Akademia Budowlana

Pozwolenie wodnoprawne - co to takiego ?

Spis treści:

Pozwolenie wodnoprawne jest niczym innym, jak decyzją administracyjną, która niezbędna będzie chociażby do budowy stawu, przydomowej elektrowni, czy oczyszczalni ścieków. Uzyskanie jej jest dosyć czasochłonne, dlatego warto wcześniej wiedzieć, gdzie można się o nią ubiegać oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten dokument. Co powinniśmy wiedzieć o pozwoleniu wodnoprawnym?

 

Pozwolenie wodnoprawne – co to takiego?

 

Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, pozwolenie wodnoprawne jest decyzją administracyjną, dzięki której możliwe będzie szczególne wykorzystywanie wód, a także instalacja urządzeń wodnych, służących chociażby do wprowadzania ścieków do wód czy ziemi. Bez tego dokumentu nie będzie można wybudować stawu w ogrodzie, małej, przydomowej elektrowni wodnej, czy innych instalacji, które powiązane są z wykorzystaniem wody. Ubieganie się o pozwolenie wodnoprawne wymaga złożenia właściwego wniosku w przeznaczonym do tego celu organie administracyjnym.

 

Co powinno zawierać pozwolenie wodnoprawne?

 

W tym dokumencie powinny się znaleźć konkretne elementy. Należą do nich:

  1. cel oraz zakres korzystania z wód,
  2. warunki wykonania uprawnienia,
  3. obowiązki związane z ochroną środowiska, interesów ludności oraz gospodarki.

 

Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe zapisy, to w pozwoleniu wodnoprawnym możemy znaleźć chociażby:

 

Szczegóły znaleźć można w ustawie Prawo wodne z 24 października 1974 roku.

 

Do czego wymagane jest pozwolenie wodnoprawne?

 

Sprecyzowane zapisy, które określają, co będzie wymagało pozwolenia wodnoprawnego, możemy znaleźć w ustawie o Prawie wodnym z dnia 20 lipca 2017 roku. Warto jednak wiedzieć, że jeśli zamierzamy wybudować jedynie dom jednorodzinny, który nie będzie podlegał pod działalność gospodarczą, to pozwolenie wodnoprawne może być niezbędne do odprowadzania wód opadowych do rowu czy wybudowania stawu lub oczka wodnego. Może się także okazać, że w przypadku, kiedy będziemy chcieli podnieść teren naszej działki, to pozwolenie wodnoprawne także będzie konieczne. Oczywiste jest także posiadanie pozwolenia wodnoprawnego w przypadku instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków, zbiornika na wodę deszczową oraz na wybudowanie studni.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.