Schody betonowe zwykle stosujemy na zewnątrz budynku, ale w wielu domach są one również stosowane w przypadku schodów wewnętrznych. Nie jest to szczególnie skomplikowana konstrukcja, niemniej jednak, od prawidłowego przeprowadzenia wszystkich prac zależy trwałość, a także bezpieczeństwo tej konstrukcji. W tym artykule omówimy najważniejsze etapy budowania schodów betonowych wewnętrznych i zewnętrznych.
W jaki sposób powstają schody wewnętrzne?
Schody wewnętrzne cieszą się sporą popularnością w domach, które mogą pochwalić się przestronnym holem. Gdy nie musimy przejmować się nadmierną oszczędnością miejsca, dobrze zaprojektowane schody betonowe mogą być niezwykle trwałą, a zarazem estetyczną formą połączenia kondygnacji. Tego typu schody można bowiem wykończyć w dowolny sposób. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów prac budowlanych przy budowie domu w technologii murowanej. Omawiamy także montaż schodów.
Przed przystąpieniem do pracy, konstruktor wykonuje pomiary i obliczenia, które pozwalają zaprojektować odpowiednie schody. Chodzi tu nie tylko o wielkość i wysokość stopni, ale również ich głębokość, rodzaj zbrojenia, a także sposób montażu. Sam montaż schodów betonowych wewnątrz domu możemy podzielić na trzy najważniejsze etapy: deskowanie, zbrojenie oraz betonowanie. Poniżej postanowiliśmy szerzej opisać każdy z tych etapów.
Deskowanie
Deskowanie pozwala wytyczyć bieg schodów oraz zapewnić prawidłowe rozprowadzanie obciążeń. Do wykonania deskowania najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, choć dobrze sprawdzi się także wodoodporna sklejka. Konstrukcja deskowania w dużej mierze zależy od konstrukcji schodów. Wyróżniamy schody płytowe ze stemplami, leżniami, skrzyniami oraz korytami. W przypadku schodów policzkowych stosuje się specjalne skrzynie ukośne, kształtowane w taki sposób, aby uzyskać idealne kąty proste.
Deskowanie pozwala nam uzyskać zarys konstrukcji, a jednocześnie stworzyć przestrzeń, na której wykonane zostanie zbrojenie. W dużej mierze to właśnie deskowanie zajmuje najwięcej czasu w przypadku montażu schodów betonowych wewnątrz domu.
Zbrojenie
Aby zapewnić konstrukcji odpowiednią trwałość oraz nośność, wykonuje się zbrojenie. W dolnej części schodów wykonuje się zbrojenie główne, które odpowiada za zachowanie dopuszczalnych ugięć. W górnej części konstrukcji stosuje się natomiast zbrojenia poprzeczne, które stanowią dodatkowe wzmocnienie. W obu tych przypadkach stosuje się inny rodzaj stali. W przypadku zbrojenia głównego jest to stal żebrowana, natomiast w przypadku zbrojeń poprzecznych, gładka.
Na etapie zbrojenia schodów niezbędne są również odpowiednie podkłady, na których można umieścić pręty zbrojeniowe. W ten sposób, pręty można bezpiecznie zatopić w betonie, natomiast obciążenia płyty nie będą powodowały powstawania pęknięć. Istotnym krokiem na etapie zbrojenia jest również prawidłowe kotwienie prętów. Po wykonaniu zbrojenia można przejść do ostatniego etapu montażu schodów betonowych, czyli betonowania.
Betonowanie
Deskowanie wraz ze zbrojeniem jest zalewane odpowiednio zagęszczonym betonem. Proces betonowania zawsze zaczyna się od dołu. Wpływ na trwałość konstrukcji ma odpowiednie zagęszczanie i ubijanie betonu na etapie wylewania kolejnych warstw. W ten sposób można wyeliminować problem pękania betonu w przyszłości. Kiedy beton się zwiąże, stosujemy zaprawę cementową. Choć samo betonowanie można przeprowadzić w ciągu jednego dnia, samo dojrzewanie mieszanki (wspierane polewaniem wodą) trwa kolejne cztery tygodnie.
Dopiero po upływie minimum miesiąca czasu od betonowania można przejść do wykończenia schodów zewnętrznych. Wcześniej usuwa się deskowanie. Minimalne niedoskonałości mogą wymagać równania powierzchni. W jaki sposób możemy wykończyć betonowe schody? Najczęściej korzysta się w tym celu z wytrzymałych płytek gresowych. Droższą alternatywą są natomiast płytki kamienne. Betonowane schody wewnątrz domu można wykończyć także drewnem.
W jaki sposób powstają schody zewnętrzne?
Nieco inaczej wygląda wykonanie schodów betonowych na zewnątrz budynku. Coraz częściej spotkamy się betonowymi bloczkami, które pozwalają znacznie skrócić czas potrzebny do stworzenia schodów. Niezbędne jest stworzenie fundamentu pod pierwszym stopniem, a także zastosowanie podbudowy w postaci żwiru lub półsuchego betonu, a następnie piasku. Kolejne stopnie są układane na zakład o długości kilku centymetrów.
W przypadku schodów zewnętrznych bardzo ważne są precyzyjne pomiary, niezbędne do zaprojektowania pasujących schodów. Dotyczy to zarówno schodów przy wejściu do domu, schodów prowadzących z tarasu na ogród, jak również schodów, które pozwalają nam wygodniej poruszać się po ogrodzie. Po wykonaniu pomiarów, kolejne czynności to: stworzenie wykopu, ułożenie podbudowy i folii budowlanej, deskowanie, wypełnienie deskowania mieszanką betonową, demontaż deskowania i ułożenie warstwy wykończeniowej.