Przerwy technologiczne na budowie. Ile trzeba czekać z poszczególnymi pracami?
Spis treści:
W nowoczesnym budownictwie, prace są organizowane w takie sposób, aby do minimum ograniczyć niezbędne przerwy technologiczne. Dzięki temu można skrócić czas potrzebny do osiągnięcia określonych etapów budowy. Mimo to, budowa nie może trwać nieprzerwanie. Wyróżniamy bowiem kilka etapów, na których potrzebne jest przynajmniej kilka dni przerwy przed wznowieniem prac. W tym artykule opowiemy o najczęstszych przerwach technologicznych w budowie domu.
Czym właściwie są przerwy technologicznie?
Przerwa technologiczna to czas, który należy odczekać, aby wzniesione wcześniej elementy uzyskały minimalną wytrzymałość potrzebną do rozpoczęcia dalszych prac. Jest to niezbędne do uzyskania trwałego domu, w którym nie wystąpią wady konstrukcyjne. Długość oraz częstotliwość przerw technologicznych zależy od wielu czynników: technologii budowy domu, wybranych materiałów, warunków atmosferycznych panujących w danym okresie roku.
Prowadzenie prac bez przerwy jest niemożliwe, ponieważ w każdej technologii znajdziemy poszczególne etapy, które muszą zostać oddzielone odpowiednio długą przerwę. Oczywiście, w wielu przypadkach możliwe jest kontynuowanie równoległych robót w innej części budynku. Niemniej jednak, niektóre przerwy technologiczne oznaczają, że na budowie nie można podejmować żadnych innych prac, a wtedy pozostaje nam cierpliwie czekać, aż możliwe stanie się wznowienie budowy i ruszenie z kolejnymi działaniami.
Przerwy technologiczne przy stawianiu fundamentów
W przypadku prac ziemnych, przerwy technologiczne nie są konieczne. Czasami jedynie zachodzi potrzeba odczekania na obniżenie się poziomu wód gruntowych. Pierwsza przerwa nadchodzi po położeniu ławy fundamentowej. Na niej wymurowane zostaną ściany, ale wcześniej należy odczekać 2-3 dni na umocnienie się ław. Nieco dłuższe przerwy mogą się pojawić, gdy dom będzie wznoszony na płycie fundamentowej z betonu lekkiego. W takich sytuacjach, kolejne warstwy są kładzione w dwóch lub trzech etapach. Przerwa zapobiega nadmiernemu zagęszczaniu się betonu, co pogorszyłoby właściwości termoizolacyjne płyty fundamentowej.
Przerwy przy budowie domu w technologii murowanej
Budowa domu w technologii murowanej pozwala na uzyskanie trwałego budynku, którego nie skruszy czas, ani ekstremalne warunki pogodowe. Jednak jest to możliwe jedynie przy zachowaniu pewnych odstępów pomiędzy poszczególnymi etapami pracy. Weźmy chociażby konieczność schnięcia ścian. W mokrym betonie znajdują się ogromne ilości wody. Świeży beton schnie dosyć szybko, ale wilgoć uchodzi z niego przez kilka tygodni. Aby uniknąć problemu nadmiernej wilgoci w ścianach, potrzebna jest odpowiednia kolejność: położenie tynku wewnętrznego, ocieplenia, a następnie położenie tynku zewnętrznego.
Z tego samego względu, należy odczekać przynajmniej 14-28 dni z wznoszeniem ścian gipsowo-kartonowych. Jeśli postawimy je od razu, wilgoć ze schnącego betonu przejdzie do płyt, powodując ich pęcznienie oraz utratę właściwości mechanicznych. Po zabetonowaniu stropu należy także odczekać 28 dni na usunięcie szalunku. W innym razie, wytrzymałość stropu byłaby bardzo wątpliwa. Ściany na stropie można stawiać dopiero 28 dni po zabetonowaniu. Dobra firma budowlana tak organizuje prace, aby kilka przerw technologicznych zbiegło się ze sobą w jednym momencie.
Ile czasu potrzeba do rozpoczęcia prac wykończeniowych?
Prace wykończeniowe zwykle podejmuje się dopiero po całkowitym wyschnięciu betonu. W ten sposób eliminujemy ryzyko uszkodzenia położonych materiałów na skutek wilgoci. Po położeniu betonowej podłogi należy się wstrzymać nawet dwa miesiące z położeniem drewnianej podłogi. Płytki ceramiczne można kłaść na tynku po upływie kilkunastu dni. W przypadku ściany betonowej trzeba poczekać nawet trzy miesiące. Dlatego, po uzyskaniu stanu surowego zwykle trwa przynajmniej kilkutygodniowa przerwa.
Jak skrócić czas potrzebny do budowy domu?
Kluczem do sukcesu jest skorzystanie z usług wykwalifikowanej firmy budowlanej, która rozplanuje prace w taki sposób, aby przerwy technologiczne zbiegały się w tym samym momencie. Dobra organizacja czasu oraz poszczególnych prac to podstawa solidnej budowy prowadzonej w dobrym tempie. Firma New House ma duże doświadczenie w budowie domów w technologii murowanej, dzięki czemu wie, jak prowadzić pracę, aby maksymalnie skrócić niezbędne przerwy.
Kompleksowa budowa domu pod klucz – gwarancja niewielu przerw
Budowa domu w stanie surowym zajmuje od 2 do 5 miesięcy. Uzyskanie stanu pod klucz może zająć nawet dwa lata. Jednakże można skrócić ten czas, wybierając jedną firmę, która przeprowadzi wszystkie prace, począwszy od uzyskania stanu surowego, aż po precyzyjne wykończenie i uzyskanie domu gotowego do zamieszkania. Jeśli budowa domu jest prowadzona przez jedną firmę, osoba nadzorująca jest w stanie lepiej rozplanować poszczególne działania, tak, aby postawienie domu w technologii murowanej zajęło mniej czasu.