanych, takich jak pustaki ceramiczne czy bloczki betonowe, można uzyskać wytrzymałość na ściskanie na poziomie nawet 15 MPa. W przypadku ścian z keramzytu wytrzymałość ta jest o wiele niższa i wynosi ok. 2,5 MPa. Nie oznacza to, że domy keramzytowe są nietrwałe, ponieważ wszystko zależy od samej technologii budowy. Patrząc jednak na suche liczby, w aspekcie trwałości domy murowane zwyciężają.
Swoboda w projektowaniu domu
Zaletą domów murowanych jest możliwość zastosowania urozmaiconych brył o fantazyjnych kształtach. Można wznosić ściany skośne i owalne, wbudowywać wykusze oraz inne elementy architektoniczne. A jak to wygląda w domach z keramzytu? No cóż, choć budowa domu z keramzytu wprowadza pewne ograniczenia, wciąż pozostawia inwestorom naprawdę dużo swobody, a projektantom daje szerokie pole manewru w tworzeniu ciekawych budynków.
Czas budowy domu
Pod tym względem, budowa domu z keramzytu okazuje się doskonałym rozwiązaniem. Ściany wznosi się bowiem z gotowych, prefabrykowanych elementów, dzięki czemu, ten etap budowy zajmuje zaledwie kilka dni! Chociaż pod tym względem domy keramzytowe wygrywają, należy uczciwie przyznać, że budowa domu w technologii murowanej również może przebiegać w ekspresowym tempie, a wszystko za sprawą odpowiednich materiałów. Np. przy wyborze bloczków betonowych możliwe jest wzniesienie domu w ciągu jednego sezonu.
Koszty budowy domu
Teoretycznie, budowa domu z keramzytu powinna być tańsza od budowy domu murowanego. Keramzyt jest tańszy od większości popularnych materiałów budowlanych, a ponadto, budowa z prefabrykowanych elementów jest dużo krótsza, co również wpływa na niższe koszty. Minusem jest jednak to, że w Polsce wciąż nie jest to technologia powszechnie stosowana. Ograniczona dostępność ekip budowlanych sprawia, że w praktyce budowa domu z keramzytu wcale nie musi być tańsza.
Charakterystyka energetyczna budynku
Pod tym względem domy z keramzytu wypadają równie dobrze, co domy murowane. W zasadzie nie ma innej możliwości, bo od 2021 roku obowiązują restrykcyjne normy, które sprawiają, że nowe budynki muszą spełniać określone wymogi pod kątem charakterystyki energetycznej. A zatem, niezależnie, czy będzie to dom murowany, keramzytowy czy szkieletowy, musi on odznaczać się wysoką energooszczędnością. W domach z keramzytu zazwyczaj stosuje się ściany dwuwarstwowe lub trzywarstwowe z warstwą ocieplenia.
Czy dom z keramzytu to dobra alternatywa domu murowanego?
Choć pod pewnymi względami domy z keramzytu okazują się gorszym wyborem (np. trwałość ścian), wciąż jest to naprawdę dobra alternatywa dla domów murowanych. Budowa domu z keramzytu przebiega dużo szybciej i wymaga mniejszych kosztów. To materiał odznaczający się dobrą izolacyjnością akustyczną oraz termiczną. Z keramzytu wznosi się najczęściej ściany dwuwarstwowe i trzywarstwowe z dodatkową warstwą ocieplenia, co pozwala sprostać obowiązującym normom budowlanym. W artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej o realizacji projektów w zgodzie z wytycznymi Unii Europejskiej, obowiązującymi od 2021 roku. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na aspekt charakterystyki energetycznej.