Sufit napinany – co to takiego?
Spis treści:
Z sufitem napinanym coraz częściej spotkamy się w nowoczesnych wnętrzach. Jest to poniekąd piąta ściana, która pozwala nanieść dowolny motyw dekoracyjny, zasłonić elementy instalacji, a także ukryć niedoskonałości sufitu. To bardzo praktyczne rozwiązanie zbliżone do sufitu podwieszanego, ale oferujące nieco większą swobodę w aranżacji wnętrza. W tym miejscu dowiesz się, czym właściwie jest sufit napinany i kiedy warto go zastosować.
Czym właściwie jest sufit napinany?
Sufit napinany to specjalna, termokurczliwa folia PCV lub folia poliestrowa. Jej montaż polega na podgrzewaniu i naciąganiu folii na uprzednio przygotowane stelaże. Każdy sufit napinany realizuje się na indywidualne zamówienie pod wymiar i kształt pomieszczenia. Materiał ten jest wodoodporny, ale jednocześnie dość podatny na uszkodzenia, co ma szczególne znaczenie w trakcie montażu. Zaletą sufitu podwieszanego jest pełna swoboda aranżacji. Powierzchnia materiału może być połyskująca, matowa, półmatowa lub satynowa. Co więcej, sufit napinany może posiadać nadruk dowolnej grafiki lub zdjęcia. W naszym artykule o budowie domu pod klucz możesz dowiedzieć się o nowoczesnych rozwiązaniach aranżacyjnych stosowanych we współczesnym budownictwie.
Jak wygląda montaż sufitu napinanego?
Pierwszym krokiem jest oczywiście montaż wszelkich instalacji, które mają być ukryte pod sufitem. Dopiero wtedy można przejść do montażu specjalnych stelaży aluminiowych. Są to listwy okalające wnętrze. Materiał nanosi się poprzez nagrzanie do wysokiej temperatury i naciągnięcie folii na stelaże. Należy przy tym zachować dużą ostrożność, ponieważ łatwo uszkodzić materiał. Do nagrzewania materiału stosuje się specjalną nagrzewnicę, najczęściej gazową. Termokurczliwy materiał należy doprowadzić do temperatury ok. 60-70 st. Celsjusza. Jednocześnie, zaleca się uprzednie ogrzanie pokoju, nawet do temperatury 30-35 st. C, co ułatwi rozmieszczanie materiału.
Sufit napinany czy tradycyjny sufit podwieszany?
Sufit napinany daje nam więcej możliwości, aniżeli tradycyjny sufit podwieszany. Pozwala bowiem nadać sufitowi dowolny wygląd, a jednocześnie ukryć wszelkie elementy przyłączy lub instalacji, a także zastąpić górne oświetlenie nowoczesnym oświetleniem LED. Jednocześnie, montaż sufitu napinanego jest bardzo szybki i niebrudzący, dzięki czemu, nie trzeba opróżniać całego wnętrza. Z kolei tradycyjny sufit podwieszany jest nieco tańszy, a jednocześnie poprawia akustykę wnętrza, czego z kolei nie zaoferuje nam sufit napinany.
Jakie korzyści oferuje nam sufit napinany?
Przede wszystkim, sufit napinany gwarantuje nam możliwość swobodnej aranżacji wnętrza. Możemy wybrać dowolny kolor lub nanieść na folię konkretną grafikę lub zdjęcie. Sufit napinany zawsze jest idealnie dopasowany do wnętrza, ponieważ wykonuje się go na indywidualne zamówienie pod wymiar. Ponadto, zapewnia on wszystkie korzyści tradycyjnego sufitu podwieszanego – ukrywa elementy instalacji oraz przyłączy, pozwala uzyskać dowolną fakturę i sposób wykończenia, może optycznie powiększać wnętrze, a ponadto maskuje niedoskonałości sufitu właściwego. Ogromnym plusem jest jednak czysty i szybki montaż trwający zaledwie kilka godzin.
Aby w pełni wykorzystać potencjał sufitu napinanego, warto skonsultować się z projektantem wnętrz, który pomoże nam w zamówieniu odpowiedniego materiału, a jednocześnie pomoże uzyskać estetyczną spójność całego wnętrza. W naszym artykule na temat architektów wnętrz (https://new-house.com.pl/architekt-wnetrz) możesz dowiedzieć się więcej na temat usług świadczonych przez tego fachowca oraz o korzyściach wynikających z jego zatrudnienia.
Czy sufit napinany posiada wady?
Głównym minusem jest oczywiście stosunkowo wysoka cena. W zależności od wybranego materiału, cena za m2 sufitu napinanego wynosi nawet 300-400 złotych, co oznacza, że w pomieszczeniach o dużym metrażu będzie to bardzo kosztowne rozwiązanie. Drugim minusem jest to, że materiał jest dosyć delikatny i łatwo go uszkodzić, co nastręcza pewnych trudności przy montażu. Samodzielny montaż jest możliwy, ale jak już mówiliśmy, wymaga to odpowiedniego sprzętu oraz wprawy. Dlatego też, zdecydowana większość osób decyduje się na opłacenie usług profesjonalnej firmy, która zajmie się montażem sufitu napinanego.
Ile kosztuje sufit napinany?
Na dokładny koszt sufitu napinanego wpływa przede wszystkim rodzaj materiału oraz sposób jego wykończenia. Decydując się na zamówienie sufitu z konkretnym nadrukiem zapłacimy więcej, aniżeli w przypadku sufitu w dowolnym kolorze. Do tego dochodzi sposób wykończenia. Sufity o powierzchni z głębokim połyskiem mogą być droższe od satynowych i matowych. Jeśli interesuje Cię zwykły sufit napinany bez dodatkowych opcji typu nadruk, powinieneś zmieścić się w przedziale 120 – 150 złotych za metr kwadratowy. Za nowoczesne sufity z nadrukiem i oświetleniem trzeba będzie zapłacić nawet ponad 300 złotych za m2. Do tego dochodzi również koszt montażu zależny od metrażu.