Jak zaaranżować ogród zimowy na tarasie?
Spis treści:
Ogród zimowy to spore udogodnienie w nowoczesnych domach. Oferuje dodatkową przestrzeń, ma korzystny wpływ na mikroklimat, a odpowiednio zaaranżowany może być wyjątkowo reprezentacyjnym wnętrzem. Ogród zimowy może poprawić także energooszczędność budynku. Popularną lokalizacją na ogród zimowy jest taras lub jego fragment. W tym miejscu podpowiemy, jak stworzyć taki ogród, a także jakie są jego mocne i słabe strony.
W jakim celu zakłada się ogród zimowy?
Ogród zimowy daje większą swobodę w uprawie roślin, które wymagają odpowiedniej temperatury przez cały rok. Tylko oranżeria, zwana również pomarańczarnią, pozwala nam uprawiać rośliny, które w naszym klimacie nie występują naturalnie. W naszym artykule poświęconym ogrodom (https://new-house.com.pl/ogrody) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dobierać rośliny pod kątem warunków panujących na działce budowlanej. Poza oczywistą funkcją, ogród zimowy oferuje domownikom dodatkową przestrzeń, stanowi strefę buforową poprawiającą energooszczędność budynku, a ponadto ma korzystny wpływ na mikroklimat panujący w domu.
Czy ogród zimowy wymaga ogrzewania?
To już zależy tylko od indywidualnych oczekiwań właściciela domu. Nieogrzewany ogród zimowy na tarasie będzie utrzymywał temperaturę 5-6 st. C wyższą od tej, panującej na zewnątrz. Wiele zależy oczywiście od współczynników przenikania ciepła oraz przepuszczalności promieniowania przypisanych przeszkleniom oranżerii. Jeśli zależy Ci na całorocznej uprawie roślin ciepłolubnych, wówczas oranżeria musi być ogrzewana, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto zatem zastanowić się nad nowoczesnym ogrzewaniem kanałowym, które w przypadku ogrodu zimowego sprawdzi się doskonale. Ogrzewany ogród na tarasie zimowym przyczynia się oczywiście do utrzymania optymalnej temperatury we wnętrzach przylegających do tarasu.
Jak zbudować taras pod ogród zimowy?
Jeśli chcesz dobudować taras do istniejącego już domu, pamiętaj, że tarasy o powierzchni poniżej 25m2 nie wymagają pozwolenia na budowę, ale ich budowę wciąż należy zgłosić stosownym organom. Większe tarasy o powierzchni 25m2 muszą zyskać pozwolenie na budowę. Kluczową kwestią jest dobór strony. Oranżeria najlepiej sprawdza się w części południowej, mając do dyspozycji więcej naturalnego światła. Względnie pomarańczarnię można usytuować także w części wschodniej lub zachodniej. W naszym tekście na temat zagospodarowania terenu (https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu) możesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym planowaniu przestrzeni.
Taras pod ogród zimowy warto usytuować na betonowej wylewce, zwłaszcza, gdy ma to być taras ogrzewany. Zabudowę mogą stanowić ramowe lub bezramowe systemy przeszkleń, w których stosuje się nowoczesne przeszklenia. Powinny one powiadać jak najmniejszy współczynnik przenikania ciepła (takie okna pozwalają łatwiej utrzymać optymalną temperaturę) oraz wysoki współczynnik przepuszczalności promieniowania (wykorzystują promienie słoneczne do ogrzania wnętrza. Systemy bezramowe są droższe, ale świetnie prezentują się na tle modernistycznej architektury.
Jakie korzyści w domu przynosi ogród zimowy?
Oranżeria to prawdziwy raj dla wszystkich miłośników uprawniania własnych roślin. Możemy tu uprawiać nie tylko rośliny dekoracyjne, ale również egzotyczne owoce, które znajdą zastosowanie w kuchni. Warto także zauważyć, że oranżeria może być niezwykle reprezentacyjnym wnętrzem. Wyobraźmy to sobie – biała zima za oknami, a my możemy się delektować gorącą kawą/herbatą na przeszklonym tarasie w otoczeniu ciepłolubnych roślin. Rośliny uprawiane w ogrodzie zimowym oczyszczają również powietrze oraz gwarantują więcej tlenu, co oczywiście korzystnie wpływa na mikroklimat panujący w naszym domu.
Jakie są wady ogrodu zimowego?
Najistotniejszą wadą oranżerii są oczywiście wysokie ceny. Sam pakiet nowoczesnych przeszkleń, które zapewnią odpowiedni komfort i izolację termiczną tarasu z oranżerią to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli zależy nam na ogrzewanym tarasie, dochodzi do tego także koszt zakupu i montażu nowoczesnego ogrzewania kanałowego. W sumie, budowa tarasu z ogrodem zimowym od podstaw (o powierzchni 20m2) to wydatek rzędu 40-70 tysięcy złotych. Nieco mniej, ponieważ ok. 15-30 tysięcy złotych zapłacimy za przerobienie istniejącego już tarasu na ogród zimowy.
Jakie rośliny można uprawiać w ogrodzie zimowym?
Przy doborze roślin należy uwzględnić trzy czynniki. Pierwszy z nich to nasłonecznienie tarasu. Najwięcej możliwości daje oczywiście oranżeria usytuowana po stronie południowej. Drugim czynnikiem jest temperatura w oranżerii – inne rośliny dobierzemy do wnętrza ogrzewanego, a inne do ogrodu bez ogrzewania. Musimy także uwzględnić wymogi pielęgnacyjne, które nastręczają domownikom więcej obowiązków. W sklepach ogrodniczych bez trudu odnajdziemy działy poświęcone ogrodom zimowym, a każda roślina posiada etykietę ze szczegółowymi wymogami uprawy.