Gąsiory to ważny element dachów połaciowych: dwuspadowych i czterospadowych. Służą do wykończenia kalenic oraz naroży dachu, czyli miejsc, w których poszczególne połacie łączą się ze sobą. Gąsiory muszą być dostosowane do wybranej dachówki, a co za tym idzie, wielu producentów oferuje rozwiązania systemowe, które obejmują pokrycie wraz z niezbędnymi elementami montażowymi. Sprawdźmy, jaką rolę na dachu pełnią gąsiory?
Czym właściwie są gąsiory dachowe?
Gąsiory to akcesoria niezbędne do prawidłowego montażu dachówki ceramicznej lub cementowej. Jest to zwieńczenie kalenicy oraz naroży dachu, czyli tych miejsc, w których poszczególne połacie stykają się ze sobą. Wyróżniamy gąsiory początkowe lub półokrągłe, a także gąsiory podstawowe. Wśród akcesoriów dostępne są również zaślepki oraz łączniki: trójki lub czwórniki niezbędne do łączenia ze sobą poszczególnych elementów oraz zabezpieczenia ich końców. W artykule na temat dachów możesz dowiedzieć się więcej na temat konstrukcji stosowanych w nowoczesnym budownictwie.
Z gąsiorami dachowymi spotkamy się w przypadku dachów dwuspadowych, czterospadowych lub wielospadowych, w których połacie łączą się ze sobą. Wyróżniamy gąsiory cementowe oraz ceramiczne, które dostosowuje się do materiału, z którego wykonana jest dachówka. Większość producentów dachówek posiada w swojej ofercie dachy systemowe, w skład których wchodzą nie tylko dachówki, ale również wszelkie akcesoria montażowe, wykańczające i wentylacyjne, a wśród nich dostępne są również gąsiory. Gąsiory montuje się z pomocą metalowych klamer, które usztywniają konstrukcję oraz zwiększają jej trwałość.
Jaka jest rola gąsiorów dachowych?
Przestrzenie na kalenicy i narożach dachu wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci. To punkty newralgiczne, w których z jednej strony musi zachodzić cyrkulacja powietrza (odprowadzanie pary wodnej z wnętrza domu), a z drugiej strony muszą one chronić przed wnikaniem wilgoci, która mogłaby uszkodzić materiały termoizolacyjne. Gąsiory to nic innego, jak pierwszy element ochronny, który ma zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci. Ich kształt oraz sposób montażu pozwala przekierować wodę do dachówek.
Gąsiory dachowe chronią nie tylko przed wilgocią, ale również przed śniegiem i zanieczyszczeniami. Co ważne, ich konstrukcja umożliwia pełną wentylację, co jest szczególnie ważne w przypadku dachów z pełnym deskowaniem. W przypadku takich konstrukcji cyrkulacja powietrza w głównej mierze zachodzi właśnie przez kalenice i naroża dachu. Gąsiory pełnią także funkcję czysto estetyczną, dbając o ładne wykończenie dachu spójne z wybranym pokryciem.
Jak dobrać odpowiednie gąsiory na dach?
Jak już mówiliśmy, gąsiory dachowe muszą być dostosowane do pokrycia dachowego. Wyróżniamy gąsiory cementowe oraz ceramiczne, podobnie zresztą jak dachówki. W ofercie producentów dostępne są również gąsiory pasujące do dachówek betonowych. Warto postawić na dach systemowy. Takie rozwiązanie sprawia, że producent dostarcza nam nie tylko pokrycie, ale również wszelkie elementy montażowe i akcesoria niezbędne do wykończenia dachu, w tym także uszczelnienia, orynnowanie, dachówki wentylacyjne, a nawet instalację odgromową. Gąsiory muszą być w pełni zintegrowane z dachówką, zarówno w aspekcie sposobu montażu, jak również kolorystyki.
Wybór materiałów budowlanych na etapie adaptacji projektu
Autor gotowego projektu domu dobiera rozwiązania optymalne w przypadku zaprojektowanego budynku. Czasami jednak konieczne są zmiany wynikające z charakterystyki działki oraz warunków zabudowy. W związku z tym, można zmienić materiały budowlane na inne. Doskonałym przykładem jest właśnie pokrycie dachu. Jeśli pokrycie wybrane przez twórcę projektu nie do końca Ci odpowiada, możesz je zmienić na etapie adaptacji projektu. Gotowy projekt budowlany powinien zawierać szczegółowe informacje odnośnie pokrycia oraz niezbędnych elementów montażowych.
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się dachy systemowe. Kupowanie każdego elementu z osobna jest czasochłonne i zwiększa ryzyko pozyskania niepasujących akcesoriów. W przypadku dachów systemowych to producent odpowiada za dostarczenie kompatybilnych ze sobą elementów potrzebnych do budowy i wykończenia dachu. W tym przypadku, gąsiory dachowe są jednym z tych elementów dostarczanych właśnie przez producenta.
Kto zajmuje się montażem gąsiorów dachowych?
Gąsiory dachowe, podobnie jak dachówkę, montuje wykwalifikowany dekarz. To on odpowiada za prawidłowe osadzenie dachówek oraz wykończenie kalenicy i naroży z pomocą odpowiednich gąsiorów. Czasami konieczne jest również uszczelnianie newralgicznych punktów, przez które do wnętrza domu mogłaby dostawać się wilgoć. Firma budowlana New House oferuje inwestorom profesjonalną realizację projektu na wszystkich etapach inwestycji. Zatrudniamy fachowców, którzy zajmą się montażem pokrycia dachowego wraz z gąsiorami oraz innymi elementami montażowymi, które mają uczynić konstrukcję dachu bardziej trwałą i funkcjonalną.