Prawidłowa wilgotność powietrza ma duży wpływ na komfort, samopoczucie i zdrowie domowników. W związku z tym, warto sprawdzić, czy w pomieszczeniach naszego domu panuje optymalna wilgotność. Jeśli w pomieszczeniu jest za sucho, możemy wybrać jedną ze skutecznych metod nawilżania powietrza. Możemy wyróżnić zarówno proste i niedrogie sposoby domowe, jak również profesjonalne nawilżacze powietrza, które pozwolą precyzyjnie regulować poziom wilgotności.
Jaki jest optymalny poziom wilgotności we wnętrzu?
Zaleca się, aby wilgotność w pomieszczeniu oscylowała w granicy 40-60%. Jest to bezpieczna granica, która z jednej strony zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a z drugiej strony nie zwiększa ryzyka wystąpienia pleśni oraz grzybów. Poziom wilgotności zmienia się w zależności od wentylacji, pogody na dworze, a także temperatury wnętrza. Z problemem suchego powietrza częściej spotkamy się w okresie jesienno-zimowym. W sypialni, gdzie jest zazwyczaj chłodniej, łatwiej utrzymać optymalną wilgotność, aniżeli w pokoju dziennym, w którym panuje temperatura powyżej 20 st. Celsjusza. Należy pamiętać, że zbyt suche powietrze podrażnia śluzówkę, co prowadzi do kaszlu oraz uczucia drapania w gardle. Przesuszona staje się także skóra, co prowadzi do wielu dolegliwości. Na suchość powietrza najbardziej narażone są osoby z alergią oraz przewlekłymi chorobami układu oddechowego.
Jak można sprawdzić wilgotność powietrza we wnętrzu?
Poziom wilgotności powietrza możemy sprawdzić z pomocą higrometru. To proste urządzenie, które można pozyskać za kilkadziesiąt złotych. Dostępne są również multi narzędzia, które wskazują nie tylko wilgotność, ale również ciśnienie, temperaturę, a także stężenie niektórych gazów i cząsteczek. Higrometr powinniśmy umieścić w salonie, ale również w sypialni. Warto nadmienić, że profesjonalne nawilżacze powietrza często są wyposażone w higrometr, który umożliwia ich automatyczną pracę. W przypadku nadmiernie suchego powietrza bardzo szybko doświadczymy nieprzyjemnych objawów: kaszlu, łaskotania i drapania w gardle, większego zmęczenia, a także kichania.