Czy potrafisz wyobrazić sobie dom pozbawiony rur, kaloryferów oraz grzejników odpowiadających za optymalną temperaturę w zimie? Z pomocą ogrzewania nadmuchowego można uzyskać taki właśnie efekt. Wnętrza pozbawione kaloryferów odznaczają się wyższą estetyką, a ponadto, oferują nam więcej przestrzeni. Samo ogrzewanie nadmuchowe może być bardzo efektywne, ale wiele zależy tu od tego, jak ogrzewane będzie powietrze, a także, jak realizowany będzie nadmuch.
Czym właściwie jest ogrzewanie nadmuchowe?
Zasada działania ogrzewania nadmuchowego jest bardzo prosta. System jest wyposażony w czerpnię podłączoną do źródła ciepła w postaci pieca lub pompy ciepła. Stosuje się specjalny filtr, który dba o czystość powietrza wdmuchiwanego do wnętrz. Ogrzewanie nadmuchowe może być wyposażone w czerpnię zewnętrzną, która pobiera chłodniejsze i czystsze powietrze z zewnątrz, a także wstępnie ogrzewa je przy pomocy gorącego powietrza zużytego, które jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku. Taki mechanizm działa tak samo, jak wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja.
Za samo ogrzewanie domu odpowiada już bezpośrednio czerpnia wewnętrzna, która wydmuchuje ogrzane powietrze. Kluczową kwestią jest prawidłowe ulokowanie czerpni oraz poprowadzenie kanałów wentylacyjnych, którymi ciepłe powietrze będzie wędrowało do poszczególnych części budynków. W domach rodzinnych o powierzchni 70 – 120m2 w zupełności wystarczy jedna czerpnia. Kanały wentylacyjne mogą być prowadzone pionowo w ścianach oraz poziomo w podłogach, a także pod sufitami podwieszanymi. W domach wyposażonych w ogrzewanie nadmuchowe nie stosuje się rur, kaloryferów oraz grzejników.
W jakich domach można zastosować ogrzewanie nadmuchowe?
Ogrzewanie nadmuchowe najlepiej sprawdza się w domach o zwartej i prostej bryle, jako iż łatwiej jest w nich poprowadzić kanały wentylacyjne odpowiedzialne za efektywne rozprowadzanie ciepłego powietrza. W takich domach zazwyczaj wystarczy tylko jedna czerpnia wewnętrzna. W dużych domach o nieregularnej bryle również nożna zastosować ogrzewanie nadmuchowe, ale wówczas wymaga ono dużo wyższych kosztów i jest mniej efektywne w swoim działaniu. System ten rewelacyjne sprawdza się w nowoczesnych stodołach, z którymi coraz częściej spotkamy się we współczesnym budownictwie. Rozwiązanie to jest dedykowane wszystkim inwestorom, którzy pragną cieszyć się domem pozbawionym kaloryferów oraz grzejników.