Folia w płynie to innowacyjny sposób na zabezpieczenie różnych powierzchni przed nadmierną wilgocią. Taka folia bazuje na specjalnych żywicach syntetycznych, które po zaschnięciu tworzą szczelną powłokę, która nawet przez wiele lat nie będzie przepuszczać wilgoci. W związku z tym, warto zapoznać się z właściwościami i szerszym zastosowaniem folii w płynie, ponieważ bardzo prawdopodobne jest to, że sprawdzi się ona także w Twoim domu!
Czym właściwie jest folia w płynie?
Folia w płynie to po prostu syntetyczna żywica, która po zaschnięciu nabiera właściwości uszczelniających. Zupełnie tak, jak gdybyśmy obłożyli ścianę wodoodporną folią. Tyle tylko, że folia w płynie jest dużo trwalszym, praktyczniejszym i, co tu dużo mówić, estetyczniejszym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, że większość folii w płynie to materiał hydroizolacyjny przeznaczony do stosowania wewnątrz budynku, ale w ostatnich latach pojawiły się folie opracowane z myślą o zastosowaniu zewnętrznym. W naszym artykule na temat budowy domu możesz przeczytać więcej o nowoczesnych materiałach budowlanych, które pozwalają nam stworzyć trwalszy, praktyczniejszy i bardziej energooszczędny dom.
Do jakich celów służy nam folia w płynie?
Folię w płynie możemy nałożyć na powierzchnię, która narażona na wilgoć w perspektywie czasu może ulegać niszczeniu. W ten sposób stworzymy powłokę, która będzie w stanie zabezpieczyć dany materiał przed wilgocią. Doskonałym przykładem są ściany w łazience. Zwykle zabezpieczamy je płytkami ceramicznymi i gresowymi, ale coraz częściej spotkamy się również z ścianami pomalowanymi farbą. Nawet jakościowa farba wodoodporna z czasem może ulegać blaknięciu i odchodzić od ściany. Ciężko bowiem znieść parę wodną o wysokiej temperaturze na przestrzeni wielu lat. Tymczasem, nakładając folię w płynie nie musimy obawiać się o kondycję farby, jako iż nie będzie ona miała styczności z wilgocią.
Na jakich powierzchniach można stosować folię w płynie?
Ważnym atutem jest wszechstronne zastosowanie folii w płynie. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotować podłoże, na której będzie ona rozprowadzana. Musi być ono gładkie i wolne od jakichkolwiek pęknięć, zarysować czy ubytków. W innym razie, folia nie zapewni równomiernej ochrony na całej powierzchni. Folię w płynie można rozprowadzać na podłożu betonowym, płytach gipsowo-kartonowych, płytach wiórowych, tynkach cementowo-wapiennych, jastrychach czy też pustakach ceramicznych. Dostępne są również specjalne folie, które można nanosić na drewno, a także metalowe blachy. To pokazuje, jak wysoką skutecznością mogą pochwalić się tradycyjne folie do zastosowania wewnętrznego, skoro stały się one impulsem do stworzenia produktów specjalistycznych.