Remont dachu to poważna inwestycja, od której w dużej mierze zależeć będą przyszłe koszty eksploatacyjne. Poprzez docieplenie poddasza oraz wymianę pokrycia dachowego można skutecznie podnieść charakterystykę energetyczną budynku, co przełoży się na niższe rachunki. W starszych budynkach to właśnie dach jest w dużej mierze odpowiedzialny za uciekające ciepło. Jakich kosztów spodziewać się musi inwestor planujący gruntowny remont dachu?
Jak wzrosły ceny materiałów budowlanych?
Wysoki wskaźnik inflacji w Polsce odbija się niekorzystnie na cenach materiałów oraz usług budowlanych. Inwestorzy planujący prace remontowe muszą zatem spodziewać się dużo większych wydatków. W przypadku remontu dachu różnice mogą być szczególnie dotkliwe, ponieważ wzrosły ceny najważniejszych materiałów niezbędnych przy tego typu pracach. Pokrycia dachowe podrażały średnio o 25-30%, podobnie zresztą jak rynny czy blacha. Ponad 20% zdrożały także izolacje wodochronne. O prawdziwy zawrót głowy potrafią przyprawić ceny materiałów termoizolacyjnych, które w skali ostatnich 12 miesięcy podrażały o ponad 60%!
Jeśli planujesz adaptację poddasza lub gruntowny remont z myślą o uzyskaniu nowych wnętrz, wykończenie poddasza również może dać się we znaki. Materiały wykończeniowe podrażały średnio o 15%, ale rekordy biją ceny płyt OSB, które są droższe nawet o ponad 60% i niestety stale rosną. Płyty te bardzo często znajdują zastosowanie przy zabudowie poddasza oraz przy wznoszeniu ścianek działowych. Dużo droższe są niestety także okna, które muszą spełniać coraz to bardziej restrykcyjne normy pod kątem energooszczędności. Spadku cen nie należy się spodziewać w najbliższych miesiącach, wręcz przeciwnie. Inwazja Rosji na Ukrainę na pewno spowoduje dalsze wzrosty cen w branży budowlanej. Inwestorzy będą zatem musieli głębiej sięgnąć do kieszeni.
O ile wzrosły koszty robocizny i usług?
W górę idą także koszty usług budowlanych. Wszystko za sprawą deficytu fachowców. W przypadku remontu dachów często konieczne będzie skorzystanie z usług: dekarza, blacharza, a także kominiarza. Specjaliści w swoim fachu oczekują godziwego wynagrodzenia, a koszty usług w skali ostatniego roku wzrosły średnio o ok. 20%. Wiele zależy oczywiście od regionu. W kontekście dachów warto wziąć sobie do serca powiedzenie: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Okresowe konserwacje i przeglądy dachu w okresie jesiennym i wiosennym mogą skutecznie spowolnić proces zużywania się materiałów, a co za tym idzie, generalny remont dachu w przyszłości będzie dużo tańszy.
Planujemy remont dachu – na co zwrócić uwagę?
Zanim rozpoczniesz prace remontowe, powinieneś zastanowić się nad tym, jaki efekt chcesz uzyskać, a także, co będzie potrzebne do zrealizowania celu. W ten sposób łatwiej jest przygotować precyzyjny kosztorys, który umożliwi lepsze przygotowanie się do takiej inwestycji. Poważnym błędem jest rozpoczęcie prac bez odpowiednio dużej rezerwy w budżecie. Remont dachu musi być przeprowadzony w krótkim czasie, tak, aby nie zakłócić normalnej eksploatacji budynku. W naszym artykule na temat remontów poruszamy wiele istotnych kwestii związanych z odpowiednim planowaniem prac. Warto sporządzić orientacyjny projekt, w którym uwzględnimy zakres prac, niezbędne materiały budowlane, a także orientacyjne koszty z rezerwą 10-15%.