Jak działa ogrzewanie nadmuchowe domu?

Zasada działania ogrzewania nadmuchowego jest bardzo prosta. System jest wyposażony w czerpnię podłączoną do źródła ciepła w postaci pieca lub pompy ciepła. Stosuje się specjalny filtr, który dba o czystość powietrza wdmuchiwanego do wnętrz. Ogrzewanie nadmuchowe może być wyposażone w czerpnię zewnętrzną, która pobiera chłodniejsze i czystsze powietrze z zewnątrz, a także wstępnie ogrzewa je przy pomocy gorącego powietrza zużytego, które jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku. Taki mechanizm działa tak samo, jak wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja.
Za samo ogrzewanie domu odpowiada już bezpośrednio czerpnia wewnętrzna, która wydmuchuje ogrzane powietrze. Kluczową kwestią jest prawidłowe ulokowanie czerpni oraz poprowadzenie kanałów wentylacyjnych, którymi ciepłe powietrze będzie wędrowało do poszczególnych części budynków. W domach rodzinnych o powierzchni 70 – 120m2 w zupełności wystarczy jedna czerpnia. Kanały wentylacyjne mogą być prowadzone pionowo w ścianach oraz poziomo w podłogach, a także pod sufitami podwieszanymi. W domach wyposażonych w ogrzewanie nadmuchowe nie stosuje się rur, kaloryferów oraz grzejników.
Ogrzewanie nadmuchowe najlepiej sprawdza się w domach o zwartej i prostej bryle, jako iż łatwiej jest w nich poprowadzić kanały wentylacyjne odpowiedzialne za efektywne rozprowadzanie ciepłego powietrza. W takich domach zazwyczaj wystarczy tylko jedna czerpnia wewnętrzna. W dużych domach o nieregularnej bryle również nożna zastosować ogrzewanie nadmuchowe, ale wówczas wymaga ono dużo wyższych kosztów i jest mniej efektywne w swoim działaniu. System ten rewelacyjne sprawdza się w nowoczesnych stodołach, z którymi coraz częściej spotkamy się we współczesnym budownictwie. Rozwiązanie to jest dedykowane wszystkim inwestorom, którzy pragną cieszyć się domem pozbawionym kaloryferów oraz grzejników.
Biorąc pod uwagę specyfikę tego systemu, najlepszym „współpracownikiem” ogrzewania nadmuchowego będzie pompa ciepła. Jest to bowiem system nieemisyjny, który nie wymaga szybu kominowego. Dzięki temu łatwiej zaoszczędzić miejsce wewnątrz domu. Oczywiście powietrze pobierane przez czerpnię może być ogrzewane także przez tradycyjne systemy, np. piec gazowy, piece olejowe czy piece elektryczne. Najlepiej sprawdzą się jednak systemy nieemisyjne, które nie wymagają komina. Z ogrzewaniem nadmuchowym często współpracuje także rekuperacja z wymiennikiem ciepła. Wybór instalacji grzewczej odpowiedzialnej za ogrzewanie powietrza ma decydujące znaczenie w kontekście tego, czy cały system okaże się efektywny oraz energooszczędny.
Zaletą ogrzewania nadmuchowego jest to, że w domu nie musimy stosować rur ogrzewania centralnego, kaloryferów oraz grzejników. Dzięki temu, ściany prezentują się dużo schludniej, a same wnętrza oferują nam dodatkową przestrzeń. Umiejętnie rozplanowane ogrzewanie nadmuchowe jest również niezwykle skuteczne i efektywne. Pozwala w krótkim czasie rozprowadzić ciepłe powietrze na dużej przestrzeni. Systemy nowoczesnych producentów często są wzbogacane o liczne udogodnienia, takie jak filtry powietrza oraz nawilżacze. Czerpnie zewnętrzne z wymiennikiem ciepła działają na tej samej zasadzie co rekuperacja i pozwalają wymieniać zużyte powietrze na powietrze świeże z możliwością przekazania ciepła pomiędzy strumieniami.
Ogrzewanie nadmuchowe to rozwiązanie zalecane w nowych domach stawianych od podstaw. Wprowadzenie tego systemu do istniejącego już domu wymagałoby dodatkowych kosztów oraz generalnego remontu całego domu. O tym rodzaju ogrzewania należy zdecydować już na etapie adaptacji projektu, aby architekt mógł uwzględnić przebieg kanałów wentylacyjnych oraz lokalizację czerpni. W naszym artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat kompleksowej realizacji nowoczesnych projektów w technologii murowanej. Ogrzewanie nadmuchowe to jeden z tych systemów, który może skutecznie wpłynąć na wyższy komfort domowników, a także funkcjonalność całego budynku.