Akademia Budowlana

Wysoki poziom wód gruntowych na działce – co robić?

Spis treści:

Wody gruntowe mogą być poważnym zagrożeniem dla fundamentów oraz trwałości konstrukcji Twojego domu. Dlatego też, przed wyborem projektu domu zawsze warto zapoznać się z warunkami panującymi na działce. Wysoki poziom wód gruntowych skutecznie utrudnia budowę podpiwniczenia, a ponadto może wymagać zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. W jaki sposób możemy chronić nasz dom przed oddziaływaniem wód gruntowych?

 

Po czym poznać wysoki poziom wód gruntowych na działce?

 

Już wstępne oględziny mogą nam powiedzieć wiele o panujących tu warunkach. Jeśli w okolicy dominują domy bez piwnicy z wysoko usytuowanym parterem, jest to niechybny znak, że panuje tu wysoki poziom wód gruntowych. Zdradzają to także niektóre rośliny, takie jak chociażby: wierzby, osiki, olchy czy sitowie, które lubują się w mokrych terenach. Dobrym pomysłem może być również rozmowa z sąsiadami, a także okolicznymi fachowcami, którzy specjalizują się w budowie studni głębinowych.

 

Niezależnie od wyników wstępnych oględzin, zawsze warto zdecydować się na przeprowadzanie badań geotechnicznych, które powiedzą więcej na temat poziomu wód gruntowych, specyfiki gruntu, a także głębokości strefy przymarzania. Informacje te są nieocenionym wsparciem na etapie wyboru projektu oraz jego adaptacji. Na naszej stronie poświęconej działkom budowlanym możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie aspekty warto uwzględnić przed wyborem gotowego projektu.

 

Jakie zagrożenia stwarza wysoki poziom wód gruntowych?

 

Wysoki poziom wód gruntowych znacznie utrudnia prawidłowe posadowienie fundamentów domu. Ławy fundamentowe powinny się oczywiście znajdować przynajmniej kilkadziesiąt centymetrów nad poziomem wody, aczkolwiek nie zawsze jest to możliwe. Czasem konieczne staje się zastosowanie ciężkiej hydroizolacji oraz dodatkowych systemów odprowadzających wodę. Woda potrafi bowiem znaleźć nawet najmniejszą szczelinę, aby wedrzeć się do domu. Wysoka wilgotność z czasem prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni. Co gorsza, stałe podmywanie fundamentów może prowadzić do osadzania się budynku i zalewania piwnicy. Zwłaszcza, że w okresie wiosennym poziom wód może się znacząco podnieść za sprawą topniejącego śniegu i obfitych opadów.

 

W jaki sposób chronić fundamenty przed wodami gruntowymi?

 

Istnieje wiele sposobów na to, aby uporać się ze zbyt wysokim poziomem wód gruntowych. Często konieczne jest oczywiście zrezygnowanie z podpiwniczenia i dość płytkie usadowienie fundamentów. Ponadto, można je zabezpieczyć ciężką hydroizolacją, na którą składają się specjalne membrany, papy klejone lepikiem oraz masy bitumiczne układane w kilku warstwach. Jeśli zachodzi problem w stabilnym usadowieniu fundamentów w gruncie, zawsze można zastosować palowanie lub inne techniki, które pozwalają oprzeć fundamenty w głębszych i stabilniejszych partiach gruntu.

 

W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, ławy fundamentowe można zastąpić płytą fundamentową. Jest to rozwiązanie droższe, ale również lepiej dostosowane do takich warunków. Istnieją także techniki polegające na obniżeniu poziomu wód gruntowych. Może to być studnia chłonna, drenaż opaskowy odciągający wody opadowe lub też staw. W ostateczności można podwyższyć teren, co pozwoli na usadowienie fundamentów wyżej. Tutaj należy jednak pamiętać, że często konieczne będą dodatkowe systemy, które zapobiegną spływaniu wody na teren sąsiada.

 

Rodzaj gruntu a poziom wód gruntowych

 

Także rodzaj gruntu może mieć spory wpływ na poziom wód gruntowych. Weźmy chociażby grunty nieprzepuszczalne, takie jak gliny czy iły. Woda przenika przez nie bardzo powoli, przez co może się akumulować, co oczywiście wpływa na wyższy poziom wód gruntowych. W takich sytuacjach fundamenty zazwyczaj zasypuje się gruntem niespoistym, który umożliwia odprowadzanie wody. Dobrym rozwiązaniem jest także drenaż opaskowy, który pozwala odprowadzić nadmiar wody z dala od fundamentów, np. do zbiornika retencyjnego, oczka wodnego czy kanalizacji. W naszym tekście o posadowieniu domu w trudnych warunkach możesz przeczytać więcej na temat popularnych przeszkód, które stają na drodze inwestora ku realizacji wymarzonego projektu domu.

 

Adaptacja projektu pod kątem specyfiki działki

 

Na etapie adaptacji projektu można uwzględnić wszelkie zagrożenia wynikające ze specyfiki działki. Każda zmiana dokonana w gotowym projekcie wymaga jednak dodatkowych nakładów finansowych. Zmiana technologii budowy i materiałów to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. W związku z tym, może się okazać, że w przypadku wyjątkowo problematycznych działek lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie projektu indywidualnego (https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house), o którym możesz przeczytać w naszym artykule. Choć jest to opcja droższa, aniżeli wybór gotowego projektu i jego adaptacja, inwestor zyskuje pewność, że stworzony projekt będzie w 100% dostosowany do specyfiki działki oraz indywidualnych oczekiwań inwestora.

 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.