Akademia Budowlana

Zalety i wady podłogi pływającej

Spis treści:

Ze względu na sposób montażu podłóg możemy je podzielić na pływające oraz klejone. Podłoga pływająca, jak sama nazwa wskazuje, nie jest na stałe połączona z wylewką. Takie rozwiązanie posiada szeroki wachlarz zalet, ale także pewne minuty, o których warto pamiętać. Wybór podłogi w dużej mierze zależy od specyfiki wnętrza, jak również od tego, czy w naszym domu zastosujemy ogrzewanie podłogowe. W tym artykule omawiamy plusy i minusy podłogi pływającej.

 

Czym jest podłoga pływającą?

 

Mianem podłogi pływającej określa się podłogi wykonane techniką, która nie wymaga łączenia elementów podłogi z wylewką. Są one luźno układane na wylewce (po uprzednim położeniu warstwy izolacyjnej), dzięki czemu mogą „pływać” po wnętrzu. Warto również wspomnieć o tym, że podłóg pływających nie układa się w styczności ze ścianami, ale zachowuje się ok. 1 cm szczeliny dylatacyjnej. Po wpływem zmiennych temperatur oraz wilgoci materiał może bezpiecznie pracować, zmieniać swój rozmiar oraz położenie. Oczywiście nie dostrzeżemy tego gołym okiem, o ile oczywiście nie popełnimy błędów, które zakończą się uwypukleniem podłogi lub rozłączeniem się paneli.

 

Do stworzenia podłóg pływających najczęściej stosuje się wszelkie panele, deski podłogowe oraz deskę barlinecką. Wyjątkiem jest tutaj parkiet, który można układać zarówno techniką podłogi pływającej, jak również klejonej. W artykule poświęconemu budowie domu pod klucz omawiamy wiele ciekawych kwestii związanych z doborem praktycznych materiałów wykończeniowych do domu.

 

Najważniejsze zalety oferowane przez podłogę pływającą

 

Dużym atutem podłogi pływającej jest oczywiście niezwykle prosty montaż. Nie musimy posiadać specjalistycznych narzędzi (może poza wyrzynarką) oraz wydawać dużych pieniędzy na klej. Układanie paneli podłogowych jest tak proste, że wiele osób decyduje się wykonać tą pracę samodzielnie. Podłogi pływające są również gotowe do użytku, ponieważ nie musimy czekać na schnięcie kleju. W rezultacie, o ile montaż podłogi klejonej w dużym wnętrzu może zająć nawet kilka dni, o tyle podłogę pływającą sprawna ekipa położy w przeciągu kilku godzin.

 

Kolejnym plusem jest cena. Biorąc pod uwagę, że nie musimy wydawać pieniędzy na klej oraz większość prac możemy przeprowadzić samodzielnie, podłoga pływająca w finalnym rozrachunku często okazuje się tańsza w porównaniu z podłogą klejoną. W perspektywie czasu, jeśli zamarzy nam się zmiana wystroju, podłogę pływającą można bardzo prosto rozebrać i w zasadzie od razu dysponujemy powierzchnią, która pozwala na układanie nowej podłogi. W przypadku podłóg klejonych konieczne jest skuwanie lub zrywanie materiału, a następnie równanie powierzchni.

 

Jakie wady posiada podłoga pływająca?

 

Podłoga pływająca posiada również kilka minusów, o których warto pamiętać. Przede wszystkim, nieco gorzej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli wnętrze jest wyposażone w taką właśnie formę ogrzewania, rekomendowany jest wybór podłogi klejonej. Podłoga pływająca nieco gorzej wypada również w kwestii izolacji akustycznej. Materiał współpracujący z izolacją zapobiega przenoszeniu się dźwięków pomiędzy kondygnacjami, ale stosunkowo cienki materiał, który nie jest przytwierdzony na stałe do posadzki, podczas chodzenia generuje dźwięki, przez co w samym wnętrzu jest głośniej.

 

Podłogi pływające są dużo tańsze i prostsze w montażu w przypadku nowych domów, ale w przypadku starych domów i remontu wygląda to już zgoła inaczej. Bardzo często konieczne jest bowiem idealne wyrównanie powierzchni. O ile w przypadku podłogi klejonej drobne różnice można nadrobić warstwą kleju, o tyle podłogi pływające wymagają niemal idealnie równej i wypoziomowanej powierzchni. W innym razie panele mogą kaskadować i wypinać się podczas eksploatacji.

 

Podłoga pływająca czy klejona?

 

Wiele zależy od specyfiki wnętrza. W łazienkach, toaletach czy kuchniach zazwyczaj stosujemy materiał o większej odporności na wilgoć, czyli płytki, które są klejone do wylewki. Podłoga klejona jest rekomendowana także w przypadku wnętrz wyposażonych w ogrzewanie podłogowe, jako iż w ten sposób można uzyskać większą efektywność systemu grzewczego. Podłogi pływające z paneli i desek najczęściej układa się w salonie, sypialni, gabinecie oraz innych wnętrzach, w których nie zachodzi problem wysokiej wilgoci oraz narażenia na częste zachlapania powierzchni.

 

Wybór poszczególnych rozwiązań można skonsultować z doświadczonym projektantem wnętrz. W naszym artykule na temat architektów wnętrz możesz dowiedzieć się więcej na temat pracy tych fachowców. Gotowy projekt wnętrza wymaga od nas dodatkowych kosztów, ale zwykle jest to rozwiązanie opłacalne. Przede wszystkim unikniemy kosztownych błędów, a ponadto stworzymy wnętrze praktyczne i bardziej dostosowane do naszych potrzeb. Konsultacje z projektem pozwalają także wybrać rozwiązania, które okażą się tańsze w eksploatacji.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.