Akademia Budowlana

Najbardziej kosztowne elementy w budowie domu jednorodzinnego

Spis treści:

Budowa domu w technologii murowanej wymaga sporego budżetu. Inwestorzy zawsze powinni przygotować przynajmniej 10% zapasu od spodziewanej kwoty inwestycji. Często bowiem na różnych etapach mają miejsce sytuacje, które wymagają wyłożenia dodatkowych kosztów. Zastanawiasz się, które etapy budowy domu pochłaniają najwięcej kosztów? W tym artykule wymienimy siedem takich elementów oraz podpowiemy, na czym można zaoszczędzić.

 

Adaptacja projektu

 

Adaptacja projektu to proces polegający na przystosowaniu gotowego projektu do specyfiki działki. Należy uwzględnić warunki zabudowy, MPZP, warunki wodno-gruntowe oraz ukształtowanie terenu. Architekt może także wprowadzić zmiany, które przystosują projekt do potrzeb domowników. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana to dodatkowe koszty. Najmniej zapłacimy za zmianę układu ścian działowych czy wstawienie dodatkowych okien (do kilkuset złotych). Najbardziej kosztowna jest zmiana technologii budowy i konstrukcji dachu (ponad 2500 złotych).

 

Dlatego też, inwestor powinien poszukać projektu idealnie dostosowanego do swoich potrzeb i specyfiki działki, aby adaptacja nie nastręczyła dodatkowych kosztów. Na stronie firmy New House z projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow) znajdziesz kilka tysięcy gotowych opracowań z wyceną, stworzonych przez renomowane pracownie i architektów. W tym miejscu łatwiej wybierzesz projekt dostosowany do potrzeb przyszłych domowników.

 

Roboty ziemne i osadzanie fundamentów

 

Całkiem spory nakład pracy wiąże się z wykonaniem niezbędnych robót ziemnych oraz posadowieniem fundamentów, które będą decydować o trwałości naszego budynku. Ławy fundamentowe to rozwiązanie nieco tańsze od płyty fundamentowej. W kosztach należy uwzględnić także hydroizolację oraz termoizolację fundamentów. W rezultacie, za jeden metr kwadratowy pracy związanej z budową fundamentów trzeba będzie zapłacić mniej więcej ok. 200 – 300 złotych.

 

Murowanie ścian zewnętrznych

 

Na koszty budowy domu bardzo mocno wpływa wybór materiałów na ściany zewnętrzne. Do wyboru pozostają pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego, cegły, a także keramzytobeton. Do tego dochodzi technologia: wyróżniamy ściany dwuwarstwowe i trzywarstwowe, a sposób ich konstrukcji jest nieco inny. Koszt za metr kwadratowy murowania ścian zewnętrznych oscyluje w granicy od 200 do 500 zł za metr kwadratowy w zależności od wybranego materiału. A zatem, jest to jeden z tych elementów, gdzie łatwiej jest znaleźć ewentualne oszczędności. 

 

Konstrukcja dachu

 

Dużych wydatków wymaga również konstrukcja dachu. W przypadku więźby dachowej są to koszty rzędu 60 zł/m2 w przypadku prostych dachów dwuspadowych i nawet 150zł/m2 w przypadku skomplikowanych i nieregularnych dachów. Koszt pokrycia (papa termozgrzewalna, dachówka, blacha) to wydatek rzędu 40 – 120 zł/m2. Do tego należy doliczyć niezbędne akcesoria: membranę, termoizolację dachu, instalację odgromową, orynnowanie. W naszym artykule na temat budowy domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) wiele miejsca poświęcamy właśnie konstrukcji dachu, jako iż to ona jest jednym z najkosztowniejszych elementów przy budowie domu jednorodzinnego.

 

Okna i drzwi zewnętrzne

 

Wydatne koszty wiążą się również ze wstawieniem okien oraz drzwi zewnętrznych. Koszty te poszły w górę w 2021 roku, kiedy to wprowadzono nowe standardy w kontekście energooszczędności. W nowych domach nie można stosować okien, których współczynnik przenikania ciepła jest wyższy od ustalonych norm. Najdroższe są nowoczesne i duże przeszklenia stosowane w pokoju dziennym. Swoje kosztują również okna dachowe. Możemy śmiało zakładać, że w przypadku domu z poddaszem, komplet wszystkich okien i drzwi będzie kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

 

System grzewczy i wentylacja

 

Dużym wydatkiem jest zakup i montaż niezbędnych elementów instalacji grzewczej. Najtaniej wychodzą tradycyjne kotły na paliwo stałe lub ciekłe, a także kotły gazowe. Nieco droższe są systemy bazujące na energii elektrycznej. Natomiast najdroższym, ale zarazem najlepszym systemem w perspektywie czasu jest pompa ciepła. A skoro mowa o systemie grzewczym, duże wydatki pochłania także wykonanie wentylacji, przy czym nie ma wpływu czy będzie to wentylacja grawitacyjna z kominem, czy też nowoczesna wentylacja mechaniczna zwana rekuperacją. W nowoczesnych domach, dobry system grzewczy i wentylacja to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Ocieplenie budynku

 

Oszczędności z całą pewnością nie należy szukać przy wyborze materiałów termoizolacyjnych do ocieplenia dachu oraz ścian zewnętrznych. Należy pamiętać, że dobra termoizolacja przekłada się na dużo niższe koszty eksploatacyjne w przyszłości. W związku z tym, warto wybrać materiały odznaczające się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Jakościowe ocieplenie metra kwadratowego ściany zewnętrznej lub dachu to wydatek rzędu nawet 200 złotych.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.