W swoim życiu na pewno widzieliście mnóstwo domów kostek. Wielu z Was nawet w takich mieszkało. Domy kostki były niezwykle popularnymi domami w PRL-u. Wówczas był to największy obiekt pożądania wszystkich, którzy chcieli być posiadaczami domu, który przewyższał nawet zachodnie projekty. Obecnie domy te raczej mało komu się podobają. Charakteryzuje je przede wszystkim prostota i brak różnorodności materiałowej, co z kolei podkreślało jego praktyczne funkcje.
Niestety domy kostki dla wielu są niemiłym wspomnieniem złego okresu w historii naszego kraju. Jednak nie powinno stać to na przeszkodzie do ich przebudowy. A do tego celu nadają się wprost idealnie, ponieważ zostały one zaopatrzone w jasny i funkcjonalny układ pomieszczeń, który z łatwością będziemy mogli zmodyfikować i dostosować do własnych potrzeb i upodobań.
Czym charakteryzują się domy kostki?
Domy w stylu kostki charakteryzują się przede wszystkim tym, że zostały one zaopatrzone w płaski dach. Nawet nie jesteście świadomi, jaki korzyści daje jego zastosowanie. Taki kształt jest odporny na działanie wiatru, który, jak mogliśmy się przekonać bądź dowiedzieć z mediów, skutecznie potrafi zniszczyć całą konstrukcję dachu skośnego. Ponadto domy kostki bardzo często budowano na wąskich działkach. W związku z tym garaże lokalizowano w piwnicy, aby nie marnować miejsca na posesji.
Co więcej, jak już wspomnieliśmy wyżej, domy kostki cechuje klarowny i przejrzysty układ pomieszczeń. Zastosowanie płaskiego dachu umożliwiło także uniknięcie skosów na piętrze, co dodatkowo umożliwiało maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny tych domów, to najczęściej były one pokrywane tynkiem, który często nazywano „barankiem”. Pokrywano je zwykle jasnymi kolorami, w odcieniach beżu i szarości. To z kolei sprawiło, że obecnie domy te z zewnątrz wyglądają bardzo niekorzystnie.
Jakie wady i zalety mają domy w stylu kostki?
Pewnie się domyślacie, że jedną z największych zalet domów kostek jest ich płaski dach. Można na nim stworzyć chociażby strefę relaksu, która wyposażona będzie w ogród czy taras. Czasami przez niedużą działkę nie jesteśmy w stanie stworzyć takiego miejsca, dlatego dach nada się wprost idealnie. Na płaskich dachach z łatwością zainstalujemy panele fotowoltaiczne. Dodatkowo domy z takim dachem możemy łatwo rozbudować, czy przeprowadzić nadbudowę. Ich budowa jest także znacznie tańsza, niż domów o podobnej powierzchni, a to spowodowane jest ich mało skomplikowaną konstrukcją.
Jednak domy kostki słabiej radzą sobie z zalegającym na dachu zimą śniegiem. Ponadto trzeba w nich zadbać o odpowiednie systemy odwadniające, aby na jego dachu nie gromadziła się woda. Brak takiego systemu doprowadzić może do wsiąkania wody w konstrukcję domu, co z kolei naraża nas na różne szkody. Wadą może się także okazać konkretne rozdzielenie pięter. W dobie otwartych przestrzeni, które nie są skrępowane zbędnymi ścianami, może być to nieco problematyczne. Można temu zaradzić, przesuwając ściany czy schody, jednak jest to dość kosztowne.