Schody młynarskie – czym się wyróżniają?
Spis treści:
Schody młynarskie to niezwykle prosta, a zarazem bardzo praktyczna konstrukcja, która nie zajmuje wiele miejsca i może być usytuowana w dowolnym miejscu domu. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ schody młynarskie w swojej konstrukcji rzeczywiście przypominają poniekąd schody, które niegdyś stosowano w młynach. Dzisiaj producenci oferują nam jednak dużo bezpieczniejsze i ładniejsze schody, które świetnie sprawdzą się w domach w stylu tradycyjnym.
Czym charakteryzuje się konstrukcja schodów młynarskich?
Do produkcji schodów młynarskich najczęściej wykorzystuje się drewno iglaste, takie jak: świerk, sosna, ewentualnie modrzew). Coraz częściej spotkamy się także z twardymi i odpornymi na ścieranie schodami z drewna egzotycznego. Konstrukcja jest niezwykle prosta. Mamy tu dwie belki boczne mocowane do stopów obu kondygnacji. Są to tzw. wangi lub policzki. Pomiędzy belkami osadza się stopnice. Montaż jest niezwykle prosty. Z samodzielnym zbudowaniem takich schodów poradzą sobie osoby średnio-zaawansowane dysponujące podstawowym sprzętem.
Schody młynarskie można zakupić w dowolnym markecie budowlanym. Składają się z komponentów, które następnie można złożyć w całość. Można także zamówić schody na wymiar, jeśli specyfika wnętrza uniemożliwia zastosowanie schodów o uniwersalnych wymiarach. W naszym artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji związanych z kompleksowym realizowaniem projektu domu w technologii murowanej.
W jakich wnętrzach dobrze sprawdzą się schody młynarskie?
Ze względu na swoją konstrukcję, schody młynarskie najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, których wysokość nie przekracza trzech metrów. Im większa odległość pomiędzy kondygnacjami, tym więcej miejsca zajmować będą schody. Jeśli natomiast będziemy zmuszeni do ustawienia ich w mniejszym obrysie, wysokość odbije się niekorzystnie na dużych odległościach pomiędzy stopnicami. Wówczas schody będą strome i mniej bezpieczne. Warto jednak zaznaczyć, że schody młynarskie mogą być zabiegowe, dzięki czemu, swoboda w ich sytuowaniu jest nieco większa. Z racji, że schody wykonuje się z drewna, lepiej pasują one do tradycyjnych i klasycznych stylów wnętrz.
Rodzaje schodów młynarskich
Ze względu na konstrukcję stopnic, schody młynarskie możemy podzielić na ażurowe oraz pełne. W przypadku schodów ażurowych, przestrzenie pomiędzy kolejnymi stopnicami są puste, dzięki czemu, same schody odznaczają się większą lekkością, a ponadto dają nieco więcej miejsca na postawienie stopy. W przypadku schodów pełnych, przestrzenie pomiędzy stopnicami są zabudowane, co wpływa na walory dekoracyjne, ale z drugiej strony obniża komfort wchodzenia, zwłaszcza przy stromych schodach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są schody kacze, w których na przemian stosuje się stopnice na lewą i prawą nogę. Doskonale sprawdzą się w małych wnętrzach, gdzie zachodzi konieczność zastosowania stromych schodów zajmujących mniej miejsca. Schody młynarskie mogą być jednobiegowe, ale również zabiegowe ze skrętem biegu schodów pod kątem 90 stopni.
Jakie zalety posiadają schody młynarskie?
To bardzo prosta i uniwersalna konstrukcja, którą można wykonać samodzielnie z materiałów zakupionych w sklepie budowlanym. Schody młynarskie są bardzo solidne, nie wymagają podpierania na ścianie, a ponadto, prezentują się bardzo elegancko. Jeśli jedna z belek zostanie umieszczona bezpośrednio przy ścianie, wówczas balustradę można zastosować tylko z jednej strony. Ze względu na prostotę konstrukcji, schody młynarskie są również jednymi z najtańszych. Konstrukcja ta jest dość trwała, choć należy pamiętać o prawidłowej impregnacji, która zwiększy odporność na ścieranie.
Czy schody młynarskie posiadają wady?
Ze względu na ich konstrukcję i stylistykę, lepiej sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, np. w stylu skandynawskim czy góralskim. Nieco gorzej będą spisywać się w przypadku wnętrz modernistycznych. W naszym artykule na temat domów murowanych poruszamy wiele ciekawych kwestii związanych z wyborem materiałów budowlanych pod kątem przyszłej stylistyki budynku. Jak już mówiliśmy, schody młynarskie gorzej sprawdzają się w bardzo wysokich wnętrzach o wysokości powyżej 3 metrów. Są wykonane z drewna, a zatem możliwości urozmaicenia ich wyglądu są raczej ograniczone.
Czy warto zdecydować się na schody młynarskie?
Jeśli szukasz nieskomplikowanej i eleganckiej konstrukcji, która dobrze sprawdzi się w domu zachowanym w stylistyce tradycyjnej, góralskiej czy skandynawskiej, schody młynarskie ro naprawdę dobry wybór. Są szybkie i proste w budowie, nie wymagają dużych nakładów finansowych, a jednocześnie nie zajmują wiele miejsca. Podział na schody ażurowe, pełne, kaczkowe i zabiegowe pozwala łatwiej dostosować konstrukcję do specyfiki wnętrza. Tak naprawdę wystarczy pamiętać o okresowej impregnacji, która zapewni stopnicom ochronę przed ścieraniem.