Akademia Budowlana

Jak zbudować szklarnię ogrodową? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:

Szklarnia w przydomowym ogrodzie pozwala uprawiać wymagające rośliny i cieszyć się ekologiczną żywnością uzyskaną pracą własnych rąk. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych modeli szklarni, co oczywiście znacznie ułatwia zrealizowanie swoich planów w tej kwestii. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii: materiał nośny, materiał na pokrycie, a także lokalizacja szklarni. W tym artykule zwrócić uwagę także na aspekty prawne.

 

Materiał na konstrukcję nośną szklarni

 

Zacznijmy od samego szkieletu szklarni, czyli konstrukcji nośnej, na której zamontowany zostanie transparentny materiał stanowiący ściany i zadaszenie. Do wyboru mamy kilka materiałów, z czego najpopularniejsze wydają się być stelaże wykonane ze stali. Są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Biorąc pod uwagę dużą sztywność i wytrzymałość, stal to dobry wybór w sytuacji, gdy planujemy budowę dużej i ciężkiej szklarni z pokryciem szklanym.

 

Alternatywą dla stali jest tańsze i lżejsze aluminium. Jest ono równie odporne na czynniki atmosferyczne, ale bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, stelaż z aluminium może nie utrzymać ciężkiego pokrycia. To dobry wybór do niewielkich i lekkich szklarni. Ciekawą propozycją są również urokliwe szklarnie drewniane, które gwarantują wysoką trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne, a ponadto, stanowią ciekawą ozdobę na ogrodzie. Minusem jest stosunkowo wysoka cena oraz fakt, że drewniana konstrukcja przepuszcza nieco mniej światła, niż stal czy aluminium.

 

Jaki transparentny materiał nadaje się na szklarnię?

 

Jeśli chodzi o transparentne pokrycie szklarni, na uwagę zasługują trzy materiały. Tutaj wybór ma duży wpływ na funkcjonalność i trwałość całej konstrukcji. W tekście poświęconym ogrodom, podpowiadamy, jak rozplanować całą aranżację terenu, aby doglądanie i pielęgnowanie całego ogrodu było dużo szybsze i wygodniejsze. Obecnie, tradycyjne szklarnie z pokryciem ze szkła są spotykane coraz rzadziej. Szkło jest bowiem bardzo ciężkie, podatne na uszkodzenia mechaniczne i dość drogie. Znacznie lepszą alternatywą są płyty z poliwęglanu, który przepuszcza nawet 95% światła. Materiał ten jest lżejszy i nie pęka na drobne kawałki, jak szkło. Z kolei najtańszym rodzajem pokrycia jest po prostu folia, która świetnie sprawdzi się do niewielkich szklarni mobilnych.

 

W jakim miejscu powinniśmy ustawić szklarnię?

 

Szklarnia powinna być ustawiona przynajmniej 1 metr od granicy działki, na wyrównanym terenie. Szukamy lokalizacji najbardziej nasłonecznionej, a dłuższe boki ustawiamy w ten sposób, aby były one skierowane na południe i północ. Przy okazji warto zwrócić uwagę na system nawadniania. Szklarnia powinna znajdować się w zasięgu węża ogrodowego, który pozwoli nam ręcznie podlać rosnące w niej rośliny. Można także zastosować automatyczne zraszacze. W artykule na temat zagospodarowania terenu działki (https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu) znajdziesz więcej ciekawych informacji na temat prawidłowego wykorzystania dostępnej powierzchni.

 

Czy budowa szklarni wymaga dodatkowych formalności?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, budowa szklarni lub tunelu foliowego do powierzchni 35m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Ponadto, tunel foliowy bez fundamentów można postawić od ręki, bez żadnych dodatkowych formalności. Z kolei szklarnie do 35m2 na fundamencie można wznieść po zgłoszeniu planowanych prac budowlanych. Jest to uproszczona procedura, w której wystarczy złożyć stosowny wniosek w odpowiednim urzędzie. Jeśli w przeciągu 21 dni od momentu zgłoszenia inwestor nie otrzyma sprzeciwu w sprawie rozpoczęcia budowy, może on przejść do budowy szklarni.

 

Jak wygląda proces budowy szklarni?

 

Większość szklarnie wymaga fundamentów. Pierwszym krokiem jest zatem realizacja wykopu, umieszczenie zbrojenia i zalanie go betonem. W przypadku mniejszych szklarni z powodzeniem można zastosować płyty fundamentowe. Jedynie lekkie tunele foliowe można postawić bez konieczności sadowienia fundamentów. Zaletą takich szklarni jest możliwość ich przeniesienia i dostosowania lokalizacji do pory roku. Po usadowieniu fundamentów rozpoczyna się montaż poszczególnych elementów konstrukcji nośnej. Uprzednio jest ona odpowiednio impregnowana (w przypadku drewna) lub zabezpieczana przed korozją (w przypadku stelaży metalowych).

 

Najwięcej czasu zajmuje zazwyczaj montaż pokrycia. O ile w przypadku tuneli foliowych jest to czynność bardzo prosta, o tyle przy montażu szkła czy płyt z poliwęglanu trzeba poświęcić sporo czasu na prawidłowe dopasowanie elementów. Plusem zakupu gotowej szklarni jest to, że wszystkie elementy są idealnie docięte, co oczywiście wpływa na znacznie krótszy czas budowy. Drzwi do szklarni warto zastosować w części zachodniej, skąd najczęściej wieje wiatr w naszym kraju. Dla lepszej cyrkulacji można zastosować również kilka uchylnych okienek.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.