W nowoczesnych wnętrzach coraz chętniej sięgamy po oryginalne rodzaje wykończenia, które są w stanie nadać wnętrzu charakteru, a jednocześnie dostosować go do naszych potrzeb. Tynk japoński to pewne połączenie tapety oraz tynku. Jego inna nazwa to tynk bawełniany. To bardzo trwały, a zarazem praktyczny materiał, który dobrze sprawdzi się do wykończenia strefy dziennej, korytarza, ale również sypialni. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?
Czym właściwie jest tynk japoński?
Tynk japoński, jak sama nazwa wskazuje, jest rozwiązaniem wywodzącym się z wnętrz japońskich, gdzie był stosowany jeszcze kilka wieków temu. To mieszanka naturalnych składników, w której znajdziemy: bawełnę, jedwab, a także włókna celulozowe i mineralne. Potocznie możemy spotkać się z nazwą tynku bawełnianego. Do takiej mieszanki należy dodać pigment, który zadecyduje o kolorze, wodę oraz klej. Wygląd tynku japońskiego można modyfikować także poprzez dodawanie różnorodnych materiałów, takich jak chociażby: piasek kwarcowy czy drobinki naturalnego kamienia.
Tynk japoński to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością, o czym najlepiej świadczy fakt, że w ofercie wielu producentów znajdziemy różnorodne wzory w szerokiej gamie kolorystycznej. W naszym artykule na temat kompleksowej budowy domu pod klucz (https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz) możesz dowiedzieć się więcej na temat innowacyjnych rozwiązań, które stosuje się przy wykańczaniu wnętrz, aby nadać im wyjątkowego wyglądu, ale również funkcjonalności.
Jakie zalety posiada tynk japoński?
Tynk japoński to materiał bardzo praktyczny, który można nakładać wielokrotnie. Mieszankę w każdej chwili można usunąć na mokro, a uzyskaną masę położyć w innym miejscu. Problemem nie są również ewentualne uszkodzenia mechaniczne, które mogą wystąpić na skutek uderzenia twardego przedmiotu. Takowe ubytki bardzo łatwo można uzupełnić pozostałą mieszanką. Jeśli chodzi o konserwację, tynki japońskie lakierowane można czyścić wilgotną ściereczką, natomiast rynki zwykłe oczyszczamy z pomocą odkurzacza wyposażonego w końcówkę z miękką szczotką.
Jeśli chodzi o większą funkcjonalność wnętrza, tynki japońskie poprawiają akustykę pomieszczenia, a także mają korzystny wpływ na izolację termiczną. Tym samym, wnętrze staje się cieplejsze, a zarazem bardziej przytulne. Z tego względu, tynk japoński jest wykorzystywany do wykańczania pokoju dziennego, korytarza, holu, ale również sypialni. Materiał ten nie sprawdzi się natomiast we wnętrzach narażonych na wysoki poziom wilgoci, a zatem w kuchni oraz łazience. Wśród zalet tynku japońskiego warto również wymienić bardzo łatwe i szybkie nakładanie oraz przystępną cenę. Możliwy jest oczywiście samodzielny montaż, nie mniej jednak należy wziąć pod uwagę, że wymaga to nieco wprawy.
Nakładanie tynku japońskiego
Sposób nakładania zależy od dokładnego składu mieszanki. Jeśli dominuje tu jedwab, wówczas możliwe jest tradycyjne nakładanie z pomocą pacy i kielni. Możliwe jest również nakładanie walkiem ze średnim włosiem, ale tutaj przyda się już nieco wprawy, ponieważ równomierne rozprowadzanie materiału nie jest zadaniem łatwym. Jeśli w tynku japońskim dominuje bawełna, a ponadto zastosowano tu liczne dodatki w postaci piasku kwarcowego oraz innych drobin, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie specjalnych pistoletów natryskowych. Z tego względu, tynki japońskie są czasem określane mianem tapet natryskowych. Jak już mówiliśmy, taki tynk w każdej chwili można ściągnąć ze ściany metodą na mokro, a uzyskaną masę położyć w innym miejscu.