Gotowy projekt domu przechodzi proces adaptacji, w którym jest dostosowywany do specyfiki działki, a także do potrzeb inwestora. W trakcie tego procesu można zatem nanieść dowolne zmiany. Zwykle, wprowadzanie zmian w projekcie oznacza wyższe koszty, niemniej jednak, wyróżniamy także takie modyfikacje, które sprawią, że koszty budowy domu będą niższe. W tym miejscu przedstawimy kilka popularnych zmian, z którymi można zaoszczędzić.
Czym jest gotowy projekt domu?
Pracownie architektoniczne mogą zaoferować inwestorom rozbudowany katalog gotowych projektów. Zawierają one kompletne informacje potrzebne do wybudowania takiego domu na naszej działce. Firma budowlana New House współpracuje z wieloma renomowanymi pracowniami, dzięki czemu, na naszej stronie z projektami domów znajdziesz kilka tysięcy ciekawy propozycji. Wybór konkretnego projektu absolutnie nie oznacza, że nie można w nim wprowadzić określonych zmian. Zmiany nieistotne (np. inny układ ścian działowych) można przeprowadzić od ręki, z kolei zmiany ingerujące w kluczowe parametry budynku wymagają uzyskania zgody ze strony autora projektu.
Na czym polega adaptacja projektu?
Każda działka budowlana posiada zbiór charakterystycznych cech, które będą wpływać na sposób budowy domu. Są to warunki wodno-gruntowe, ukształtowanie terenu, uzbrojenie czy też orientacja względem drogi. Adaptacja projektu to proces, w którym wszystkie te czynniki zostaną uwzględnione przy opracowywaniu projektu budowlanego, na podstawie gotowego projektu. W naszym artykule o adaptacji projektu (https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego procesu. Najważniejsze jest jednak to, że w trakcie procesu można nanieść pewne zmiany, które sprawią, że koszty budowy domu będą niższe. Poniżej prezentujemy sześć popularnych zmian, z pomocą których możesz znacznie zaoszczędzić na budowie.
Rezygnacja z garażu
Być może dysponujesz dostatecznie dużą działką, która pozwala ulokować wolnostojący garaż blisko bramy i nie zależy Ci na tym, aby dom był wyposażony w garaż w bryle. Inną alternatywą jest wiata parkingowa przylegająca do budynku. Rezygnując z garażu możesz liczyć na spore oszczędności. W przypadku jednostanowiskowego garażu jest to oszczędność rzędu ok. 25,000 złotych, natomiast w przypadku garażu z dwoma stanowiskami nawet 30,000 złotych. Dla porównania, wolnostojący garaż drewniany to koszt rzędu 10,000 – 15,000 złotych.
Brak schodów na strych lub poddasze nieużytkowe
Domy pokryte dwuspadowym lub czterospadowym dachem często są wyposażone w poddasze użytkowe. Spotkamy się jednak z projektami domów parterowych, w których zastosowano strych lub poddasze przeznaczone do adaptacji w perspektywie czasu. Projekty bardzo często uwzględniają już lokalizację schodów. Jeśli w pierwszych latach użytkowania domu nie będziemy jednak potrzebować dostępu do strychu lub nieużytkowego poddasza, możemy śmiało zrezygnować z budowy schodów. W ten sposób zaoszczędzimy nawet 20-40 tysięcy złotych.
Nieotwierane okna w określonych obszarach domu
Domy wyposażone w rekuperacje nie potrzebują otwieranych okien. W zupełności wystarczy opcja wentylacji. Jak się okazuje, nieotwierane okna oznaczają również spore korzyści dla portfela inwestora. Ze względu na dużo prostszą budowę i nieskomplikowaną stolarkę, tego typu okna są nawet 20-30% tańsze od otwieranych, co w finalnym rozrachunku może przynieść dodatkowe kilka tysięcy złotych.
Rezygnacja z balkonów
Kosztownym elementem jest również balkon, który pochłania nawet 15-30 tysięcy złotych w zależności od jego wielkości oraz sposobu usytuowania. Balkony nie tylko zwiększają koszty budowy domu, ale również zwiększają ryzyko wystąpienia mostków cieplnych, przez które nasz dom będzie tracił więcej ciepła. To spora skaza na energooszczędności. Warto zatem rozważyć rezygnację z balkonów lub zastąpienie je portfenetrami czyli oknami balkonowymi z balustradą na zewnątrz.
Zmiana materiałów budowlanych
Domy w technologii murowanej mogą być wznoszone z pustaków i cegieł ceramicznych, bloczków betonowych, keramzytobetonu, czy też z silikatów. Wybór we współczesnym budownictwie jest ogromny, o czym możesz przeczytać w naszym artykule o budowie domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu). Autor projektu domyślnie wybiera konkretny materiał, jednak na etapie adaptacji istnieje możliwość jego zmiany na nieco tańszą alternatywę. W przypadku dużych domów mówimy o oszczędnościach liczonych nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.
Inna technologia grzewcza
Projekty nowoczesnych domów często stawiają na nowoczesne instalacje, które mają uczynić nasz dom bardziej energooszczędnym i ekologicznym. Świetnym przykładem jest pompa ciepła, która zazwyczaj idzie w parze z rekuperacją. Taki system ma jednak swoje wady, a mianowicie: wysokie koszty zakupu i montażu. Sama pompa ciepła to wydatek rzędu nawet 20-30 tysięcy złotych. W związku z tym, oszczędności możemy poszukać także w zmianie technologii grzewczej. Jeśli nasza działka posiada dostęp do przyłącza gazu, dobrą alternatywą jest ogrzewanie gazowe.