Ogród japoński ma niezwykle urzekający charakter, jako iż przypomina on miniaturowy krajobraz naturalny. Jest to również jeden z najbardziej wymagających stylów aranżacji ogrodu. Projekt ogrodu w stylu japońskim warto powierzyć doświadczonemu projektantowi, który uwzględni specyfikę działki oraz warunki wodno-gruntowe. W tym artykule omówimy podstawowe zasady aranżowania ogrodu japońskiego oraz wskażemy, jakie działki nadają się pod taki ogród.
Na jakiej działce można stworzyć ogród japoński?
Do stworzenia ogrodu w stylu japońskim potrzebna jest duża działka. Najlepiej sprawdzą się działki na skarpie oraz o zróżnicowanej bryle terenu. Jeśli dysponujemy mniejszą i równą działką, wówczas możemy jedynie wykorzystać niektóre elementy typowe dla ogrodu japońskiego. Ogrody te wymagają dużej różnorodności, którą można uzyskać jedynie na dostatecznie szerokiej działce. W przypadku wąskich prostokątów znacznie trudniej będzie uzyskać estetyczny i asymetryczny układ.
Nie ulega wątpliwości, że styl japoński jest jednym z najbardziej wymagających stylów w aranżacji ogrodów. Wymaga dużej konsekwencji, przemyślanego planowania przestrzeni, a także doboru ściśle powiązanych ze sobą elementów. W naszych artykułach poświęconych ogrodom (https://new-house.com.pl/ogrody) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda projektowanie i aranżowanie ogrodu krok po kroku w oparciu o nowoczesne trendy.
Charakterystyczne elementy ogrodu japońskiego
Kamień, woda, roślinność – te trzy elementy są niezbędne do uzyskania różnorodnego ogrodu w stylu japońskim. Teoretycznie istnieje możliwość zrezygnowania z wody w celu stworzenia suchego układu, ale nie prezentuje się on tak okazale, jak ogród wyposażony w oczko wodne, sadzawkę, sztuczny staw, a w przypadku działki na skarpie także kaskady i wodospady. Mile widziana jest także dekoracyjna fontanna. W stylu japońskim wszystko ma swoje znaczenie. Kamień to solidność i niezmienność. Woda jest symbolem życia i dynamiki. Z kolei roślinność typowa dla stylu japońskiego to długowieczność.
Jakie rośliny można sadzić w ogrodzie japońskim?
W ogrodzie japońskim możemy wykorzystać byliny, krzewy i pnącza oraz drzewa. Szczególne znaczenie mają tu kwitnące krzewy, takie jak chociażby azalia, rododendron czy jaśminowiec. Dobrze sprawdzi się także ostrokrzew. Jeśli chodzi o drzewa, w ogrodzie japońskim nie może zabraknąć magnolii, miłorzębu japońskiego, sosny czarnej, klony palmowego oraz oczywiście wiśni. Charakterystycznym elementem ogrodów japońskich są także fantazyjne drzewka bonzai. Wśród kwiatów i bylin dobrze odnajdują się chryzantemy, zawilce, dalie, astry oraz peonie.
Zagospodarowanie terenu w projekcie ogrodu japońskiego
Ogród japoński powinien być asymetryczny, jako iż naśladuje naturalny krajobraz. W związku z tym, warto podzielić przestrzeń na kilka odrębnych segmentów, które będą się wzajemnie uzupełniać i tworzyć różnorodność. Liczba elementów dekoracyjnych, takich jak: donice, altany, fantazyjne lampy powinna być nieparzysta. Wymaga to bardzo umiejętnego zarządzania przestrzenią, o czym możesz przeczytać w naszym artykule o zagospodarowaniu terenu. Z całą pewnością nie należy improwizować – potrzebny jest ściśle ustalony i dopracowany projekt. Ogród japoński jest bardzo wymagający i nie wybacza błędów. Kilka niedoskonałości może zrujnować całą kompozycję.
Ogród japoński: zalety i wady
Jeśli chodzi o zalety, ogród japoński bez wątpienia należy do jednego z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych ogrodów. Każdego dnia cieszy on oczy domowników i pozwala relaksować się w zaciszu natury. Dobrze wykonany ogród w stylu japońskim optycznie powiększa działkę, tyle tylko, że i tak potrzebujemy całkiem sporej powierzchni, aby myśleć o wyborze tego stylu.
Minusów jest niestety całkiem sporo. Przede wszystkim duże wymagania – niezbędny jest dopracowany projekt, a także dostatecznie duży budżet, który pozwoli na jego realizację. Rośliny typowe dla stylu japońskiego również nie sprawdzą się na wszystkich działkach. Do tego dochodzi konieczność posiadania dużej działki, najlepiej o nieregularnym ukształtowaniu. Taki ogród nie należy również do szczególnie praktycznych – wymaga on poświęcenia dużo czasu zarówno przy zakładaniu, jak również przy pielęgnacji. Jest to zadanie dla osób, które dysponują wiedzą i doświadczeniem. Tak wysokie wymagania sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków spotkamy się jedynie z projektami, które luźno bazują na założeniach stylu japońskiego.
Jak stworzyć udany projekt ogrodu w stylu japońskim?
Biorąc pod uwagę stopień trudności, warto skonsultować się z doświadczonym projektantem ogrodów. Jednocześnie, warto zmierzyć swoje oczekiwania z umiejętnościami ogrodniczymi i doświadczeniem. Ogród w tylu japońskim wymaga czasochłonnej oraz umiejętnej pielęgnacji. Zwykle jest to rozwiązanie adresowane do osób, które mogą sobie pozwolić na zatrudnienie doświadczonego ogrodnika. Projektant może również stworzyć nieco mniej wymagający projekt, który będzie jedynie luźno bazował na niektórych zasadach stylu japońskiego, utrzymując także wysoki poziom funkcjonalności.