Zagospodarowanie terenu działki wymaga rozplanowania miejsca na podjazd oraz ewentualne miejsce parkingowe, a także poprowadzenia alejek ogrodowych. W tym celu wykorzystywane są kostki lub płyty chodnikowe. Płyty są dostępne w większych formatach, dzięki czemu możliwe jest szybsze zrealizowanie niezbędnych prac budowlanych. Inwestor stoi jednak przed wieloma trudnymi wyborami. W tym artykule podpowiemy, jak wybrać optymalne płyty chodnikowe na ogród.
Z jakich materiałów wytwarzane są płyty chodnikowe?
Do produkcji płyt chodnikowych wykorzystuje się wiele różnorodnych materiałów. Najczęściej spotkamy się z uniwersalną i estetyczną kostką brukową, z pomocą której można tworzyć dowolne kształty. Szeroki wybór kolorystyk, faktur oraz formatów sprawia, że płyty chodnikowe wykonane z kostki brukowej można dość łatwo dostosować do zewnętrznej stylistyki domu. Minusem kostki brukowej są stosunkowo wysokie ceny materiału, podatność na zabrudzenia, a także konieczność okresowego stosowania środków do usuwania chwastów. W naszym artykule o kostce ogrodowej możesz dowiedzieć się więcej na temat tego materiału.
Płyty chodnikowe można wykonać również z betonu. Tutaj często spotkamy się z dużymi formatami, co znacznie przyspiesza prace budowlane. Równomierna powierzchna zapobiega chwastom, zwiększa bezpieczeństwo domowników, a także świetnie łączy się z minimalistycznymi stylistykami współczesnych domów. Minusem jest natomiast mniejsza swoboda w układaniu. Z płyt betonowych trudniej uzyskać fantazyjne zawijasy. Alejki ogrodowe oraz tarasy bardzo często wykonuje się również z płytek kamiennych, które dają większą swobodę, ale z drugiej strony są droższe od betonu.
Jak dobrać optymalną grubość płyt chodnikowych?
Jednym z kluczowych kryteriów wyboru płyt chodnikowych jest ich grubość, która powinna być dostosowana do późniejszego sposobu eksploatacji nawierzchni. Cienkie płyty o grubości 2cm, 3 cm lub 4,5 cm zazwyczaj wykorzystujemy do konstruowania alejek ogrodowych, tarasów oraz pieszych ciągów komunikacyjnych. Z grubszych płyt układamy natomiast podjazd, który musi znieść nacisk zaparkowanego samochodu. Minimum to płyty o grubości 5 lub 7 cm, które stosujemy zazwyczaj do podjazdu, na którym będą się poruszać lub parkować samochody osobowe do 3,5 tony. Jeśli podjazd będzie eksploatowany przez cięższe pojazdy, wówczas warto wybrać płyty o grubości ponad 7 cm.
Kolorystyka, faktura i format płyt chodnikowych
Płyty chodnikowe odznaczają się dużą różnorodnością zarówno w kwestii kolorystyki, faktury, jak również formatu. Jeśli chodzi o format, płytki geometryczne znacznie ułatwiają montaż według zaplanowanej wcześniej aranżacji. Z kolei niesymetryczne płytki wyglądają ciekawiej i dają więcej swobody, ale wymagają również większej wprawy przy układaniu. Jeśli chodzi o faktury, dostępne są uniwersalne płyty gładkie, dekoracyjne płyty ażurowe, płyty imitujące różne tworzywa, a także płyty płukane z domieszką drobnego kamienia. Do budowy podjazdu najlepiej sprawdzą się płyty gładkie, natomiast przy alejkach ogrodowych mamy większą swobodę wyboru.
Płyty chodnikowe powinny być dostosowane do stylistyki zewnętrznej domu. Należy uwzględnić kolor elewacji oraz stolarki okiennej, a także kolor pokrycia dachowego. Warto zaznaczyć, że projekt budowlany zawiera w sobie także projekt zagospodarowania terenu lub działki, na którym można dopasować poszczególne elementy pod kątem spójności stylistycznej. W naszym artykule o zagospodarowaniu terenu (https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu) możesz dowiedzieć się więcej na temat projektowania i aranżowania całej powierzchni działki budowlanej wokół domu.
Czym powinny charakteryzować się funkcjonalne płyty chodnikowe?
Praktyczne płyty chodnikowe powinny być przede wszystkim proste w czyszczeniu. Estetyczny podjazd z kostki brukowej jest niestety narażony na liczne zabrudzenia, które ciężko domyć. Ponadto, w pustych przestrzeniach często pojawiają się chwasty, które musimy eliminować. Pod tym względem dużo lepiej wypadają gładkie płyty betonowe, które są łatwe w czyszczeniu oraz nie wymagają odchwaszczania. Kolejną kwestią jest antypoślizgowa powierzchnia, która gwarantuje wysoki komfort oraz bezpieczeństwo poruszania się po podjeździe, na tarasie czy po alejkach ogrodowych. Nieodzowną cecha funkcjonalnych płyt chodnikowych jest również odporność na czynniki atmosferyczne.
Ile kosztują jakościowe płyty chodnikowe?
Ceny płyt chodnikowych są bardzo zróżnicowane i zależą od materiału wykonania, grubości, faktury, kolorystki oraz oczywiście renomy producenta. Należy jednak liczyć się z wydatkiem rzędu od 40 złotych do nawet 120 złotych za metr kwadratowy. W naszym artykule poświęconym aranżacji ogrodu (https://new-house.com.pl/ogrody) możesz dowiedzieć się więcej na temat procesu projektowania ogrodu oraz przestrzeni wokół domu. W projekcie budowlanym można zawrzeć informacje techniczne na temat podjazdu czy też alejek ogrodowych, co pozwala na wliczenie płyt chodnikowych do precyzyjnego kosztorysu budowlanego.