Wybierając komin ze szlachetnej stali nierdzewnej nie mamy niestety gwarancji, że na przestrzeni lat nie pojawi się problem korodowania komina. Takiemu kominowi rzeczywiście nie zagraża wilgoć, jednak korozja może mieć również inne przyczyny. W tym artykule tłumaczymy, dlaczego kominy stalowe mogą ulegać rdzewieniu, a także, jak można wyeliminować ten problem.
Dlaczego komin stalowy ulega korozji?
Stal szlachetna o zwiększonej odporności na korozję bardzo dobrze radzi sobie z wilgocią. To jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za korodowanie metali. Wilgoć jest również czynnikiem nierozerwalnie związanym z kominem, który siłą rzeczy jest wystawiony nie tylko na działanie warunków atmosferycznych, ale również na wilgoć uchodząca wraz z ciepłym powietrzem ku górze. Kominy ze stali nierdzewnej są dodatkowo impregnowane, dzięki czemu, wilgoć nie jest im w stanie wyrządzić szkody. A zatem, dlaczego mimo to występuje problem korozji?
Istnieje wiele przyczyn wyjaśniających to zjawisko. Przede wszystkim należy tu wymienić groźne kwasy siarkowe oraz inne substancje zawarte w spalinach. Na przestrzeni wielu lat są one w stanie uszkodzić nawet najbardziej trwałą stal. Do tego dochodzi zjawisko korozji galwanicznej, które możem mieć miejsce w sytuacji złego doboru materiałów oraz łączenia ze sobą kilku gatunków stali. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat budowy domu w technologii murowanej. Sporo miejsca poświęcamy także etapowi budowy komina.
Rdzewienie komina o niskie jakości wykonania
Jednym z głównych grzechów inwestorów jest oczywiście nadmierna oszczędność. Ujmijmy to tak: stal szlachetna stali szlachetniej nie równa. W ofercie producentów znajdziemy różne gatunki stali, a o ich trwałości decyduje obróbka materiału, sposób przechowywania, a także proces impregnacji. Istnieje zatem ryzyko, że nadmierna oszczędność poskutkuje pozyskaniem tańszego i gorszego materiału, który już po kilku latach zacznie ulegać korozji. Biorąc pod uwagę, jak wielu destrukcyjnym czynnikom poddawany jest komin stalowy, w tej kwestii nie ma miejsca na oszczędności. Należy zakupić komin rekomendowany przez doświadczonego specjalistę. Jeśli nie wiemy, gdzie taki komin pozyskać, zawsze możemy skonsultować się z mistrzem kominiarskim.
Częste błędy popełniane przy montażu komina
Jednym z kardynalnych błędów jest łączenie kilku gatunków stali. Chodzi tu przede wszystkim o łączenie elementów ze stali „czarnej” z elementami ze stali szlachetnej. Na styku takiego łączenia dochodzi wówczas do korozji galwanicznej. Aby uniknąć tego problemu, czopuch oraz inne elementy komina powinny być wykonane z tego samego materiału. Jeśli jednak zachodzi konieczność zastosowania elementów z różnych gatunków stali, wówczas należy odizolować ich połączenia specjalnym sznurem kominiarskim.
Dużym błędem jest również wystawienie komina ponad dach lub szacht. Wówczas, w ochłodzonej części rury dochodzi do skraplania się kondensatu zwierającego w sobie m.in. kwas siarkowy. Prowadzi to do korozji wżerowej. Komin powinien być zatem w pełni schowany w szybie, a jeśli zachodzi konieczność wystawienia go ponad linię szachtu, wówczas, ten element rury musi być odpowiednio zaizolowany, aby nie wystąpiła duża różnica temperatur.
Do korozji kominów ze stali szlachetnej może doprowadzić także zastosowanie nieodpowiednich narzędzi, np. tarcz nieprzystosowanych do przecinania tego gatunku stali. Efektem są mikro uszkodzenia, które z czasem mogą korodować na skutek oddziaływania spalin. Po montażu obudowy komina często zachodzi konieczność dokładnego wyczyszczenia nadmiaru zaprawy oraz innych zabrudzeń. Silne środki chemiczne do czyszczenia cementu mogą osłabić stal.
Korozja spowodowana niewłaściwą konserwacją
Czasami, niszczenie komina jest spowodowane naszą nadmierną troską o jego stan. Chodzi tu przede wszystkim o czyszczenie komina z pomocą silnych substancji chemicznych. Takie produkty są nazywane dopalaczami sadzy lub katalizatorami spalania. I owszem, doskonale wywiązują się ze swojej funkcji czyszczenia stałych pozostałości spalin, jednakże ich skład może niestety uszkodzić stal szlachetną. W związku z tym, czyszczenie komina należy powierzyć wykwalifikowanemu kominiarzowi, który zrobi to w sposób zgodny ze sztuką. Czyszczenie komina należy przeprowadzać raz do roku.
Jak uniknąć problemu korodowania stalowego komina?
Przede wszystkim, budowę domu należy zlecić wykwalifikowanej firmie budowlanej, takiej jak New House. Jeśli poszczególne etapy budowy są realizowane przez innych wykonawców, wówczas warto zatrudnić mistrza kominiarskiego, który zadba o to, aby komin został zamontowany w sposób prawidłowy. Z tym specjalistą warto skonsultować także sam wybór komina pod kątem zastosowanej instalacji grzewczej. Ostatnią kwestią jest stosowanie się do zaleceń, nie używanie niesprawdzonych środków chemicznych i systematyczna konserwacja komina przypadająca raz do roku.