Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej zastosować?
Spis treści:
Wybór instalacji grzewczej ma ogromny wpływ na komfort domowników, funkcjonalność domu, a także koszty eksploatacyjne. Współczesne domy muszą spełniać surowe normy związane z charakterystyką energetyczną, czyli zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Wpływa to zarówno na stosowane materiały termoizolacyjne, okna i drzwi, jak również instalację grzewczą. Jakie ogrzewanie dobrze sprawdzi się w energooszczędnym domu?
Jakie czynniki wpływają na wybór instalacji grzewczej?
Przy wyborze instalacji grzewczej należy uwzględnić uzbrojenie działki oraz możliwość uzyskania odpowiednich przyłączy. Jeśli nasz dom nie może być wyposażony w przyłącze gazowe, automatycznie odpada piec grzewczy. Jeśli specyfika działki nie sprzyja zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, mniej opłacalnym rozwiązaniem może być instalacja elektryczna. Warunki wodno-gruntowe mają również wpływ na wybór odpowiedniej pompy ciepła. Wyboru instalacji dokonuje architekt odpowiedzialny za gotowy projekt. Na etapie adaptacji projektu można jednak wprowadzić zmiany, wybierając system dopasowany do indywidualnych potrzeb. W artykule o budowie domu możesz dowiedzieć się o poszczególnych etapach realizacji projektu oraz o decyzjach, przed którymi staną inwestorzy.
Nowoczesne i energooszczędne instalacje grzewcze
Energooszczędne domy odznaczają się wysoką charakterystyką energetyczną. Oznacza to, że ich zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali roku jest odpowiednio niższe. Taki stan rzeczy można uzyskać poprzez odpowiedni projekt, dobre materiały budowlane i termoizolacyjne, a także okna i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła. Powyższe czynniki przekładają się na to, że instalacja grzewcza będzie pracować dużo efektywniej przy niższym zużyciu energii. Warto zatem wybrać jedno z rozwiązań najlepiej sprawdzających się w energooszczędnych domach.
Pompa ciepła
Jednym z najlepszych rozwiązań jest nowoczesna pompa ciepła, która pobiera ciepło z otoczenia: z powietrza, wody lub gruntu, w zależności od typu urządzenia. Następnie, urządzenie wykorzystuje niewielkie ilości energii aby skumulować to ciepło w naturalnych procesach termodynamicznych. W rezultacie, pompy ciepła zużywają bardzo niewiele energii, a przy tym pozwalają skutecznie ogrzać duży dom. Moc pompy dobiera się na podstawie powierzchni i bryły budynku. W artykule na temat pompa ciepła możesz dowiedzieć się więcej o tym innowacyjnym systemie grzewczym. W Polsce najczęściej wykorzystywane są pompy powietrzne i gruntowe. Domy wyposażone w pompę ciepła zazwyczaj korzystają z rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej.
Ogrzewanie gazowe
Przez wiele lat piec gazowy uchodził za najbardziej energooszczędną instalację grzewczą. Jego minusem jest jednak fakt, że można go stosować jedynie w domach położonych na działkach, które mogą zostać przyłączone do sieci gazowej. W ostatnich latach ceny gazu stale rosną, a ostatnie sankcje związane z inwazją Rosji na Ukrainę mogą sprawić, że ceny gazu poszybują w górę. Niemniej jednak, ogrzewanie gazowe wciąż należy rozpatrywać jako dobry i funkcjonalny wybór do energooszczędnego domu. W naszym tekście na temat pieców gazowych możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działają tego typu instalacje, jakie piece gazowe wyróżniamy, a także, jak wybrać odpowiedni piec dostosowany do potrzeb i specyfiki budynku.
Ogrzewanie elektryczne
Z pozoru wydaje się, że ogrzewanie elektryczne jest najmniej energooszczędną z dostępnych opcji. Zapominamy jednak o kilku istotnych czynnikach. Mówimy o energooszczędnych domach, które dobrze akumulują ciepło i bardzo wolno oddają je na zewnątrz, ze względu na zastosowaną termoizolację oraz okna i drzwi o niskim współczynniku energii. W takich domach ogrzewanie elektryczne jak najbardziej ma sens, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę nowoczesne systemy, np. piece akumulacyjne, które pobierają energię nocą, gdy jest tańsza, a następnie wykorzystują ją do ogrzewania domu przez cały dzień. Dodatkowo, energia potrzebna do prawidłowej pracy instalacji grzewczej może pochodzić z odnawialnych źródeł, np. z paneli fotowoltaicznych.
Jak wybrać odpowiednie ogrzewanie do domu jednorodzinnego?
Wybierając ogrzewanie do domu należy przeanalizować następujące czynniki: uzbrojenie działki, warunki wodno-gruntowe, a także orientacyjne zapotrzebowanie na energię w zależności od liczy domowników i stosowanych urządzeń. Wyboru instalacji dokonuje architekt będący autorem gotowego projektu. Jest on zobowiązany także do stworzenia charakterystyki energetycznej domu. Gotowy projekt zawsze można jednak dostosować do indywidualnych potrzeb na etapie adaptacji projektu. Można skonsultować wybór z architektem adaptującym, który podpowie dostępne opcje oraz wskaże, które z nich okażą się najbardziej efektywne w tym konkretnym przypadku.