Ciemne zacieki na zewnętrznej stronie balkonu lub pod nim świadczą o tym, że podczas budowy balkonu popełnione zostały poważne błędy, które doprowadziły do nieszczelności. Znacznie poważniejszym problemem są zacieki pod balkonem, które zapowiadają znacznie większe koszty. Z problemem zacieków na zewnętrznych rantach płyty można sobie poradzić stosunkowo łatwo. W tym artykule dowiesz się, jak uniknąć problemu nieestetycznych zacieków.
Jaka jest przyczyna zacieków pod balkonem?
Możemy rozróżnić dwa warianty tego problemu: zacieki na elewacji zbierające się bezpośrednio pod i przy balkonie, jak również zacieki na zewnętrznej stronie płyty balkonowej. Przyczyną pierwszego problemu jest wadliwa hydroizolacja, która sprawia, że wody opadowe lub topniejący śnieg przedostają się przez płytę i powodują zacieki na elewacji. Warto tu zaznaczyć, że zacieki są najmniejszym z naszych problemów. Zła hydroizolacja znacznie obniża trwałość balkonu, prowadzi do pękania płyty, a w skrajnych przypadkach nawet do zawalenia się balkonu.
Mniej poważny jest natomiast problem zacieków pojawiających się na płycie balkonu, a dokładniej, na zewnętrznych rantach. Oznacza to brak okapników lub błędy popełnione w trakcie obróbki blacharskiej. Pod wykończeniem podłogi balkonu powinny znajdować się elementy blaszane, które wystają poza płytę i umożliwiają bezpieczne odprowadzanie wody z dala od płyty i elewacji. Ten problem można naprawić w stosunkowo prosty sposób.
W jaki sposób powinien być wykonany balkon?
Po stworzeniu płyty balkonowej należy zadbać o szczelną izolację przeciwwilgociową. Najczęściej stosowana jest specjalna folia oraz masa hydroizolacyjna. Jednocześnie, wylewka balkonu powinna zostać wykonana z lekkim spadkiem, aby woda opadowa mogła swobodnie opuszczać płytę. Niezwykle istotnym etapem budowy balkonu jest montaż profili balkonowych. Są to właśnie okapniki wpuszczone w posadzkę, które będą odprowadzać wodę z dala od czoła i bocznych rantów płyty. Powszechnym błędem jest zbyt krótki okapnik, z którego woda może przedostawać się na czoło balkonu.
Jakie błędy mogą doprowadzić do przeciekania balkonu i występowania zacieków pod balkonem? Najczęściej jest to kwestia niedokładnie ułożonej hydroizolacji oraz błędy przy wykończeniu miejsca, w którym płyta łączy się z elewacją. Kardynalnym błędem jest brak spadku, po którym woda mogłaby spływać do krawędzi płyty. Także na etapie montażu profili mogą pojawić się błędy związane z nieprawidłowym osadzeniem blachy oraz zbyt krótkimi okapnikami. Dopiero po nałożeniu hydroizolacji, otynkowaniu i montażu profili można przejść do wykończenia samej posadzki.
Co zrobić w sytuacji, gdy zacieki pod balkonem wystąpiły?
Balkon można uszczelnić, ale w przypadku poważnych problemów będzie to jedynie środek tymczasowy. Najlepsze efekty przyniesie nam system podpłytkowy, który wymaga oczywiście skucia płytek lub ściągnięcia materiałów wykańczających posadzkę. Po ściągnięciu podłogi można ponownie zaizolować podłoże, a w razie potrzeby ponownie wykonać prace blacharskie. Jest to jednak dosyć kosztowny, a zarazem czasochłonny remont.
Nieco prostszym sposobem jest stworzenie systemu nawierzchniowego. Na posadzkę wykłada się specjalną włókninę wzmacniającą, a następnie warstwę wodoszczelną. Jest to rozwiązanie mniej kosztowne i prostsze, ale po kilku latach problem nieestetycznych zacieków może powrócić. Jeśli zatem w naszym domu wystąpił problem zacieków pod balkonem, warto skonsultować się z wykwalifikowanym fachowcem, który zdiagnozuje przyczynę problemu oraz zaoferuje nam najlepsze rozwiązania w tej konkretnej sytuacji.
Czym najlepiej uszczelnić balkon?
Istnieje wiele materiałów, z pomocą których można uszczelnić balkon. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest folia w płynie. Pozwala ona zapobiec przenikaniu wody w głąb płyty. Należy jednak pamiętać, że sama folia w płynie nie odprowadzi wody poza balkon. Nieco bardziej złożonymi i skuteczniejszym rozwiązaniem okaże się zatem zaprawa izolująca lub zaprawa elastyczna. W nowoczesnych domach coraz częściej spotkamy się również z elastyczną, a zarazem bardzo wytrzymałą membraną hydroizolacyjną odporną na działanie czynników atmosferycznych. Wybór materiału uszczelniającego zawsze warto skonsultować z fachowcem odpowiedzialnym za remont balkonu.
Jak uniknąć nieestetycznych zacieków pod balkonem?
Najlepszym sposobem jest oczywiście wybór wykwalifikowanej firmy budowlanej, która zajmie się kompleksową budową domu pod klucz. Sprawdzony wykonawca generalny daje inwestorom gwarancję fachowo przeprowadzonych prac, w trakcie których nie popełnione zostaną błędy prowadzące do takich problemów, jak zacieki pod balkonem. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda profesjonalna budowa domu w technologii murowanej realizowana przez firmę New House. Rzetelna firma to gwarancja trwałego domu nie generującego dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.