Jaki jest koszt położenia instalacji elektrycznej?
Spis treści:
Prawidłowo rozplanowana instalacja elektryczna ma duży wpływ na energooszczędność domu, bezpieczeństwo, jak również komfort domowników. Koszt takiej inwestycji zależy oczywiście od powierzchni domu, liczby pokojów, a także elementów wchodzących w skład całej instalacji. Znając jednak ceny montażu poszczególnych elementów możemy oszacować łączny koszt instalacji elektrycznej.
Przemyślany projekt domu to podstawa
Instalacja elektryczna to nieodzowny element projektu technicznego wchodzącego w skład projektu budowlanego. Już na etapie projektowania domu należy przemyśleć rozmieszczenie gniazdek oraz punktów oświetlenia. W ten sposób, jeszcze na etapie projektowanie jesteśmy w stanie poznać łączny koszt położenia instalacji elektrycznej. Warto tu wspomnieć o tym, że inwestorzy mogą dostosować projekt do swoich potrzeb, jako iż zmiany można wprowadzić na etapie adaptacji projektu. W artykule poświęconemu kompleksowej budowie domu możesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych etapach powstawania praktycznego i energooszczędnego domu dostosowanego do oczekiwań inwestora.
Koszt montażu gniazdek elektrycznych
Koszt montażu podwójnego gniazdka już po uwzględnieniu materiałów i robocizny to wydatek rzędu 50 - 150 złotych. Wiele zależy od wybranych kontaktów. W łazienkach np. należy zastosować droższe gniazda bryzgoszczelne, które są lepiej zabezpieczone przed oddziaływaniem wilgoci. Na każde pomieszczenie powinny przypadać przynajmniej dwa gniazdka podwójne. Pamiętajmy o tym, że w odpowiednich miejscach i tak zastosujemy listwy, które pozwolą podłączyć większą liczbę urządzeń jednocześnie. Weźmy klasyczny dom z trzema sypialniami, kuchnią, pokojem dziennym i dwom łazienkami. W sumie mamy siedem pomieszczeń po dwa gwiazdka, co daje czternaście gniazdek. W takim domu, koszt montażu wszystkich gniazdek wyniesie od 700 do 2100 złotych.
Koszty montażu punktów oświetlenia
Sporą część kosztów zajmuje również montaż wszystkich punktów oświetleniowych w domu. Na powyższym przykładzie standardowego domu jednorodzinnego możemy spodziewać się przynajmniej sześciu punktów oświetlenia górnego: na pokój dzienny, sypialnie, kuchnie oraz hol lub korytarz. Do tego dochodzą kinkiety ścienne w korytarzach i łazienkach, a także przy schodach i wejściu do domu. Koszt montażu oświetlenia górnego to wydatek rzędu 100-150 złotych za punkt. Nieco taniej wychodzą kinkiety ścienne. Sam koszt robocizny to wydatek rzędu od 700 do 1500 złotych. Spory budżet trzeba przygotować także na same lampy, kinkiety i żyrandole, a te nie należą do najtańszych. Zwłaszcza designerskie modele, które świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach.
Dodatkowe instalacje elektryczne w Twoim domu
Na całkowity koszt montażu instalacji elektrycznej wpływa również specyfika samego domu oraz dodatkowe instalacje, z których będziemy korzystać. Warto tutaj wymienić: domofon lub wideofon, system alarmu wraz z czujnikami bezpieczeństwa, centralę do sterowania instalacją grzewczą i klimatyzacją, czy chociażby elementy wchodzące w skład systemów Smart Home. W wielu nowych domach stosuje się punkt komputerowy, który pozwala zmniejszyć liczbę kabli i przewodów obok biurka z komputerem do pracy. W artykule na temat instalacji elektrycznych możesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych rozwiązań stosowanych we współczesnych domach. Koszt montażu każdego z tych elementów może kosztować od 150 do nawet kilkuset złotych. Wiele zależy tutaj od czasu pracy, jaki elektryk musi poświęcić na podłączenie wszystkich elementów.
Modernizacja przestarzałej instalacji elektrycznej
Wiele osób poszukuje również informacji na temat orientacyjnych cen modernizacji instalacji elektrycznej. Taką modernizację trzeba przeprowadzić chociażby w domach, w których znajduje się instalacja jednofazowa. Taka instalacja nie wystarczy niestety do zasilenia domów wyposażonych w elektryczne systemy grzewcze. W wielu starych domach, instalacja fotowoltaiki i nowoczesnego ogrzewania elektrycznego wymaga uprzedniej modernizacji instalacji elektrycznej. Na koszt takiej modernizacji wpływa układ domu, powierzchnia oraz liczba punktów zasilających. Zazwyczaj trzeba się przygotować na wydatek rzędu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Ile w sumie kosztuje położenie instalacji elektrycznej?
Jak już mówiliśmy, na całkowity koszt montażu instalacji elektrycznej wpływa wiele czynników, począwszy od liczby gniazdek i punktów oświetlenia, poprzez dodatkowe instalacje wymagające montażu, aż po specyfikę i powierzchnię domu. Wiele zależy także od zatrudnionych fachowców, jako iż zakres stawek jest bardzo duży. Sam montaż gniazdka to wydatek rzędu od 50 do 150 złotych. Montaż całej instalacji elektrycznej w standardowym domu jednorodzinnym z czterema pokojami i dwoma łazienkami to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Z kolei kosztów rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych powinni spodziewać się właściciele domów zainteresowani modernizacją instalacji.