Czym charakteryzuje się dach jętkowy?
Spis treści:
Dachy jętkowe doskonale sprawdzają się w domach z poddaszem użytkowym zaprojektowanych na planie prostokąta. To bardzo solidna i stabilna konstrukcja, która pozwala na zastosowanie cięższego pokrycia dachowego. Jednocześnie, dach jętkowy daje znacznie większe możliwości, aniżeli dach krokwiowy, którego nośność jest znacząco ograniczona. W tym artykule dowiesz się, jak zbudowany jest dach jętkowy oraz w jakich sytuacjach można go zastosować.
Jaka jest konstrukcja dachu jętkowego?
Dach jętkowy to połaciowy dach dwuspadowy. W tej konstrukcji, krokwie są ze sobą połączone poziomą belką, która zwiększa nośność konstrukcji. Te poziome belki to właśnie jętki, którym dach zawdzięcza swoją nazwę. W przypadku wysokich dachów stosowanych w domach o bardzie rozpiętej bryle stosuje się również płatwie. Są to poziome belki podpierające krokwie. Wówczas to na nich opiera się jętki. Jest to dach płatwiowo-jętkowy. Jeśli budujemy dom z poddaszem użytkowym, wówczas często muruje się ścianki kolankowe, aby zapewnić optymalną wysokość pomieszczeń. Dachy jętkowe mogą mieć nachylenie od 25 do 67 stopni, ale najbardziej uniwersalne jest nachylenie 35 st.
W jakich domach można stosować dach jętkowy?
Dachy jętkowe stosuje się w domach parterowych lub z poddaszem użytkowym. Zadaszenie to sprawdza się w przypadku budynków na planie prostokąta, pod warunkiem, że rozpiętość dłuższych ścian mieści się w przedziale 5 – 12 metrów. W przypadku większej rozpiętości bryły zazwyczaj stosuje się dachy płatwiowo-jętkowe, które mogą być wyższe i posiadać większy kąt nachylenia. W przypadku dachów jętkowych optymalne jest nachylenie od 25 do 45 stopni, natomiast maksymalne dopuszczalne nachylenie wynosi 67 stopni. W naszym artykule na temat dachów możesz dowiedzieć się więcej na temat konstrukcji połaciowych dachów dwuspadowych stosowanych w domach jednorodzinnych.
Jakie zalety posiada dach jętkowy?
Dach jętkowy to prosta konstrukcja, która nie winduje wyraźnie kosztów budowy domu. Jest również bardzo solidna, dzięki czemu umożliwia zastosowanie cięższego pokrycia dachowego, co jest ważną informacją dla osób, które chcą zakończyć dach dachówką ceramiczną lub betonową. Dużym plusem jest możliwość zastosowania go w domach na planie prostokąta o rozpiętości ścian na poziomie 5 – 12 metrów. Co za tym idzie, zdecydowana większość domów jednorodzinnych z poddaszem spełnia warunki potrzebne do zastosowania tego dachu. Pod względem kosztów, dach jętkowy jest nieco droższy w porównaniu z dachem krokwiowym, ale różnice te nie są duże.
Jakie są ograniczenia dachu jętkowego?
O ograniczeniach dachów jętkowych powiedzieliśmy już kilka słów. Pomimo wszechstronnego zastosowania, dachy te nie odnajdą się w domach o rozpiętości powyżej 12 metrów, a także w sytuacji, gdy kąt nachylenia dachy ma być większy, niż 67 stopni. Wówczas konieczne jest zastosowanie nieco bardziej skomplikowanych dachów płatwiowo-jętkowych. Konstrukcje te w zasadzie nie różnią się w istotny sposób. Im większa rozpiętość dachu, tym większa liczba elementów poprawiających nośność. Dodając do jętek płatwie można skutecznie zwiększyć przedział rozpiętości i kąta nachylenia.
Ile kosztuje dach jętkowy?
Na koszty budowy dachu wpływa wiele czynników. Sama budowa więźby dachowej nie jest bardzo droga. W przypadku domów o powierzchni użytkowej 100-120m2, wykonanie samej więźby kosztuje ok. 7-9 tysięcy złotych. Wiele zależy od wybranego gatunku drewna. Tańszym rozwiązaniem mogą być więźby prefabrykowane. Na plac budowy trafiają wówczas przygotowane pod wymiar elementy, które wystarczy ze sobą połączyć. Jest to również dużo szybsze rozwiązanie w porównaniu ze wznoszeniem więźby krok po kroku. Jednak na koszt budowy dachu wpływa także zastosowane ocieplenie, hydroizolacja oraz oczywiście pokrycie dachowe. W tekście na temat budowy domu poruszamy wiele ciekawych kwestii związanych z poszczególnymi etapami realizacji projektu w technologii murowanej. Informacje te pozwalają bardziej precyzyjnie oszacować koszty budowy interesującego Cię dachu.
Jakie pokrycie można zastosować na dach jętkowy?
Zaletą dachu jętkowego jest jego solidna i stabilna konstrukcja, która pozwala na zastosowanie cięższego pokrycia dachu. Może to być dachówka ceramiczna, a także dachówka betonowa. Mocniejsza konstrukcja więźby jest zalecana także w sytuacji, gdy inwestorowi zależy na zastosowaniu nowoczesnych technologii, takich jak: panele fotowoltaiczne czy panele solarne. Wybierając ten rodzaj dachu możesz także liczyć na szybszą realizację, dzięki czemu, budowa domu w stanie surowym przebiegnie dużo szybciej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dach jętkowy pokryć innym materiałem. Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne stodoły, które często pokrywa się energooszczędną blachą tytanowo cynkową.