Kompleksowa budowa domu oznacza wybór współpracy z jedną firmą, która podejmuje się roli generalnego wykonawcy. Ta jedna firma odpowiada wówczas za zapewnienie fachowców z różnych dziedzin, którzy są niezbędni na poszczególnych etapach budowy domu. Takie rozwiązanie bez wątpienia oznacza ogromny komfort dla inwestora oraz krótszy czas realizacji. W tym artykule sprawdzimy, na czym polega kompleksowa budowa domu i jakie rozwiązania ze sobą niesie.
Co obejmuje kompleksowa budowa domu?
Budowa domu to czasochłonny proces, który często rozciąga się nawet na 2-3 lata, o ile za punkt startowy wybierzemy zakup działki budowlanej. Inwestor musi dopełnić wielu formalności oraz przygotować budżet potrzebny na wybudowanie domu. Kompleksowa budowa domu to rozwiązanie, które często pozwala znacząco skrócić czas budowy. Wszystko za sprawą szerokiego wachlarza usług, jakie świadczy generalny wykonawca. Wybierając współpracę z firmą budowlaną New House możesz liczyć na następujące korzyści:
- Profesjonalna analiza chłonności działki i wsparcie przy formalnościach związanych z jej zakupem,
- Adaptacja gotowego projektu domu i stworzenie kompletnego projektu budowlanego,
- Wsparcie na etapie formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu,
- Profesjonalna realizacja poszczególnych etapów budowy domu: w stanie zerowym, surowym, deweloperskim oraz pod klucz,
- Montaż oraz instalacja wymaganych przyłączy i rozwiązań technologicznych,
- Kompleksowe wykończenie domu wraz z aranżacją wnętrz,
- Zagospodarowanie terenu działki, montaż ogrodzenia, aranżacja ogrodu,
- Wsparcie przy formalnościach związanych z zakończeniem budowy domu.
Reasumując, firma budowlana New House pomoże CI przejść przez wszystkie etapy realizacji projektu i uzyskać kompletny i satysfakcjonujący efekt końcowy. Na naszej stronie o kompleksowej budowie domu znajdziesz więcej informacji związanych z poszczególnymi etapami prac budowlanych.
Budowa domu z wieloma podwykonawcami
Alternatywą dla współpracy z generalnym wykonawcą jest wybór wielu firm podwykonawczych. W takich sytuacjach należy jednak wskazać kierownika budowy, który będzie obecny na wszystkich etapach. To właśnie kierownik budowy jest odpowiedzialny za prowadzenie dziennika, który musi zawierać wszelkie ekspertyzy, pomiary, wyniki testów oraz wpisy z odbiorów. Budowa domu wymaga wielu fachowców: murarzy, cieśli, blacharzy, elektryków, hydraulików oraz innych fachowców w swojej dziedzinie. Inwestor może zatrudniać firmy i specjalistów w zależności od potrzeb na danym etapie.
Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście możliwość negocjowania cen z poszczególnymi wykonawcami, co teoretycznie może wpłynąć na niższe koszty budowy domu. W praktyce jednak, ogromnym problemem jest utrzymanie założonego harmonogramu. Często pojawiają się bowiem trudności ze zgraniem pracy poszczególnych fachowców. Taki problem nie występuje natomiast w przypadku generalnego wykonawcy, który w każdym momencie wie, jacy specjaliści powinni być obecni w danym dniu na placu budowy. Jednocześnie, współpraca z wieloma firmami wiąże się z dodatkowymi formalnościami przy odbiorach robót budowlanych.
Budowa domu z wykonawcą generalnym
Kompleksowa budowa domu to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy pragną ograniczyć liczbę obowiązków po swojej stronie. Warto tu posłużyć się popularnym przykładem z organizacją wesel. Przyszli małżonkowie mogą samodzielnie załatwiać wszystkie usługi związane z organizacją uroczystości lub zatrudnić wedding plannerkę, która zajmie się wszystkimi etapami organizacji kierując się indywidualnymi oczekiwaniami nowożeńców. Analogicznie jest z kompleksową budową domu. Wybierając generalnego wykonawcę sprawiasz, że to właśnie po stronie tej firmy leżeć będzie odpowiedzialność za fachowe wykonanie wszystkich prac budowlanych. Tym samym, nie musisz umawiać spotkań, zatrudniać kolejnych fachowców i codziennie pojawiać się na placu budowy.
Jakie korzyści oferuje kompleksowa budowa domu z jedną firmą?
Przede wszystkim, inwestor przekazuje odpowiedzialność za sprawne i profesjonalne wykonanie wszystkich prac na generalnego wykonawcę. To właśnie generalny wykonawca odpowiada za dostęp do sprzętu i fachowców potrzebnych do kompleksowej budowy domu. Jednocześnie, taka współpraca znacznie ułatwia zachowanie porządku zakładanego w harmonogramie prac, co jest szczególnie istotne, jeśli interesuje nas ekspresowa budowa domu w ciągu jednego sezonu od wiosny do jesieni.
A jak to wygląda w kwestii kosztów? Teoretycznie rzecz biorąc, luksus współpracy z generalnym wykonawcą jest nieco droższy, niż zatrudnianie wielu firm podwykonawczych. Jednak to tylko teoria. W praktyce, to drugie rozwiązanie często generuje opóźnienia związane z niedochowaniem terminów przez wybranych wykonawców, a to z kolei winduje koszty budowy domu. W związku z tym, kompleksowa budowa domu z generalnym wykonawcą wcale nie musi być dużo droższa. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, jest to rozwiązanie, które warto wybrać. Zwłaszcza, że współpraca z generalnym wykonawcą często idzie w parze z gwarancją wysokiej jakości poszczególnych usług.