Akademia Budowlana

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej zastosować?

Spis treści:

 

 

ogrzewanie w domu energooszczędnym

 

Wybór instalacji grzewczej ma ogromny wpływ na komfort domowników, funkcjonalność domu, a także koszty eksploatacyjne. Współczesne domy muszą spełniać surowe normy związane z charakterystyką energetyczną, czyli zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Wpływa to zarówno na stosowane materiały termoizolacyjne, okna i drzwi, jak również instalację grzewczą. Jakie ogrzewanie dobrze sprawdzi się w energooszczędnym domu?

 

Jakie czynniki wpływają na wybór instalacji grzewczej?

 

Przy wyborze instalacji grzewczej należy uwzględnić uzbrojenie działki oraz możliwość uzyskania odpowiednich przyłączy. Jeśli nasz dom nie może być wyposażony w przyłącze gazowe, automatycznie odpada piec grzewczy. Jeśli specyfika działki nie sprzyja zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, mniej opłacalnym rozwiązaniem może być instalacja elektryczna. Warunki wodno-gruntowe mają również wpływ na wybór odpowiedniej pompy ciepła. Wyboru instalacji dokonuje architekt odpowiedzialny za gotowy projekt. Na etapie adaptacji projektu można jednak wprowadzić zmiany, wybierając system dopasowany do indywidualnych potrzeb. W artykule o budowie domu możesz dowiedzieć się o poszczególnych etapach realizacji projektu oraz o decyzjach, przed którymi staną inwestorzy.

 

Nowoczesne i energooszczędne instalacje grzewcze

 

Energooszczędne domy odznaczają się wysoką charakterystyką energetyczną. Oznacza to, że ich zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali roku jest odpowiednio niższe. Taki stan rzeczy można uzyskać poprzez odpowiedni projekt, dobre materiały budowlane i termoizolacyjne, a także okna i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła. Powyższe czynniki przekładają się na to, że instalacja grzewcza będzie pracować dużo efektywniej przy niższym zużyciu energii. Warto zatem wybrać jedno z rozwiązań najlepiej sprawdzających się w energooszczędnych domach.