W starym budownictwie remont łazienki to jedna z pierwszych inwestycji, jakich podejmują się nabywcy nieruchomości. Powszechnym problemem są przestarzałe i niemodne płytki, problem pleśni i grzyba na ścianie, nieprzyjemny zapach. Tymczasem, łazienka to jedno z tych wnętrz, które ma kluczowy wpływ na komfort i samopoczucie domowników. W związku z tym, decydując się na remont łazienki nigdy nie szukać nadmiernych oszczędności i półśrodków.
Generalny remont instalacji wodno-kanalizacyjnej
Dobrym pomysłem na początek jest zatrudnienie hydraulika, który dokona przeglądu instalacji wodno-kanalizacyjnej. Generalny remont łazienki to tak naprawdę jedyna okazja do tego, aby wymienić stare rury i uszczelki. Gdy położymy nowe płytki, nie będziemy ich przecież skuwać, prawda? Dlatego też, warto już na wstępie sprawdzić stan rur. Jeśli problemem jest nadmierny hałas, zmęczenie materiału lub też często występujące przecieki, wówczas warto zainwestować w wymianę instalacji. Z jednej strony jest to bardzo poważny wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Z drugiej jednak strony, wykluczając ryzyko licznych awarii możemy znacznie zaoszczędzić w perspektywie długoterminowej.
Warto także zastanowić się nad wymianą starego i niebo obskurnego kaloryfera na nowoczesny i bardziej wydajny grzejnik. Kolejną kwestią jest problem węża od pralki. W starym budownictwie bardzo często jest on po prostu umieszczany w wannie, a brudna woda z pralki jest spłukiwana właśnie poprzez odpływ w wannie. Mało higieniczne, prawda? Remont łazienki to świetna okazja, aby pralkę podłączyć do odrębnego odpływu i zlikwidować problem węża w wannie.
Pomysł na łazienkę – jak zaprojektować nowe wnętrze?
Bardzo istotną kwestią jest przemyślany projekt. Zwłaszcza w przypadku małych łazienek warto zastanowić się nad tym, jak efektywnie wykorzystać całą przestrzeń. To dobry moment, aby skorzystać z usług doświadczonego projektanta wnętrz, który podpowie nam najlepsze rozwiązania. Z jednej strony jest to dodatkowy wydatek, ale z drugiej, często okazuje się, że w ostatecznym rozrachunku wyjdzie nas to taniej. Nie ma nic gorszego, niż błędne decyzje, które w szerszej perspektywie oznaczają zakup nowych materiałów, przeróbki, zmiany. To wszystko pochłania duże koszty. Warto zatem skorzystać z pomocy projektanta i otrzymać gotowy przepis na funkcjonalną i ładną łazienkę.
Wymiana materiałów wykończeniowych
Gdy przeprowadzone zostaną wszystkie prace związane z wymianą instalacji oraz przyłączy, można przejść do skuwania starych płytek. To dość prosta czynność, którą można wykonać samodzielnie. Nie należy ona jednak do przyjemnych i czystych. Po obliczeniu wymiarów łazienki możemy natomiast udać się na zakupy w celu pozyskania nowych płytek. Być może pozyskamy również panele kamienne lub drewniane, które pozwolą na stworzenie wymarzonej aranżacji. Kluczową kwestią na początek jest również zastanowienie się nad ewentualnymi elementami do zabudowy: spłuczka schowana w ścianie czy też umywalka wpuszczona w blat łazienkowy.
Niezbędna będzie również gładź, klej do płytek, silikon oraz oczywiście wodoodporna farba do pomalowania sufitu oraz ścian, które nie będą pokryte płytkami. Na początek wykonujemy „brudne” prace, aby nie narażać na szwank wyposażenia. W naszym artykule poświęconemu remontom (https://new-house.com.pl/remonty) możesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych etapach remontowania starego wnętrza. Prawidłowy harmonogram prac w dużej mierze przyczynia się do niższych kosztów takiego remontu.
Zakup wyposażenia do łazienki
Gdy nasza łazienka jest pomalowana i wyposażona w nowe płytki, czas na zakup niezbędnego wyposażenia. Do małych łazienek zwykle wybierzemy kabinę prysznicową, podczas gdy w dużym wnętrzu możemy zmieścić zarówno kabinę, jak również wannę. Swoistą hybrydą może być oczywiście większy brodzik. Także starą wannę można przerobić na kabinę prysznicową, stosując osłony, które będą zapobiegały chlapaniu wody na ściany i posadzkę. Wymieniamy także umywalkę, baterie, a także dobieramy niezbędne meble na środki czystości. Każdy zakup poprzedzamy oczywiście dokładnym sprawdzeniem wymiarów, aby mieć stuprocentową pewność, że wybrany element wyposażenia nie zajmuje więcej miejsca, niż jest to możliwe w przypadku dostępnego metrażu.
Dekorowanie wnętrza stylowymi dodatkami
Ostatnim etapem remontu łazienki będzie wybór dodatków. Warto wymienić stare kinkiety i zadbać o dobre oświetlenie, które odgrywa niezwykle istotną rolę w podkreśleniu atutów wnętrza. Warto także postawić na sztuczny kwiatek, który przykuwa wzrok i w ciekawy sposób urozmaica przestrzeń łazienki. Do tego dochodzą takie drobiazgi, jak: mydelniczka, pojemniki na przybory łazienkowe, wieszaki na ręczniki. Tutaj również warto zaufać projektantowi wnętrz, którzy może doradzić nam komplet dodatków dostosowanych do wybranej aranżacji wnętrza. Nie przesadzajmy jednak z ozdobami. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności łazienka powinna być funkcjonalna i prosta w utrzymaniu czystości i wysokiego poziomu higieny.