Dach wieńczy nasz dom, chroniąc go przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. Ma również ogromny wpływ na zewnętrzną stylistykę budynku. Nie może zatem dziwić fakt, że dach jest jednym z kosztowniejszych elementów w procesie budowy domu. O tym, ile dokładnie zapłacimy za tą konstrukcję, decyduje kilka czynników: kształt, wykorzystane materiały, zastosowana technologia. No właśnie, w jaki sposób rodzaj dachu wpływa na koszty budowy domu?
Koszty budowy domu a kształt dachu
Podstawowym kryterium jest oczywiście kształt dachu. Najpopularniejsze są dachy dwuspadowe i czterospadowe. W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym coraz popularniejsze są również dachy płaskie. Rzadziej spotkamy się natomiast z dachami pulpitowymi, czyli jednospadowymi. W jaki sposób kształt dachu oddziałuje na wartość inwestycji? Najtańszym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy. To bardzo prosta konstrukcja, a co więcej, można ją zbudować z pomocą gotowych, prefabrykowanych wiązarów. Minusem jest jednak to, że dach dwuspadowy można zastosować wyłącznie do określonej rozpiętości na zwartych i regularnych bryłach.
Dobrze pod kątem kosztów wypada także dach płaski kryty papą. W zależności od specyfiki budynku, może on być nieznacznie tańszy lub nieco droższy od dachu dwuspadowego o kącie nachylenia 25 stopni. Uniwersalne i wielozadaniowe dachy czterospadowe dają większą swobodę w kwestii rozpiętości i skomplikowania bryły, ale wypadają średnio o 10-20% drożej niż dachy dwuspadowe. Najdroższe są natomiast dachy wielospadowe, którymi pokrywa się nieregularne bryły. Mogą one być nawet o 30-40% droższe od dachów płaskich.
Kąt nachylenia w przypadku dachów spadzistych
Na koszty budowy domu pokrytego dachem spadzistym w dużej mierze wpływa kąt nachylenia. To właśnie kąt nachylenia predysponuje technologię budowania więźby. I tak, dach dwuspadowy o kącie nachylenia 45 stopni może być nawet 10-20% droższy od dachy dwuspadowego o kącie 25 stopni. W naszym artykule na temat dachów (https://new-house.com.pl/dachy) możesz dowiedzieć się więcej na temat niuansów związanych z konstrukcją więźby dostosowaną do kąta nachylenia. Czynnik ten decyduje o tym, jak dużo przestrzeni będzie na poddaszu. Problem w tym, że kąt nachylenia dachu, a także maksymalna wysokość budynku mogą być mocno ograniczone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy.
Dodatkowe elementy architektoniczne
Złota zasada budowania dachów głosi – im prostszy dach, tym mniejsze koszty budowy. Każdy dodatkowy element architektoniczny może znacząco windować ceny nieruchomości. Chodzi tu oczywiście o wszelkiego rodzaju lukarny, wykusze czy bawole oka. Warto także zaznaczyć, że takie konstrukcje mogą mieć wpływ na gorszą energooszczędność budynku. Skoro jesteśmy przy dodatkowych elementach architektonicznych, wpływ na budowę dachu będą miały również okna dachowe, które posłużą nam do oświetlenia wnętrz na poddaszu. Teoretycznie, w niewielkich domach w zupełności wystarczą duże okna umieszczone w ścianach szczytowych, niemniej jednak, w wielu przypadkach wymagany jest przynajmniej jeden wyłaz dachowy.
Zastosowane materiały budowlane
Konstrukcja dachu składa się z jego podstawy (więźba w przypadku dachów spadzistych i strop w przypadku płaskich), warstwy izolacyjnej oraz pokrycia. W przypadku niektórych dachów stosuje się krycie wstępne (np. deskowanie) oraz krycie zewnętrzne (dachówka, blacha, papa). Wybór materiałów budowlanych ma ogromny wpływ na łączne koszty budowy dachu. Weźmy chociażby dachówki ceramiczne – te tańsze kupimy od 40 zł za metr kwadratowy, podczas gdy za pokrycie od renomowanego producenta zapłacimy nawet ponad 100 zł od metra.
Wpływ ma także sposób ocieplenia poddasza. Wyróżniamy tu dwa najpopularniejsze sposoby: wełnę mineralną lub pianowanie. Jakość materiału termoizolacyjnego ma spory wpływ na koszty zakupu. Do tego dochodzą wszelkie prace wykończeniowe: poprawki blacharskie, uszczelnienie i zabezpieczenie newralgicznych punktów (np. komin), montaż orynnowania oraz instalacji odgromowej, a w niektórych przypadkach także montaż barier przeciwśnieżnych. W przypadku dachów spadzistych do prac wykończeniowych zaliczymy także wykonanie podbitki dachowej.
Jakie dachy okazują się najtańsze w budowie?
Przykładem taniego w budowie, a zarazem niezwykle praktycznego dachu jest bezokapowy dach dwuspadowy zastosowany w przypadku nowoczesnych stodół. Bardzo często takie dachy, a także elewację pokrywa się blachą, która wydatnie przyczynia się do walorów termoizolacyjnych. Dachy dwuspadowe w nowoczesnych domach rzadko kiedy posiadają dodatkowe elementy, takie jak lukarny czy wykusze. Coraz częściej rezygnuje się także z okien dachowych na rzecz portfenetrów w ścianach szczytowych. Z kolei w nowoczesnych domach piętrowych, efektownym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem będzie stropodach wykończony dobrą papą termozgrzewalną.