Akademia Budowlana

Tynk silikonowy a silikatowy – który z nich wybrać?

Spis treści:

Tynki silikonowe i silikatowe są podobnie nie tylko z nazwy, ale również z niektórych właściwości wpływających na funkcjonalność fasady budynku. Tynki te posiadają również kilka istotnych różnic, które decydują o tym, który z nich wybieramy do wykończenia elewacji budynku. Jedną z ważniejszych kwestii jest podłoże, na którym można kłaść tynk silikonowy i silikatowy. W tym artykule wskażemy podobieństwa, różnice oraz mocne strony obu tych rozwiązań.

 

Z czego wytwarza się tynk silikonowy i silikatowy?

 

Tynk silikonowy to materiał powstający na bazie spoiw polimerowych oraz żywic syntetycznych. Jest tynkiem cienkowarstwowym, który zazwyczaj wykorzystujemy do dekoracyjnego zwieńczenia elewacji naszego domu. Natomiast tynk silikatowy jest tynkiem krzemianowym, w którym stosuje się spoiwo w formie szkła potasowego. W tych tynkach również dodaje się żywice syntetyczne w celu nadania im określonych właściwości. W naszym artykule poświęconym elewacjom znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat materiałów znajdujących zastosowanie przy wykańczaniu elewacji domu.

 

Oba tynki są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Są również dostępne w licznych fakturach i kolorach, co ułatwia zwieńczenie elewacji domu. Istnieje jednak kilka istotnych różnic, o których warto pamiętać przy wybieraniu tynku. Przy zakupie zawsze należy zwrócić uwagę na to, jakie powierzchnie można pokrywać wybranym tynkiem.

 

Jakie są różnice pomiędzy tynkiem silikonowym oraz silikatowym?

 

Generalnie tynk silikonowy postrzega się za bardziej jakościowy, choć nie jest do końca prawda. Inwestorzy mogą jednak oczekiwać dużej odporności na wilgoć, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Minusem jest jednak to, że tynk silikonowy bardziej chłonie wilgoć, co może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Jednocześnie, taki tynk jest bardziej narażony na zabrudzenia, a usunięcie zabrudzeń jest nieco trudniejsze. Tynk silikatowy posiada odczyn alkaiczny, dzięki czemu jest paroprzepuszczalny, bardziej odporny na wilgoć i całkowicie niepodatny na rozwój mikroorganizmów.

 

Różnice zachodzą także w powierzchniach, jakie można wykończyć oboma rodzajami tynków. Tynki silikonowe można zastosować w przypadku podłoża: wapiennego, cementowo-wapiennego, cementowego, mineralnego, a także na beton oraz niektóre farby mineralne. Tynk silikonowy jest zatem bardzo uniwersalny i można go kłaść praktycznie wszędzie. Nieco bardziej „wybredny” jest natomiast tynk silikatowy, który można kłaść na powierzchnie mineralne, wapienne, cementowe i cementowo-wapienne. Tego tynku nie użyjemy natomiast na betonowe ściany oraz ściany murowane pokryte specjalnymi farbami i powłokami.

 

Różnice występujące przy tynkowaniu

 

Tynk silikonowy jest dużo prostszy w montażu, a ponadto nie ma szczególnych wymagań co do warunków atmosferycznych, w których odbywa się tynkowanie. Tynk silikonowy nakłada się bardzo szybko i wygodnie. Tymczasem tynk silikatowy wymaga odpowiednich warunków: niskiej wilgotności powietrza oraz temperatury nieprzekraczającej 25 st. Celsjusza. To sprawia, że w okresie letnim często zachodzi problem z tynkami silikatowymi, a czas oczekiwania na odpowiednie warunki może się wydłużyć. Warto również zaznaczyć, że o ile tynk silikonowy można usunąć stosunkowo łatwo, o tyle tynk silikatowy bardzo mocno przywiera do podłoża. Dlatego też należy zachować dużą ostrożność, ponieważ wszelkie zabrudzenia będą wymagały specjalistycznego czyszczenia.

 

Tynk silikonowy a silikatowy – cena materiału

 

Cena materiału w dużej mierze zależy oczywiście od producenta, dokładnego składu oraz właściwości materiału. Jednakże to tynk silikonowy okazuje się tym droższym, a to wynika z jego uniwersalności oraz wysokiej trwałości na większość czynników. Tynkowanie elewacji tynkiem silikonowym to wydatek rzędu 30-40 złotych za metr kwadratowy. Dla porównania, w przypadku tynku silikatowego często istnieje możliwość zejścia poniżej 20 złotych za m2. Warto jednak zaznaczyć, że tynk silikatowy jest dostępny w nieco mniejszej gamie kolorów.

 

Który tynk wybrać: silikonowy czy silikatowy?

 

Rodzaj tynku wybiera projektant na etapie tworzenia gotowego projektu. Architekt dobiera tynk pod kątem materiału, z którego wykonane będą ściany oraz izolacje budynku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zdecydować się na zmianę tynku domyślnie wybranego przez architekta. Jak wiadomo, gotowy projekt musi przejść proces adaptacji, w którym uwzględniona zostanie specyfika działki, warunki zabudowy, a także indywidualne oczekiwania inwestora.

 

Na wybór tynku w głównej mierze wpływa podłoże oraz zastosowana termoizolacja. Warto także uwzględnić uwarunkowania pogodowe. W regionach narażonych na dużą wilgotność powietrza częściej stosuje się tynki silikatowe. W naszym artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów realizacji projektu w technologii murowanej. Skupiamy się także na pracach wykończeniowych, takich jak ocieplanie domu oraz tynkowanie elewacji.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.