Akademia Budowlana

Działki na sprzedaż — na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Spis treści:

Budowa domu to złożone przedsięwzięcie wymagające od inwestora zaangażowania czasu, uwagi oraz środków. Jednakże, zanim przystąpimy do realizacji tego marzenia, musimy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym docelowo zamieszkamy. Bez tego budowa będzie tylko mocno oddalonym w czasie planem, którego nie sposób skonkretyzować.

 

Jeśli chodzi o zakup działki budowlanej, to wybór odpowiedniej lokalizacji jest zaledwie przysłowiowym „wierzchołkiem góry lodowej” przedsięwzięcia, ponieważ przed ostateczną decyzją i podpisaniem umowy należy sprawdzić szereg zmiennych, których pominięcie może mieć kosztowne w skutkach konsekwencje i przysporzyć nam szeregu problemów, których można było uniknąć, poświęcając sprawie odpowiednią ilość uwagi.

 

W sytuacji, gdy inwestor nie ma stosownej wiedzy oraz doświadczenia w przeprowadzaniu tego rodzaju analizy najrozsądniejszym rozwiązaniem, zapewniającym odpowiedni poziom bezpieczeństwa jest nawiązanie współpracy z firmą budowlaną, której zakres usług obejmuje również doradztwo w wyborze działki. New-House należy do grona tego rodzaju przedsiębiorstw, co w praktyce oznacza, że inwestor zlecający nam budowę domu może liczyć na naszą pomoc w zakupie działki pod budowę nieruchomości.
Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, co należy wziąć pod uwagę, wybierając teren pod budowę domu, aby była to inwestycja trafiona?

 

Lokalizacja działki budowlanej


Na początek należy, choć wstępnie określić jakie okolice nas interesują w kontekście lokalizacji terenu pod budowę np. o jakim regionie kraju mówimy, w pobliżu jakiego miasta powinna znajdować się działka oraz to czy ma być na terenach podmiejskich, czy może na wsi w znacznym oddaleniu od terenów zurbanizowanych? Na tym etapie warto rozważyć wszystkie za i przeciw każdej z opcji. Może się bowiem okazać, że teren znajdujący się w znacznym oddaleniu od innych nieruchomości oprócz oczywistych zalet związanych ze spokojem będzie się wiązał również ze znacznymi kosztami doprowadzenia mediów.

 

Jeśli zaś interesuje nas działka budowlana znajdująca się pośród innych nieruchomości, to warto zwrócić uwagę na jej bliskie i nieco dalsze otoczenie, które może mieć znaczący wpływ na komfort mieszkania. Tory kolejowe, droga szybkiego ruchu czy hałaśliwa lub uciążliwa działalność gospodarcza może skutecznie uprzykrzyć życie nie tylko, wtedy gdy znajduje się za płotem. Niezwykle ważne jest także sprawdzenie, czy tego typu przedsięwzięcia nie są planowane w przyszłości. Każdy z nas bowiem słyszał o sytuacjach, w których nowa fabryka oddalona nawet o kilka kilometrów zmusza mieszkańców do zmiany miejsca zamieszkania, narażając ich tym samym na potężne straty finansowe.

 

 

Powierzchnia i kształt działki budowlanej


Powszechnie przyjmuje się, że działka budowlana powinna mieć minimum 700 metrów kwadratowych, natomiast optymalna powierzchnia to 1000 metrów kwadratowych. Jednakże to jak dużej działki powinniśmy poszukiwać, zależy od tego, jak duży dom planujemy wybudować. Nie należy zapominać także o tym, że budynek to tylko jeden z elementów składających się na kompletną nieruchomość. Ważne są także tereny zielone wokół domu, na które również powinno się znaleźć miejsce. Dopiero połączenie powierzchni planowanego budynku z powierzchnią ogrodu wskaże nam, jak dużej działki pod budowę potrzebujemy.

 

Nie należy również zapominać o obostrzeniach prawnych obowiązujących w zakresie odległości budynku od granicy działki – minimum 3 metry w przypadku ściany bez okien oraz minimum 4 metry, jeśli w ścianie zamontowano stolarkę okienną lub drzwiową.
Jeśli zaś chodzi o kształt to działka prostokątna oraz kwadratowa o szerokości minimum 15 metrów jest najprostsza w zabudowie, a co za tym idzie, najłatwiej wpisać w nią gotowy projekt domu. Działki o nietypowych kształtach najczęściej wymagają przygotowania projektu nieruchomości na indywidualne zamówienie, co wiąże się z wyższym kosztem jego zakupu.

 

Topografia i zalesienie działki budowlanej


Inwestorzy niesłusznie uważają, że sprawdzić należy jedynie to czy działka jest pochyła. Równie ważne jest to czy nieruchomość, nie należy do terenów zsypowych lub zalewowych. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ działki o niekorzystnym ukształtowaniu najczęściej wymagają wykonania prac dodatkowych, dzięki którym ryzyko wynikające z zagrożeń zewnętrznych znacząco maleje. Niestety malejące ryzyko oznacza jednocześnie rosnące koszty inwestycji. Jeśli zaś na wybranym przez nas terenie znajduje się dużo drzew to albo musimy pogodzić się z faktem, że będziemy mieli do wykorzystania mniejszą powierzchnię działki albo musimy znaleźć czas na odpowiednie formalności, które poprzedzą odlesienie nieruchomości.

 

Rodzaj gruntu na działce budowlanej


Zlecenie badania gruntu na interesującej nas działce budowlanej może pomóc w uniknięciu późniejszych problemów, jeśli okaże się, że mamy do czynienia z terenem problematycznym. Określenie, jaki rodzaj gruntu dominuje na działce, pozwala również określić poziom wód gruntowych. Warto również sprawdzić, czy nieruchomość nie znajduje się na terenach zalewowych – ich mapy można bez problemu znaleźć w Internecie.

 

Uzbrojenie działki budowlanej


Działka pod budowę domu powinna mieć dostęp do wody, kanalizacji, energii elektrycznej oraz gazu. Jednak takie idealne okoliczności rzadko występują. Od stopnia uzbrojenia działki będzie w dużej mierze zależeć jej cena. Jednak myli się ten, kto myśli, że zakup tańszego terenu pozbawionego mediów pozwala w znaczny sposób zaoszczędzić. Są to w istocie oszczędności pozorne, ponieważ uzbrajanie działki we własnym zakresie jest najczęściej niezwykle kosztowne, a do tego zajmuje dużo czasu związanego z załatwianiem niezbędnych formalności i podpisaniem umów z dostawcami. Należy mieć tego świadomość już na etapie wyboru działki budowlanej.

 

Warto również sprawdzić, czy w interesującym nas terenie nie są ukryte dodatkowe instalacje (zarówno nad ziemią, jak i w ziemi). Ich istnienie jest o tyle ważne, że może zdeterminować umiejscowienie budynku na działce, gdyż prawo jasno wskazuje, jakie są minimalne odległości domu od tego rodzaju instalacji.

 

Droga dojazdowa do działki budowlanej


Wydawać by się mogło, że droga dojazdowa to mało znaczący detal. Myli się jednak ten, kto myśli, że można sobie darować sprawdzenie tej zmiennej. Działka budowlana powinna posiadać drogę dojazdową o określonej prawem szerokości. Oczywiście najkorzystniej, gdy jest to jednocześnie droga publiczna. Dlaczego? Ano dlatego, że w innym wypadku zmuszeni będziemy ustanawiać służebność drogi koniecznej prowadzącej przez działki należące do naszych potencjalnych sąsiadów. Oczywiście wszystko może przebiegnąć bez problemów. Jednak historia naszej działalności wskazuje, że nie brakuje również sytuacji, które kończą się na sali sądowej.

 

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego


Wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego można uzyskać, nie będąc właścicielem działki. W tym celu należy złożyć wniosek w przyporządkowanym terytorialnie Urzędzie Gminy. W wypisie znajdziemy informację o tym, czy interesujący nas teren przeznaczony jest pod budownictwo jednorodzinne, czy może jest to działka rolno-budowlana. A jeśli teren pozwala na budowę tak to, jaki rodzaj nieruchomości możemy na nim wybudować? W praktyce chodzi zarówno o dopuszczalną powierzchnię zabudowy, jak również ilość kondygnacji czy możliwy kąt nachylenia dachu itp. Dzięki temu już na wstępie będziemy mieć świadomość czy nieruchomość, o jakiej marzymy, da się wybudować na konkretnym terenie.

 

W przypadku gdy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla danej działki budowlanej nie istnieje (a jest to sytuacja niezwykle częsta) należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla konkretnej działki. Również do tego nie musimy być właścicielem. Niestety ta procedura jest znacznie bardziej czasochłonna i może potrwać nawet 90 dni.

 

Stan prawny działki budowlanej


W wydziale geodezji miejscowego starostwa a dokładniej w ewidencji gruntów i budynków możemy pozyskać wypis z rejestru gruntów oraz mapę, która odpowie nam na pytanie, jaka jest rzeczywista powierzchnia, oraz klasa gruntu na działce, którą jesteśmy zainteresowani. Znajdziemy tam również informacje o właścicielu lub właścicielach działki oraz o numerze księgi wieczystej, w której możemy sprawdzić zarówno przeznaczenie terenu, jak i ewentualne obciążenia, które na nim ciążą tj. np. hipoteka.

 

 

New-House – fachowe doradztwo w zakupie działki budowlanej


Inwestorzy decydujący się na budowę domu z New-House mogą liczyć również na pomoc w wyborze działki. Wsparcie to obejmuje wszystkie wymienione wyżej zagadnienia od znalezienia odpowiedniej lokalizacji w wybranej przez klienta części kraju poprzez sprawdzenie terenu pod kątem technicznym oraz prawnym. Analizujemy również teren pod kątem wybudowania na nim nieruchomości według wybranego projektu budowlanego. A w razie potrzeby wykonujemy odpowiednie badania gruntu. Nasza pomoc obejmuje także poszukiwania źródła finansowania zakupu działki dopasowanego do potrzeb i możliwości inwestora.

 

Nie trzeba dodawać, że wsparcie naszą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem stanowi znaczne ułatwienie i minimalizuje ryzyko zakupu działki budowlanej, która z jakichś względów okaże się problematyczna czy wręcz niemożliwa do zabudowy. Nie mówiąc już o oszczędności czasu, jaką daje taka współpraca. Jeśli więc planujesz budowę domu i w związku z tym poszukujesz odpowiedniego terenu do zrealizowania tej inwestycji, zachęcamy do kontaktu z New-House. Chętnie powitamy Cię w gronie naszych zadowolonych klientów! Zapraszamy!

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.