Instalacja fotowoltaiczna może nam zaoferować darmowy prąd pozyskiwany z energii słonecznej. To niezwykle popularne rozwiązanie stosowane w coraz większej liczbie domów. Inwestorzy planujący montaż fotowoltaiki często zastanawiają się nad tym, z jakimi wymogami technicznymi wiąże się taka instalacja. Ważną kwestią jest oczywiście ochrona przed piorunami. W tym artykule dowiesz się, jaka ochrona przeciwprzepięciowa jest niezbędna w przypadku fotowoltaiki.
Jaką rolę pełni instalacja odgromowa w naszym domu?
Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona naszego domu przed niekontrolowanym uderzeniem pioruna. Wyładowania mogą doprowadzić do uszkodzenia dachu. uszkodzić sieć energetyczną lub urządzenia elektryczne w domu, a nawet spowodować pożar. Dlatego też, na dachu i jego najwyższych punktach stosuje się specjalne zwoje drutu, który ma ściągnąć na siebie uderzenie pioruna. Złącza są połączone z przewodami odprowadzającymi na elewacji lub rynnach, a te z kolei prowadzą do uziomu, który bezpiecznie rozprowadza energię do gruntu. Mamy zatem do czynienia z kontrolowanym uderzeniem pioruna, co pozwala zminimalizować ryzyko szkód.
Instalacja odgromowa jest obowiązkowa w budynkach, których wysokość przekracza 15 metrów lub jego powierzchnia jest większa niż 500m2. Taki wymóg może pojawić się także w przypadku domów, które stanowią najwyższy punkt w okolicy lub są położone na wzgórzu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej o kompleksowej budowie domu z uwzględnieniem montażu niezbędnych instalacji ochronnych, takich jak piorunochron oraz orynnowanie. Przy adaptacji projektu domu zawsze uwzględniana jest specyfika działki, a także indywidualne oczekiwania inwestora.
Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga zastosowania piorunochronu?
W świetle przepisów prawnych, instalacja odgromowa nie jest obowiązkowym elementem ochronnym domu wyposażonego w fotowoltaikę. My jednak proponujemy spojrzenie na to zagadnienie z nieco innej perspektywy. Niezależnie od tego, czy dom posiada fotowoltaikę, czy też nie, uderzenie pioruna zawsze stanowi ogromne zagrożenie. Niekontrolowane wyładowania mogą poważnie uszkodzić dach, stwarzają zagrożenie dla domowników, mogą spowodować pożar, a także kosztowne szkody. Uderzenie pioruna w delikatne ogniwa fotowoltaiczne prawdopodobnie doprowadziłoby do nieodwracalnych uszkodzeń całej instalacji.
Instalacja odgromowa powinna być zatem elementem ochronnym każdego domu. W ten sposób inwestujemy w spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa w trakcie burzy. Minimalizujemy również ryzyko pojawienia się szkód na skutek uderzenie pioruna. A nawet jeśli do takowych dojdzie, ewentualne straty zostaną nam zwrócone z polisy ubezpieczeniowej obejmującej szkody powstałe w skutek burzy. Brak piorunochronu mógłby natomiast zablokować zwrot z polisy.
Wymagana ochrona przeciwprzepięciowa w przypadku fotowoltaiki
Mimo, że instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa, fotowoltaika wymaga prawidłowej ochrony przeciwprzepięciowej. Taka ochrona oznacza zabezpieczenie instalacji przed przepięciami w skutek awarii sieci energetycznej lub uderzenia pioruna. W tym celu stosuje się ograniczniki przepięcia, a także zabezpieczania SPD czyli ochronnik przepięciowy. Ponadto, wiele firm w trakcie montażu instalacji fotowoltaicznej wykonuje jej uziemienie, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo w trakcie burzy.
Prawidłowo zamontowana instalacja odgromowa w połączeniu z ochroną przepięciową sprawia, że nasza instalacja fotowoltaiczna jest niemal całkowicie bezpieczna w trakcie burzy. Biorąc pod uwagę wysokie koszty takich instalacji, a także korzyści, jakie przynosi naszemu domowi, warto zainwestować w jakościową ochronę. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/fotowoltaika możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zbudowana jest fotowoltaika, a także na czym dokładnie polega jej działanie.
Dlaczego należy uziemić instalację fotowoltaiczną?
Zastosowanie systemów ochronnych może zagwarantować niemal stuprocentowe bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej w trakcie burzy. W praktyce chodzi również o bezpieczeństwo samych domowników. Ewentualne przepięcia stwarzają realne zagrożenie porażenia prądem. Właśnie dlatego niezbędne są odpowiednie systemy przeciwprzepięciowe. Natomiast instalacja odgromowa minimalizuje ryzyko uderzenia pioruna bezpośrednio w ogniwa lub dach, na którym są one położone. Zwoje ściągają piorun na siebie, gwarantując kontrolowane odprowadzenie prądu do ziemi.
Mimo wszystko, intensywna burza może doprowadzić do uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej. Jeśli jednak nasz dom jest ubezpieczony od szkód powstałych w skutek burzy, koszty naprawy uszkodzeń pokryje ubezpieczyciel. Tu pojawia się jednak drobne „ale”. Jeśli nasz dom nie posiada instalacji odgromowej, ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia pieniędzy, stwierdzając winę użytkownika. To kolejny powód, dla którego każdy dom warto wyposażyć w skuteczny piorunochron.