Na przestrzeni ostatnich lat znacznie zaostrzono wymogi względem charakterystyki energetycznej budynku. Wiele wskazuje na to, że normy w kolejnych latach będą coraz bardziej rygorystyczne. To sprawia, że w nowoczesnym budownictwie coraz częściej sięgamy po innowacyjne materiały termoizolacyjne, które pozwalają utrzymać wyprodukowane ciepło. I tu pojawia się styropian grafitowy. Czy rzeczywiście jest on lepszy od styropianu białego?
W jaki sposób produkowany jest styropian grafitowy?
Biały styropian powstaje w procesie spieniania pary wodnej i granulek polistyrenu. Polistyren to tworzywo sztuczne od lat wykorzystywane jako izolator. Jego granulki w zetknięciu z parą wodną mogą zwiększyć swoją objętość nawet kilkudziesięciokrotnie. To właśnie dlatego płyta styropianowa jest tak zwarta, a jednocześnie, zachowuje bardzo niską wagę. Styropian grafitowy powstaje w bardzo podobny sposób, tyle tylko, że procesie spieniania wykorzystuje się dodatkowe uszlachetniacze, które zmieniają jego parametry termoizolacyjne. Najczęściej jest to grafit, choć można wykorzystać także sadzę lub związki aluminium. Każdy uszlachetniacz stosowany w produkcji styropianu grafitowego łączy jedna cecha: ma on zdolność pochłaniania promieniowania podczerwonego.
Czym różni się styropian grafitowy od białego?
Mówiąc krótko: kolorem. I to właśnie ta różnica decyduje o tym, że styropian grafitowy okazuje się lepszym izolatorem od styropianu białego. Szary czy też grafitowy kolor jest efektem wykorzystania uszlachetniaczy w procesie produkcyjnym. Uszlachetniacze z kolei są bezpośrednim powodem, dla którego grafitowy styropian odznacza się lepszymi parametrami. O właściwościach izolacyjnych decyduje współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im jest on wyższy, tym gorszy izolator. Styropiany białe odznaczają się współczynnikiem na poziomie 0,040 W/(mK), podczas gdy w przypadku styropianu szarego jest to 0,030 W/(mK). I tu dochodzimy do sedna: cieńsza warstwa styropianu szarego jest w stanie zaoferować nam równie dobrą ochronę co gruba warstwa styropianu białego.
Jakie korzyści może zaoferować styropian grafitowy?
Z pomocą efektywniejszego styropianu szarego znacznie łatwiej jest sprostać rosnącym wymogom charakterystyki energetycznej budynku. Nacisk na energooszczędność oraz minimalizację zapotrzebowania na energię do ogrzewania domu sprawia, że styropian grafitowy znajduje coraz szersze zastosowanie we współczesnym budownictwie. Gwarantuje on doskonałą termoizolację przy znacznie cieńszej warstwie, co oczywiście pozwala ograniczyć grubość ścian zewnętrznych. Wpływa to chociażby na większą ilość światła dziennego wpadającego do domu. Domy ocieplone bardzo grubą warstwą styropianu często posiadają okna głęboko w ścianie, co naturalnie ogranicza dostęp do dziennego światła. W naszym artykule o elewacjach (https://new-house.com.pl/elewacje) poruszamy ciekawe kwestie związane z wykończeniem budynku. Wśród zalet styropianu grafitowego należy wymienić to, że stanowi on mniejsze obciążenie dla konstrukcji budynku.
Czy styropian grafitowy posiada wady?
Ciemniejszy kolor styropianu grafitowego okazuje się jego największą wadą. Jest on bardziej podatny na szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego. To sprawia, że styropian ten nie może być przez dłuższy czas magazynowany na otwartej przestrzeni. Ponadto, przytwierdzone do elewacji płyty powinny być jak najszybciej otynkowane. Długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych prowadzi bowiem do spadku właściwości termoizolacyjnych. W naszym artykule o budowie domu znajdziesz wiele ciekawych informacji poświęconych poszczególnym etapom realizacji projektu, w tym również ociepleniom i wykończeniu elewacji.
Drugim minusem jest natomiast cena. Lepsze właściwości termoizolacyjne styropianu grafitowego sprawiają, że jest on droższy od styropianu białego. Różnice nie są jednak tak duże, jak sądzą niektórzy. Zazwyczaj zapłacimy od 30 do 50 złotych więcej za metr kwadratowy materiału. Biorąc jednak pod uwagę korzyści, są to koszty, które warto ponieść.
Czy warto wybrać ocieplenie ze styropianu grafitowego?
Choć grafitowy styropian jest droższy od styropianu białego, jest to opłacalna inwestycja, którą możemy polecić inwestorom chcącym mieć gwarancję wysokiej charakterystyki energetycznej swojego domu. Różnice cenowe nie są aż tak duże, a po uwzględnieniu wszystkich korzyści można dojść do wniosku, że w praktyce jest to inwestycja w przyszłość. Lepsza charakterystyka energetyczna domu oznacza mniejsze koszty ogrzewania, a to w prostej linii prowadzi nas do oszczędności. Należy także podkreślić, że w nadchodzących latach czekają nas kolejne zmiany, które sprawią, że coraz trudniej będzie otrzymać pozwolenie na budowę domu. Wszystko za sprawą co raz to bardziej rygorystycznych wymogów w kwestii charakterystyki energetycznej. Może się zatem okazać, że już za kilka lat styropian grafitowy nie będzie alternatywą, ale głównym wyborem.