Brak możliwości przyłączenia do sieci gazowej – jak wpływa na koszty eksploatacyjne?
Spis treści:
Nie każdą działkę można podłączyć do sieci gazowej. O tym, czy Twoja działka otrzyma to przyłącze budowlane decyduje Polska Spółka Gazownictwa. Zazwyczaj sieć jest ciągnięta na większych osiedlach, aby dostarczyć gaz do możliwie jak największej liczby domów. Problemem są jednak koszty. Już teraz wiemy, że właściciele zainteresowani dociągnięciem przyłączenia gazowego będą musieli poczekać przynajmniej do 2024 roku!
Czy istnieje możliwość przyłączenia działki do sieci gazowej w 2022 roku?
Na lata 2022-2023 na budowę nowych przyłączy Polska Spółka Gazowa miała przeznaczyć dwa miliardy złotych. Sytuacja na rynku i galopujące ceny gazu sprawiły jednak, że już teraz PSG odmawia osobom, które składają wniosek o określenie warunków przyłączenia. W związku z tym, w latach 2022-2023 realizowane będą tylko zawarte umowy, natomiast pozostali inwestorzy spotkają się z odmową. Brak przyłącza gazowego ma spory wpływ na wybór rozwiązań technologicznych. Główną kwestią jest oczywiście wybór energooszczędnego ogrzewania.
Ograniczone fundusze Polskiej Spółki Gazowej sprawiają, że nawet po wznowieniu budowy nowych przyłączy inwestorzy nie zawsze otrzymają pozytywną odpowiedź. PSG musi bowiem kalkulować koszty i decydować się na te inwestycje, które przyniosą spółce możliwie jak największe przychody. Na przedmieściach i na wsi uzyskanie przyłącza jest dużo trudniejsze, niż w mieście. W artykule o przyłączach budowlanych możesz dowiedzieć się więcej o formalnościach, jakie należy załatwić na etapie zbrojenia działki w odpowiednie przyłącza techniczne.
Jak brak przyłącza gazu wpływa na koszty eksploatacyjne?
Jeśli nie ma możliwości uzyskania przyłącza gazu inwestorzy muszą pamiętać o tym, że automatycznie zawęża się lista możliwych instalacji grzewczych. Ogrzewanie gazowe cieszy się sporą popularnością, ze względu na wygodę oraz niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym. Jednak wciąż mamy do wyboru kilka interesujących opcji, o których powiemy w dalszej części artykułu. Jedno jest pewne, brak przyłącza gazowego nie oznacza jeszcze wyższych kosztów ogrzewania. Inwestorzy muszą być jednak przygotowani na większe wydatki za prąd. Energia elektryczna będzie potrzebna do podgrzewania wody użytkowej, a także przy gotowaniu. Zwłaszcza piecyki elektryczne mogą wydatnie przyczynić się do wyższych rachunków.
Jakie ogrzewanie do domu bez przyłącza gazu?
Wybór odpowiedniej instalacji grzewczej ma ogromne znaczenie w kontekście kosztów eksploatacyjnych. Inwestor musi wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. W naszym artykule o budowie domu znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat nowoczesnych rozwiązań stosowanych we współczesnym budownictwie. Brak przyłącza gazowego wyklucza możliwość zastosowania pieców na gaz ziemny. Wciąż mamy jednak do dyspozycji kilka ciekawych systemów, które niekoniecznie wiążą się ze wzrostem kosztów eksploatacyjnych. Poniżej popularne alternatywy:
Pompa ciepła
Prym w nowych domach wiedzie pompa ciepła, która jest uważana za najtańszy w eksploatacji, a jednocześnie bardzo efektywny system, który można zastosować zarówno w niewielkich, jak i bardzo dużych domach. Pompa ciepła często idzie w parze z rekuperacją wyposażoną w wymiennik ciepła. Jeśli zatem szukasz instalacji grzewczej, która przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych, ciężko o lepsze rozwiązanie od pompy ciepła.
Ogrzewanie elektryczne
Dom można ogrzewać także przy pomocy energii elektrycznej i wcale nie musi to być kosztowne rozwiązanie. Warto sprawdzić innowacyjne maty grzewcze, a także grzejniki akumulacyjne, które pobierają prąc nocą, gdy jest tańszy, a następnie oddają ciepło przez cały dzień. Dodatkowo, koszty za ogrzewanie elektryczne można skutecznie obniżać z pomocą nowoczesnych technologii oferujących nam energię z odnawialnych źródeł. Fotowoltaika zajmie się produkcją dodatkowej energii, podczas gdy solary mogą ogrzewać wodę użytkową w naszym domu.
Piec na bio paliwo
Alternatywą jest również nowoczesny kocioł na biopaliwo wspierany przez biokominek dobrze usytuowany w strefie dziennej. Jest to rozwiązanie ekologiczne, a ponadto pozwala ograniczyć koszty ogrzewania. Jeśli chodzi o minusy, piece wciąż nastręczają inwestorom dodatkowych obowiązków związanych z uzupełnieniem paliwa oraz systematycznym kontrolowaniem ich pracy.
Czy warto kupić działkę bez dostępu do przyłącza gazowego?
Na przyłącze gazowe inwestorzy będą musieli poczekać przynajmniej do 2024 roku. Ale czy brak tego przyłącza powinien decydować o tym, że nie kupimy interesującej nas działki? Absolutnie nie! Współczesne budownictwie proponuje wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą skutecznie obniżyć koszty eksploatacyjne domu, nawet pomimo przyłącza gazowego. Warto jedynie zadbać o przemyślany projekt, w którym należy zwrócić uwagę na wysoką charakterystykę energetyczną oraz energooszczędną instalację grzewczą.